Android 6.0 - Marshmallow

U ovoj temi necu pisati o tehnickim karakteristikama nove verzije Android-a vec neki svoj utisak nakon 48h koriscenja :

Uredjaj : Nexus 7 2013
OS : 6.0 stock (factory image)

Nexus 7 je odlican tablet u kojem optimizacija vodi glavnu rijec a ne hardware. SoC koji je u njemu vec odavno je “obsolete” ali 5.1.1 je radio svoju magiju pa sve “gonilo” kako treba. E sad, nakon nekog vremena i dosta nakupljenog cache-a pocinje se desavati malo stekanje…pogovoto u naglim prelazcima iz Hearthstone u Clash of Clans i tu se primjecivao odredjena slabost hardware-a. Isto tako, od kako sam kupio Nexus 7 imam problem (mislio sam da je harware-ske prirode) da touch ne radi dobro u landscape modu jos kad je blago nakrivljen. Odkucati poruku je bilo jako iritantno jer posle svake rijeci morate provjeriti da koje slovo ne fali.

Nakon clean instalacije Marshmallow-a tablet je, bez pretjerivanja, 20% brzi! U normalnom okruzenju i radu. Aj kontam to je sve jer gotovo nista aplikacija nemam na njemu, cek dok sve instaliram, popalim i nabere se cache-a. I kad sam sve ubacio - tablet je i dalje ultra brz! Upalio popcorn time, stavio u landscape mode i tad shvatim da je onaj problem s touch-om odklonjen! Sve super sad! Autonomija baterije je mnogo bolja. Nisam jos sproveo detaljno testiranje jer non stop neko visi na tabletu pa nikako da se napuni 100% pa da testiram ALI bolja je sigurno jer mi sad ladno izdrzi dan i po dok je prije bilo oko dan s obzirom na serije, filmove, igrice… Google Now on Tap je jako zanimljiva opcija pogotovo za one koji su bas znatizeljni po pitanju svega (na slikama cete primjetiti kako radi i koliko je dobra stvar)

Sve u svemu - marshmallow je zasluzio oznaku 6.0 a ne 5.2! Mnoge stvari su bas ispolirane i dovedene u odlicnu situaciju! Najveca greska google-a je sto ovu verziju ne dobija Galaxy Nexus i Nexus 4! Ta 2 telefona bi LETILA na njima! Naravno, bice custom ROM ali opet… Razumljivo je da google prekida podrsku za Nexus 4 - ipak je tolike godine s nama ALI taj telefon malo kaska za Nexus 5X koji isto ima 2GB RAM-a tako da NIJE do manjka hardware-a vec cisto finansijske prirode. Razocarao sam se kad sam vidio da ne 5X s 2GB RAM-a ali vjerujete mi i to je previse za 6.0. Bar za stock…







Edit :

Zaboravio sam naglasiti da se u source code nalazi opcija za multi screen! Trenutno je disable ali vrlo jednostavno se moze promjeniti na enable (malo poznavanje programiranja i Notepad++) pa svi na 6.0 mogu imati multi screen. Ocekuje se na custom ROM-ovima da ce to biti enable iako Google kaze da je to jos uvjek eksperimentalna opcija. Ko zna sta nas ceka po tom pitanju u 6.1

Pa to rodjo ima i za moj fon ondaK :wink:

Mada cekacu ja custom kao i uvek hehehe

Meni je tuga sto moj Note 3 nece dobiti vise update od Samsunga. Doduse, kako ni ne koristim stylus, bio bi spreman na neki custom ROM, ali da obavezno ima multiwindow mod.

Citajuci tvoj post sjetio sam se napomenuti da 6.0 ima opciju multiwindow tj multi screen :slight_smile: A najveca tuga je sto 6.0 dobija Lenovo K3 Note (kinez ali odlican majku mu)

Jel mogu da ja to ubacim na iPHone :smiley:

Svidja mi se sto napreduju, mada ja ni lolipop nisam koristio a kazu da je bolji od kitkat a jos marshmallow. Samo napred ROMadzije :slight_smile:

To nisam znao. Najbolja funkcija na telefonu/tabletu od kad je vijeka o svijeta.
Razmislicu sta da radim, vjerujem da ce ova zvijer da leti sa nekim stock Androidom

@iKaran zavisi koji Note 3 imas ? Ako je Exynos varijanta, nothappeningeverwhatsoever.gif

@Nemesis “ima multiwindow” je bas bas sirok pojam… za obicnog korisnika je fakticki nemoguce, a i ko uspije da aktivira, bagovit je do zla boga i ne radi kako treba… Ajd’ ti napravi kod sebe pa nam sibni koji screenshot da vidimo kako radi, siguran sam da ti umijes to :smiley:

Qualcomm 800 baja. Moze mi se.

Nisam ni rekao da je savrsen vec eksperimentalna opcija pa ko voli neka izvoli. Ja necu jos jer samo recent app otvara tj ne one koje ja hocu (kao na samsung tabletima ili note seriji) ALI jako pohvalno sto se baziraju i na to. Vidjecemo kasnije kako ce biti ali bitno da ima price oko toga.

Jedna zanimljivost koju sam primjetio na forumu :

Korisnici koji pripadaju PC klanu i koji sam overclock-uju, ganjaju FPS, patch-eve, tweak-ove i dr. preferiraju iPhone i iOS zbog jednostavnost i brenda dok konzolasi preferiraju android bas zbog optimizacije svega i custom ROM-ova :smiley:

Elem, evo slika multiwindows opcije :


excuseeeeeeeeeeeeeeee moi breJ

ja overklokujem stalno i je’m ta govna, pa volim android jer i na njemu mogu isto da je’m

molim lepo :stuck_out_tongue:

Ne znam po cemu je to zakljucio, vecina PC-evaca na forumu ima Android, koliko sam upucen. :smiley:

@Nemesis pa nema veze sta otvara sta ne otvara, nista se nece promjeniti ako napravis, jednsotavno nemoj koristiti ako ne bude valjalo. Napravi pa testiraj ti, pa nam daj misljenje, svi mozemo na netu procitati,al nije to to :smiley:

I ja sam u pcmr fazonu a furam android i uvek cu tako da malo je pogresio al dobro necemo mu zameriti :smiley: :slight_smile:

Nisam znao vlado da si presao na “dark side”. Nista, ne pricam vise s tobom! :slight_smile:
Bleki ima veze jer mi ne predstavlja aposolutno nista kad JA ne mogu da biram koje app hocu gdje. Nije to ko na tvom S6. E sad sto ti sumnjam da ja ne mogu ili mogu mjenjati .build - tvoje misljenje…cujes kako nesta puca? :smiley:

Bleki jali je on pjan?!?!?! Koji mu je klinac veceras, pise sve zivo nepovezano!!!

Koji bre dark side? Pa kad sam ja pa bio na drugoj strani, u stavri kojoj strani ehehhe, ja sam na obe ****te :stuck_out_tongue: a OCujem ceo zivot maltene, sve jbt, fen za kosu ako ima 3 za max speed ima da ima 4 :stuck_out_tongue:

AKO neko ima Nexus uredjaj i zeli da testira multiwindow opciju evo quick tut sta da uradi :

  1. Root-ujte uredjaj - imate detaljno upustvo na XDA
  2. Skinite ES File Explorer app s Play Store
  3. Otidjite u ‘system’ folder i potrazite ‘build.prop’
  4. Otvorite ‘build.prop’ i promjenite s ‘user’ na ‘userdebug’
  5. Save, izadjete iz programa i restartujete uredjaj.
  6. Odete u Developer options (7 puta kliknete na build number u opciji About phone ako ne znate vec) i pri dnu imate opciju da upalite multiwindow mode
    /end

A adb push-om je nacin da se promjeni user na userdebug BEZ root opcije tj stock s custom recovery. Root na 6.0 je izasao juce tako da vjerujem da nisi upucen. Za par dana bice klasicni SuperSU pa ce i root biti mnogo jednostavniji a sto se tice ove opcije nema razloga da ne radi kad se sve svodi na isto

Sto se tice pokretanja aplikacija u multiwindows nije bas tako. Koliko sam ja upucen ima bug da cim izaberes layer on ubaci naizmjenicno app a ne da ti izaberes tipa hocu tu i tu

Root za 6.0 je izasao 23 minuta nakon sto su image-i pusteni na web. Pratim ja itekako, xda i reddit se krecu mnogo brze od Android Authority ili sta se vec prati i cita ovih dana :slight_smile: Ovo rijesenje sa editovanjem build.prop- direkt na fonu ne radi u svim slucajevima, jer nakon restarta telefona, resetuje se fajl na default.

Nista, izgleda da moram da cistim prasinu sa N5, flashujem 6.0 i vidim na sta lici taj multi-window iz prve ruke, posto se druga ruka svim silama protivi tome iz nekog razloga :smiley:

Kad će cyanogenmod? Imali ko kakav info bio bi zahvalan

Moj neki estimate je da necees prije novembra vidjeti nijedan CM13 Nightly, a i to je “wishful thinking” :smiley: Vjerovatno oko januara ako je suditi po vremenu koje im je do sad trebalo da izbace prvi nightly nekog API levela od datuma kad je isti pusten u AOSP.

Oni detaljno gledaju sav Google-ov kod pa valjda zato.

Vredi i spomenuti da imaju partnerstvo sa m$-om tako da nisam siguran bas da postuju privatnost ljudi 100%.