VR {MT}

Hm, nisam znao da je Karmak napustio Metu, mada je i do sada oko 20% vremena bio involviran. Otisao je da radi na AI startapu, sad smo ga stvarno nadrljali :sweat_smile:

Jedan dobar video o Questu 2 (moj odgovor je DA NARAVNO).

I Quest 3 koji se zeljno iscekuje

2 Likes

Sad ce @djomla43 da ti ponudi 150e za PSVR2 :joy:

Mozda, ali za PSVR1. :thinking:

Nemam vise prostora na questu. :sob:

Quest 3 se svakako isčekuje ali nije sam po sebi toliko zanimljiv proizvod.

Sa izlaskom PSVR 2 u ovim ekonomskim uslovima, mlakom prodajom i stepenom prisvajanja postalo je jasno da će VR i dalje ostati narednih godina samo za relativno usku publiku ljubitelja. Soni očigledno nije uspeo, ni pored više AAA igara da privuče i zainteresuje veću publiku. Ruku na srce, nisu se ni trudili. Marketing je bio nula, ali i da su uložili milione , verovatno bi bila marginalna razlika u rezultatima. Generalna publika, jednostavno nema interesovanja za VR u ovom obliku u kojem je sada. Sumnjam da ćemo videti PSVR3.

Sve to rečeno, krug ljubitelja je i dalje jak i ima dosta pozitivnih stvari na horizontu. U medjuvremenu smo dobili najbolju igru (ako je verovati raznoraznim publikacijama, ja još nisam stigao da igram) još od Alyx-a, čak ga neki smeštaju po rangu iznad Valvovog giganta, Vertigo 2. Ja pikam trenutno prvi deo, Vertigo Remastered, i uskačem uskoro u ovaj drugi deo. Verovali ili ne, ovu igru je radio samo jedan dečko, od 20 i kusur godina, bivši Alyx developer. Prosto neverovatno.

Što se hardvera tiče, gde generalna publika gleda u pravcu Quest trojke, PCVR manijaci imaju oči uprete samo u jedan jedini hardver, a to je nadolazeći naslednik Valve Index-a. Postojanje ovog uredjaja je u ovim trenutcima, javna tajna, ali svi znaju da dolazi, pitanje je samo kada. Ne samo što dolazi ovaj headset, nego sigurno donosi i novi Half Life sa sobom. Very exciting. :slightly_smiling_face:

2 Likes

130 brt :grin:

Moram da kazem da me uopste ne raduje cinjenica da cemo imati najmanje 3 headseta: PSVR2 koji je jedini kompatibilan sa PS5, Quest koji je jedini standalone, i sad taj treci Vive naslednik za PCVR (znam da ih ima jos… ali su ovi najpoznatiji). Bice veselo ako se umesa i Apple.

Ja sam medjutim 100% siguran da cemo videti PSVR3 (i 4… 5… X). VR je, nema nikakve sumnje, buducnost gaminga. VR je buducnost svega. Decije bolesti trenutne tehnologije i trzisne nespremnosti prebrodicemo. Nema vise nazad, kriticna masa je dostignuta.

Ja cu istrazujem mogucnosti VR-a u svrhe rehabilitacije, ne odustajem tako lako od VR developmenta, radicu licno na popularizaciji tehnologije, vec sam nosio i u firmu PSVR2 prvi dan nakon sto je izasao, svi treba da se ukljucimo i budemo advokati. Savetujem @ph1beropt da nastavis da strimujes ako te VR gaming hajp jos drzi. Pokusacu da gledam tvoje strimove, ako mi vreme dozvoli.

AI je trenutno preuzeo centar pozornice, ali su se izgleda urotili protiv razvoja (na zalost…) tako da predvidjam povratak VR-a na velika vrata. Ovo je malo zatisje pred buru.

1 Like

Pa to su 3 VR store platforme kojih je i bilo, Playstation, Steam/PCVR i Meta/Quest, sa sopstvenim uredjajima. Ne vidim da će se nešto menjati ta situacija narednih godina.

Videćemo u kojoj meri će Apple uskočiti ove godine, ali oni neće forsirati gejming, i imaće akcenat na XR/AR umesto VR. Evo sve što je leakivalo da sada o uredjaju govori u pravcu da još nije spreman ali je Tim Cook lupio rukom u sto posle silnih odlaganja i rekao release ove godine or else. Verovatno će ići putanjom Apple Watcha, gde će prva generacija biti relativno beskorisna i vremenom će se razviti u sjajan mali Gadget. Očekujem detalje i otkrovenje na WWDC , ova pozivnica za event definitno aludira na VR/XR sočiva.

Ova godina je godina AI. Šuška se da je Zuck, do sada opsednut VR om i Metaversom, postao all hands on AI. Sa obzirom da Meta ima jedno od najvećih AI odeljeljena na svetu. Hoću reći, padom popularnosti pojma Metaverse u Meti, mostoji mogućnost da će i Quest i celo odeljenje u drugi plan. Videćemo da li će do toga doći i u kojoj meri. Svakako je fascinantno pratiti šta radi OpenAI, Sam, Ilija i ekipa, definitivno interesantnije od bilo kakve VR teme, ali to je sada skroz druga tema. :grinning:

Moj hajp je naravno uvek tu, nije nigde ni nestajao. Samo eto, imali smo release hajp za PSVR, odigrao sam veliku petorku koju sam hteo odigrati (neke igre čak više puta), i sada se čeka sledeća velika stvar. :slight_smile: U medjuvremenu, biće brdo AA igara i brdo nade da nam neće davati AAA igre na kašikicu.

1 Like

@marko_gts mare gde si da im objasnis da iza mete zuck stoji samo kao lutka :joy:

Cool, all eyes sada na Apple. Da je Dzobs tu, sigurno bi napravili haos, ovako nisam bas siguran da imaju kapacitet da budu inovatori i smisle nesto nevidjeno na tom polju. AR je podjednako uzbudljiv kao VR, ali njegova primena ima vise smisla van kuce, sto podrazumeva i kompaktan hardver za nosenje. Do sada takodje nismo imali dobar komercijalan AR, pa time izbegavaju i konkurenciju.

Inace AI meni nije nesto posebno zanimljiv kao tehnologija u ovom stadijumu fokusiranog google search-a, ali ce da se vremenom razvije u monstruma, ako mu ljudska glupost ne doaka i stvarno nekako sprovedu moratorijum na razvoj Mask i dusebriznici za buducnost ljudskog roda (posto nam je do sada tako sjajno islo).

1 Like

Lepo je čitati vaše postove i koliko ste uzbudjeni zbog cele ove priče. :slight_smile:

2 Likes

Nisam ispratio? Sta da objasnim?

Pih, nešto tu ne štima kad čak ni ja, kao neko ko je ipak zainteresovan za VR, za igru ni čuo nisam. :frowning: Al uopšte. Očigledno informacije ne izlaze van uskog kruga ljudi.

A i generalno, čitam tvoj post i mislim se ‘jesam vam reko’, al mi je istovremeno žao. Više puta sam ovde pisao kako mi nije jasno šta svi ti pametni ljudi s planinama novca rade. Ako im je cilj bio da VR propadne, uradili su sve savršeno.

Uh ja sam jednako fasciniran i prestravljen. Mislim da smo stupili u neoznačene vode, da ćemo jednog dana gledati na ovaj period ko početak kraja dosadašnje paradigme. Slično rađanju interneta, samo još burnije. Šta će biti niko ne zna, svi nabadaju u mraku.

1 Like

Mogu razumeti. Igra je poznata najviše medju pcvr igračima, onako hidden gem. Ja sam spomenuo par puta samo niko ne čita moje vr postove. :grin: Uglavnom počeo sam da je igram jutros malo, dobra igra ali porediti je sa Alyxom je smešno. Jednostavno ne može jedan čovek da ima igru produkcijskog kvaliteta kao Valve ekipa od stotine ljudi, a da ne pričam o ostalom vezanom za HL. Ne znam zašto su ljudi imali te ispade od izjava koji nisu ni blizu realnog. Da li pokušavaju biti edgy, jure klikove, ili su generalno očajni za vr igre tog ranga.

1 Like

Postepena evolucija, nece se nista desiti tako brzo i naglo, sam model koji je razvio OpenAI nije sam po sebi nesto revolucionarno i nevidjeno, pitanje je zapravo da li se kao takav uopste klasifikuje kao AI. Bojim se da smo od AI-ja podjednako daleko kao i pre.

Problem je mislim da niko nije očekivao da bi jedan AI baziran na LLM-u mogao dostići AGI nivo, znači neku generalnu veštačku inteligenciju. Čak gpt-4 po istraživanju Microsofta pokazuje znake generalne veštačke inteligencije, što je fascinantno.

Kod Gpt-5 ćemo već voditi ozbiljnije generalne razgovore o temi da li je ai pravi agi i da li je svestan sebe. Mislim, razgovori se već vode sa GPT4. Turingov test je već decenijama zastareo, treba pronaći nove načine da utvrdimo sa “čime” imam posla. OpenAI takodje više nije zapravo “open” i ne objavljuju kako su došli do postignutih rezultata. Jako kompleksna i zanimljiva tema i totalni offtopic. :grin:

2 Likes

Ovo se igra večeras.

1 Like

Izvinjavam se na maloj digresiji. Pisao sam o ovome vec, ali moram da naglasim ponovo jednu veoma vaznu dimenziju VR gaminga.

VR gaming u trenutnom stadijumu tehnoloskog razvoja nije samo imerzivniji nacin da dozivite igre, vec nudi razlicite polozaje igranjanja, u sedecem i stajacem polozaju. To je vec znacajna razlika u odnosu na klasicne igre koje, iako vam niko ne brani da ih igrate stojeci, u stvari su vise prilagodjene sedecem ili lezecem polozaju.

Velika vecina gamera obavlja 7-8 sati posla u sedecem polozaju. Fizicki ili laki fizicki poslovi kao sto su ugostiteljski, kurirski, zanatlijski, daleko su bolji jer se obavljaju u pokretu i na nogama. Ova razlika uopste nije zanemarljiva iz aspekta dugorocnih zdravstvenih rizika - sedeci polozaj je na duge staze smrtna kazna, ali takva da vam degradira kvalitet zivota u znacajnoj meri vec u tridesetim i cetrdesetim godinama. Ukoliko radite laki fizicki posao i aktivni ste u radno vreme, ima smisla da se kuci opustite uz igranje na kaucu. Medjutim ako radite kancelarijski posao, ili od kuce, najgora stvar koju mozete da uradite je da nastavite sa sedenjem ili lezanjem uz gaming. Beskonacna je lista bolesti koje nastaju kao posledica jer organi ne dobijaju dovoljno krvi i kiseonika, misici atrofiraju, ne sagoreva se dovoljna kolicina unetih kalorija kroz bazalni metabolizam.

VR igre nam danas ogranicavaju dijapazon kretanja u sigurnoj zoni, jer bi u suprotnom rizikovali povrede. Takodje, nedostaje detekcija pokreta celog tela vec su uredjaji podeseni da detektuju glavu i ruke, mada postoje specijalizovani uredjaju za noge kao sto je Cybershoes za Quest. Ali osnova je zdrava i predstavlja progresiju motion kontrolera koje smo imali u prethodnim generacijama.

Pocetak istorije video igara je zahtevao veci stepen fizicke aktivnosti stajanjem za arkadnim kabinetom, ili pre toga fliperima. Pored toga sto je zahtevalo da se prosetate do fizicke lokacije gde je uredjaj za igranje, i da stojite za vreme igranja, vreme je bilo strogo ograniceno finansijskim momentom i formatom samih sesija koje su bile brze i teske da bi vas naterale da potrosite vise novca i zetona. Samim tim, prosek igranja je bio oko pola sata.

Naravno, balansiran zivot sa nekim sportskim aktivnostima, teretanom, trcanjem, setanjem, najbolja je ideja koju mozete lakse da primenite - ali i dalje ne resava problem obavljanja posla i gaminga u sedecem polozaju.

Zato, dignite se na noge lagane i prebacite na VR gaming, nikada nije kasno, iako je znatno teze za nas koji smo se sistematski decenijama upropastavali sa sedecim gamingom.

2 Likes

Dobro, ne mora komplet da se prebaci, nije realno, čak ni ja nisam toliko radikalan. :grin: Treba prihvatiti kao dodatak i kao dodatna platforma.

Ali na tu temu, sinoć sam baš igrao Breachers nekih dva sata, celo vreme sam stojao na nogama i prestao sam da igram jer nisam više mogao da stojim. :grin: Moram priznati da 80% Vr igara, ako ne i više igram sedeći. Ali ovakve shootere je malo teže. Kažu ovde sedenje je novo pušenje, shodno tome imam u kancelariji pisaći sto koji može elektronski da se podigne u stojeću poziciju. Uglavnom kada imam video meeting stojim, taman malo da se pokrene cirkulacija.

Breachers.
Davno se nisam toliko zabavio kao sinoć. Ne samo da su mehanike shootera odlične, i igra je slična R6 Siege-u, nego što ima smeha do suza. Većina ljudi komunicira, jer svaki vr headset ima mikrofon ugradjen, i ima cross-play PC/Quest/Pico. Ima brdo situacija koje više vuku na komediju nego na ozbiljan shooter, ali svaki lobby sinoć je bio pun ljudi koji su oduševljeni igrom. VR tactical shooteri imaju neku dublju dimenziji jer omogućavaju gestikulaciju rukama i telom. Fenomenalna igra, moram neki stream da odradim. Jedino, pošto je crossplay, ima dosta Quest dečurlije, kao i u svakoj Quest MP igri. Ja sam se sinoć spojio sa nekim amerima nešto starijim i imali smo odlične runde uz komunikaciju i raznorazne gafove.

2 Likes

Imam i ja, mada ga ne podizem jer svi ostali sede i osecam se nekako kretenski. Kuci te niko ne vidi kako mlatis u VR-u (doduse, tebe vide ako strimujes haha) tako da imas vecu slobodu.

Cirkulacija je kljuc, pokret je najvazniji, nekoliko sati sedenja te apsolutno ubija posle 40-te. Super je sto si morao da sednes jer si se umorio - neverovatno vaznu stvar si uradio. VR standing gaming je the way. Gaming i fizicko/mentalno zdravlje su bili nespojivi i VR gaming menja tu paradigmu.

Heh super zvuci taj VR timski shooter. Ja jos imam traumu od zajednickoh gledanja u bioskopu od americkih 12-godisnjaka, tako da cu multiplejer u VR-u zaobici u sirokom luku, hvala lepo. :slight_smile:

Šuška se da Alyx stiže na PSVR2 :face_with_monocle:

1 Like