1080p vs 4k TV

Planiram na prolece da ponovim dnevni boravak televizorom. Elem, sad imam 42" 720p Phillipsov televizor koga ne bih menjao da nema “duha” na ekranu. Interesuje me sledece. Imam odlicnu ponudu za LG 55" 4K televizor, svega 750e. Predpostavljam da nema HDR, bar ne 10-bitni panel a i ne patim od toga. Interesuje me sledece. Da li je mozda bolje uzeti neki 1080p TV sa mozda cak i malo vecom dijagonalom (60") ili cu ja licno imati prednosti kod 4k televizora (nemam, niti planiram kupovinu PS4 ili Scorpia) Nekako me privlaci veca dijagonala, jer mi ipak nemamo kablovsku koja moze da nam “dovuce” 4k rezoluciju, a pure 4k sadrzaj zauzima previse memorije

Ja bi uzeo 1080p sa većom dijagonalom.

Po meni 4K je jos uvek bacanje para, a i kod nas nemas potrebe za 4K, bar jos jedno 10-15 godina :smiley: Jos predpostavljam da ti konzola nije u dnevnom boravaku, tako da uzmi neki 1080p sa vecom dijagonalom, da i komsija gleda utakmicu iz svoje dnevne sobe… :smiley:

Isto bi ti rekao, ako ti ne treba za igranje, a vidim da ne, uzmi 1080p pogotovo posto vidim da ti je vise bitna velicina ekrana.

Nemoj da kupujes televizor ako nije 4K 10-bit. Kajaces se. Osim ako nije BAS jeftin, a 750e to nije. To sto “ne patis” ne znaci da treba da budes uskracen za (ono sto svi kazu) veoma ocigledan vizuelni apgrejd. 750e nije malo para da bi kupovao nesto sto ima ocigledan nedostatak. A nikad ne znas kada ce ti pasti na pamet da se razocaras u PC i kupis PS4 Pro/Scorpio.

Od kada se pojavio PS4 Pro naravno da nije bacanje para. Vise niko ne moze da tvrdi da nema 4K sadrzaja. Takodje je Naravno za one koji vec imaju 1080p diskutabilno je da li se i koliko isplati ali ako sad akupujes TV glupo bi bilo uzeti full HD osim ako ne spadas u kategoriju bazicnog korisnika koji gleda Farme i slicno.

Njemu treba za dnevni boravak, mislis da njegove u kuci bas zabole za 4K sadrzaj kada gledaju serije, utakmice, vesti…? I koliko kanala imas sada u Srbiji koji su 4K i FULL HD?

Pitanje postavlja Marko, a ne njegovi roditelji na ovom forumu. Odakle ti uopste ideja da zivi sa roditeljima?

Izuzetno glupo pitanje, cak i za tvoje standade. Ocigledno da mu za SD TV ne treba nista bolje od 720p.

Nije glupo, nego realnost… :wink:
A on je se vec izjasnio o onome o cemu ti pricas:
“nemam, niti planiram kupovinu PS4 ili Scorpia”

Totalno nebitno, iako ce se predomisliti. Ako bude spucao sve pare na PC u narednih 10 godina igrace u 4K.

Vec sada 8K postaje aktivan na PC-u, ako ces tako, onda treba da kupic odgovarajuci TV :smiley:

Ja samo čitam članke i gledam poređenja, poput ovoga:

Gdje se Pro doslovice bori sa fps-om nasuprot standardnog Ps4, iako u 4K prikazu. A gdje su još igre, da ne nabrajam, koje rade sub 30fps… I još bi trebao keširat 4K? Neka još, hvala…

Trenutno samo 4 igre od 36 rade losije na Pro konzoli, nerealna buka se digla oko toga. I ne zaboravi da nece sve igre raditi u nativnih 4K jer PS4 Pro poseduje checkerboard upscale. Sony je dobar potez napravio sa supersamplingom na 1080p sto ce starim televizorima obezbediti dugovecnost, ali, ipak, nije to to, bez 4K i HDR-a. Ko hoce da ceka, nece umreti, ali ko ima dobar 4K HDR TV itekako ce imati sadrzaja na pretek, od sada pa ubuduce, jer ce ih skoro sve igre podrzavati.

Zasto uvek imas potrebu da sve ubedjujes da treba da uzmemo 4K i pro? :smiley:

I XOS skalira sliku na 4K, pa nas Milan ne pokušava preobratit :stuck_out_tongue: hahaha

1 Like

Ne znam zasto ti imas potrebu da toliko trolujes sa besmislenim komentarima, kao sto je ovaj:

Ne postaje “aktivan” na PC-u, najjace karte danas se bore sa 4K. Ocigledno ti je zabavno samo da provociras, sa sve bezveznim smajlijima i ni na koji nacin ne doprinosis informativnoj diskusiji.

Prilicno sam bio kritican prema trenutnim benefitima Pro konzole, u odnosu na PS4, a “ubedjivanje” Marka se odnosi na cini mi se dosta los potez kupovine full HD televizora za 750e kada za slican ili malo veci iznos ima bolje future-proof opcije.

Diskutovanje o aktuelnim desavanjima je odraz onoga sto se desava, pise i komentarise svuda u svetu, a manje neka moja iskrena zelja da ti promenis misljenje i kupis TV. Prilicno mi je svejedno na cemu ces se igrati, a na diskusiju o aktuelnim desavanjima na ovom i slicnim forumima gledam kao na deo svog gaming hobija. Ako ne umes da napravis tu distinkciju onda verovatno moje pisanje vidis kao neki vid prisnosti koja ne postoji.

Trolujem sa 8K? Svet napreduje, to sto se ljudi pale na 1080p i necemu pribliznom 4K, PC vec uveliko tera igra u 8K…
https://www.youtube.com/results?search_query=battlefield+1+8k
BF1 je primer toga, a imas jos gomilu igara koje rade u 8K… To sto ti mislis da je PS4 PRO vrhunac gaminga, 4K PC je imao jos pre 3+ godine… A sa druge strane, decko je se jos na pocetku izjasnio da nece da uzima pro i skorpiona… Tako da ti trenutno trolujes…

“Uveliko”.

Ne blamiraj se vise, molim te. Prics o nekoj “realnosti” sa SD kanalima u Srbiji, a nikoga ovde to ne zanima, i onda odes u neku nebuloznu argumentaciju sa 8K.

Ne ložite se molim vas… Neke od najboljih igara ikad su ispod 480p rezolucije hahahaha Fini PSX :smiley:

Gaming je skup hobi… Kao i sto 4K HDR TV kosta 1200+e…

Cene rapidno padaju, vec sada ima i za mnogo manje. Veci je problem sto se 8-bitni televizori reklamiraju kao HDR, pa ne znas sta kupujes.