Windows 11 - First images

Najveći problem je TPM zahtev, dok će 90% procesora podržavati, iako postoji spisak procesora koji su podržani i koji recimo ne uključuje Ryzen prve generacije, u pitanju je recommended lista, a najbitnije je da je CPU minimum 2core i da je 64bit . Tako da u principu svi 64bit procesori će podržavati.

Smećarski potez da zahtevaju TPM, koji masa uređaja nema, pogotovo laptop uređaji u kojima čak ne postoji ni mogućnost ugradnje tog čipa.

Sada samo cekamo update. A ko zna kada ce biti :rofl:

Ako imaš legalan win10 aktiviraj Dev mod i povuci 11ku

Provereno radi sa jednom od ovih metoda. Skinuo nedavno na laptopu preko Dev Ringa. Radi solidno, ima lagova i bagova dosta, ali ipak je prvi build. Lepo izgleda.

Ako ostane ovako kao sad, biće dostupan svima koji imaju 64bit procesore. Samo će biti potreban taj bypass da se zaobiđe TPM request i posle sve radi odlično.

Nadam se da neće zeznuti nešto, pa da ne može kao sad da se instalira i na nepodržane računare.

2 Likes

Ma sta moze na windowsu da se stavi a da ne moze da se zaobidje :rofl:

3 Likes

Aj leba ti skloni tak kurzor i screenshotuj/slikaj ponovo :joy:

2 Likes

:grin:

Ukoliko se uradi upgrade na windows 11 betu u ovom momentu kroz windows insider program, da li se dobija fresh install ili samo se radi upgrade? Pitam jer koristim firmin laptop, pa da znam hoce li office i mail ostati. Malo glupo pitanje, ali sam ispao iz fazona skroz :slight_smile:

Klasičan upgrade, ne gubiš ništa od podataka. Ali imaj na umu da u slučaju nekih problema možeš da se vratiš na Win10 u roku od 10 dana, naknadno nećeš moći već mora Clean Install.

Takođe u Insideru je trenutno isključivo Dev verzija, Beta još nije krenula. Ako se odlučiš za Dev, to znači da ćeš kad izađe finalna verzija morati da radiš Clean Install.

1 Like

E hvala ovo mi je trebalo da znam. A kad izadje beta, i uradim upgrade posle necu mora clean install? Nesto sam cuo da bi trebalo beta da bude dostupna do kraja meseca.

Tako je Beta izlazi do kraja meseca, i neće ti biti potreban Clean Install. Zato što kad izađe finalna verzija, jednostavno možeš samo da izađeš iz Insider programa ili da se spustiš u najsporiji Insider kanal, a to je Release Preview. Dok kod Dev kanala to nije moguće, jer nije ni moguće promeniti Insider kanal. A izlazak iz Insider programa zahteva Clean Install.

Svakako ti ne bih preporučio Dev, pogotovo ne na poslovni laptop, koristio sam ga malo i ima zaista dosta bagova, koji srećom ne ruše sistem, ali jednostavno nerviraju i ponekad prave problem sa izvršavanjem nekakvih stvari na kompu. Čak je pitanje i kakve će biti prve Beta verzije, ali kontam da će prava stabilnost biti postignuta krajem avgusta.

1 Like

Da nisam planirao Dev nikako, bas zato sto mi je potreban laptop za izvestaje. Hvala jos jednom za info, definitivno cu sacekati onda. Nije da zurim negde :slight_smile:

1 Like

Instalirao sam ga za vikend i onako, drugaciji je ali i isti. Jos je bagovit i vidi se da je jos beta verzija jer ume da zabode na nekim glupostima. Recimo zena htela da igra zumu sinoc a ne postoji nacin da otkuca svoje ime jer trazi na pocetku tj ne radi slovni deo tastature a brojevi rade?!
Odlicna stvar koja mi se svidela je maximiziranje prozora-kad prevuces kursor na dugme on daje izbor kako zelis da postavis prozor(preko celog ekrana, pola, cetrtina, podeli u tabove…) jedna od novina koja mi se bas svidela. Iako ulogovan na store ne mogu nista da skinem jer pise da nisam, ima jos nekih zajebancija ali sve u svemu ceka nas dobar OS…
btw ipak MS nece dozvoljavati da se instalira na starijim konfama ovo bar ne zvanicno-kaze da nece stizati bas svaki update sto je pomalo bzv i neozbiljno sa njihove strane

Meanwhile on mondo.rs

Koliko sam procitao, pojma nemam gde pa ne znam ni dal je relevantno, nista ispod osme generacije procesora za win11

Koristim ga ja u VM pošto radim od kuće. Bar u vm okruženju radi bolje od 10.
Za problem koji si naveo sa kb, ja sam imao sličan, recimo keyboard radi uredno, ali ne radi u start meniju i “metro” aplikacijama tj. aplikacijama sa windows store-a.
Mislim da sam našao i uzrok tome, taj je što recimo imam i eng layout i naš za naša slova.
Ne znam jel to uzrok ali rešenje je:
windows key+r c:\Windows\System32\ctfmon.exe
Može da se primeti kad ne radi jer u sys trayu ne stoji language bar tj ENG, a kad se pokrene ovaj proces onda ga ima. Na kraju sam proces gurnuo u startup i nemam tog problema više. Probaj to.

Inače iako windows update-a ne bude regularnim putem mislim, ili sam gotovo siguran da će biti alternative. NPR Windows Update Minitool (WUMT) Windows Update Manager (WuMgr).

Meni posle raznoraznih fijaska sa gubljenjem fajlova, green screen of death, čini mi se da je bio i orange, i više problema nego rešenja je windows update na host sistemu win 10 blokiran, i stoji tako od novembra 2019 lol.

Koristim sitni programčić sledgehammer koji ga blokira. I onda u sebi ima opciju da se privremeno enableuje service ako ti treba nešto sa win store, ili recimo ova 2 programčića gore što sam naveo povuku sa windows servera sve raspoložive apdejte i možeš ko nekad u starijim iteracijama da biraš ovaj apdejt hoću da install ovaj neću itd.
Čekam tako da se ispeglaju kumulativni apdejti pa ih odatle svučem nakon nekog vremena.

2 Likes

Ma skoro sigurno će moći da se namesti da radi i Update na nepodržanim uređajima. U najgorem slučaju ručna instalacija kome je stalo da update-a, kome nije imaće blokiran Windows Update, što je sećam se bila najveća zamerka na 10-ci, što ne može da se blokira WU. Sad će eto moći, al samo za privilegovane sa nepodržanim uređajima :joy:

Jeste imam tri pisma na desktop-u, moram zbog zene jer je advokat pa ponekad napise nesto od kuce i moram imati i nasa “slova”
Tacno sinoc nisam uspeo da promenim sa cirilice na eng, zablokiralo dole i ne mrda. Ja krecem sa shortcut win+space u trenutku zamrzne ceo sistem i promeni mi na eng.