Vrlo detaljan tekst o novoj AMD-ovoj HBM tehnologiji (High Bandwidth Memory)

Ukratko umesto da se memorija rasporedjuje oko GPU-a i da zauzima dosta prostora, hbm je naslagana memorija na nekoliko mesta oko GPU-a sto znaci kracu liniju izmedju memorije i GPU-a. Nesam strucnjak i nesam skolovao, al evo citajte ceo tekst pa vidite sami.

Inace Nvidija po AMD-u kasni godinu dana za ovim, idemo AMD, vratite se na noge malo, uzvratite zloj Nvidiji. !W!

Ako je verovati ovome, besno poboljsanje u odnosu na standardnu memoriju

Takodje !W!SHOTS=FIRED!W!

“Nvidia creates PowerPoints and talks in advance like they are the wonderful leader of everything,” Macri said derisively. “While they’re talking, we’re working.”

Ajde vise AMD, da vidimo nekakvu evoluciju u kartama, poslednjih koliko godina kartice su sve po prilicno iste sa nekim malim promenama. Treba im nesto da pariraju Nvidiji, a ovo se cini po prilicno zanimljivim.

Nvidija korisnik ovde, ali ako AMD batali GPU trziste dobicemo monopol od zelene strane, a monopol nikada ne valja ( nema konkurencije, nema veceg skoka u tehnologiji ) pogotovo ovaj HBM moze imati velike beneficije za buduce velike rezolucije od 4k pa na vise.

Da ne pricamo sto je Nvidia prestala da podrzava Kepler graficke VEC SAD, znaci ljudi sa 780, 780ti, sto su pukli silne pare nadajuci se da ce graficke trajati 5 god minimum(imaju mogucnosti za to sigurno) imaju 40fps u witcher 3 na high. A treba da imaju duplo! Znaci prestanu da podrzavaju sa drajverima i cao zdravo, nvidija tera ljude da apgrejduju na svake 2 godine.

Eto sad ubacis onu sliku vilija iz simpsonovih kad kaze damn pc gamers ruined pc gaming. Samo sto ovde Nvidia godinama unistava pc gejming svojim odlukama.

AMD pravi dobar skok i napredak. Iskreno se nadam nekom cudu ali sumnjam. Ovo je najvise bazirano na markitingu i manjoj potrosnji struje. Sve je to super ali postoji jedna stvar u kojoj se nvidia razlikuje i zasto neke igre bolje izgledaju a to je set alata poznatiji kao GameWorks. AMD je probao, nesta, s Matle ali ja ne vidim neku primjenu toliko. GameWorks konstantno se siri i developeri koriste to pa zato imamo HairWork, FlameWork, SoftShadow, TXAA, HBAO+ svima poznati PhysiX i mnogo drugih stvari koje se prosiruju. Mala je hardware-ska razlika i sve se sad svelo na sitnice estetske prirode a tu nvidia itekako moze ponuditi vise od AMD-a. Po meni, to je nesta na sta AMD treba da posveti paznju. HBM je samo jedna stepenica u nizu ako AMD zeli da povrati to trziste ili eventualno pobjedi nvidia-u. Zalosno je sto vec sad graficke kartice tipa 780 ne dobijaju podrsku ali to je takva politika i uvjek sam bio protivnik toga. Isto kao i za iUredjaje ali to je vec druga tema.

HBM jedina mana sto je skupo. Nece biti za male pare. Nvidija ja mislim da ubija gejming ljudima sa svim tim proprietary cudima majke mi. Nek se nose sa physx-om do pre nekoliko godina havok bio standard sad se svi loze na physx. Prodaju graficke ko ludi i namecu developerima taj gameworks. Evo vidimo u witcheru kako radi hairworks, ne izgleda nesto posebno a ubija graficke koliko je zahtevno.

Prednost AMD-a je GCN i Tier 3 podrska za DX12. Znaci AMD je u startu sa DX12 ispred nvidie, cije trenutne graficke ne mogu sve mogucnosti dx12 da odrade. Imaju negde na netu ti tirovi, ljudi kazu da ce AMD biti tier 3, nvidia jedina se ne slaze sa tim. Dal je sve to marketing ili ne, ne znam. AL ja mislim da ce se 390 ili 390x pazariti samo tako posle revjuova i kad prodje neko vreme da pojeftini.