Bleeding Edge izlazi u martu 2020. / closed beta datumi objavljeni

According to the listing, anyone who pre-orders the game or plays via Xbox Game Pass in the first week of launch (i.e. by the end of March 2020) will get the exclusive Punk Pack to use in game. This gives players exclusive fighter skins – Punk Rock Nidhoggr, Butterpunk Buttercup and Outrider ZeroCool. Players will also get the Rioter’s Hoverboard, a “Make Your Mark” in-game sticker pack and three bonus taunts.

More importantly, players in Game Pass or who pre-order will have access to the game’s two Closed Betas – one beginning on February 14th and one starting on March 13th.

Bleeding Edge is a PvP team-based brawler in which players must synergise with their unique team-mates to overpower the opposition. The game’s distinct characters will allow for a variety of wild combos, and thanks to deadly environmental hazards and a range of cybernetic mods earnable through gameplay, the action should get pretty pyrotechnic and intense.

Bleeding Edge will release on March 24th, 2020.

Bleeding Edge release date closed betaBleeding Edge release date closed betaBleeding Edge release date closed betaBleeding Edge release date closed betaBleeding Edge release date closed betaBleeding Edge release date closed beta

Koje razocarenje je ova igra za mene pa to nije humano stvarno. Kupio ih MS i jedva cekam da vidim novu igru nakon odlicnog i genijalnog hellblade-a i ocekujem ili mozda nastavak ili neku igru u slicnom fazonu medjutim oni prave neko sareno,debilno 4 na 4 mp sranje… Kad sam video ono pretstavljanje na e3 i trailer doziveh transfer blama i nije mi bilo dobro. Ocekivao sam nesto skroz drugacije i ozbiljnije od ovog studija.

U principu i ja, koliko bi recimo legao novi Enslaved da parira nekim sony ekskluzivama, a razvijati ovakvu igru u stvarno moru slicnih online igara mi nije bas najjasnije. Mislim mozda bude i dobra ali me za sada uopste ne privlaci.

Trenutno ne postoji ništa slično na tržištu tako da će igra imati svoju publiku, pitanje koliko veliku.
Btw na ovoj igri Ninka Theory radi još od 2015. godine.

Kako mislis? Nikad cuo za ovu igru do danas, al kad sam ovo procitao:

PvP team-based brawler in which players must synergise with their unique team-mates to overpower the opposition.

…prakticno opisuje Overwatch, samo sa punk premazom.

Da, Overwatch samo što je melee combat a ne fps shooter. Da je hero shooter bio bi kompletan klon, ovde je akcenat na tabanju.

1 Like