Unreal Engine 5 Revealed! | Next-Gen Real-Time Demo Running on PlayStation 5

Napisao sam gore, okej za shootere i tabacine. Tu trebaju refleksi pa i treba dosta fps-a. Ali za npr rpg igre je sasvim ok i 30.

Ok, mozda. Ali razlika se oseti.

Ironija što su objavili kako radi na Soniju, a ni jedan first party studio od Sonija skoro ne koristi Unreal Engine nego svi imaju svoje engine. :grinning_face_with_smiling_eyes: Ali mislim da ćemo videti grafiku približnu ovome jer kako su objašnjavali, ovo ne koristi ray tracing i još neke stvari su olakšane tako da se tu već dosta štedi na resursima.

1 Like

Heh, da, jos je sve ovo bez hardverskog raytracinga. Moje laicko simplifikovanje komplikovanih tehnickih pojmova: gotovo je sa pop-inom tekstura, olaksava se posao developerima gde engine automatski skalira rendere koji mogu da budu importovani direktno iz alata sa prakticno neogranicenim brojem poligona i geometrijom (imacemo i daleko “obliju” arhitekturu), na ekranu se prikazuju samo poligoni na nivou piksela koji su trenutno vidljivi u sceni, cime se znacajno stede resursi, zahvaljujuci novim SSD mogucnostima i propusnom opsegu o kome je Cerny onoliko govorio.

U sustini ovo je takodje i demonstracija novog endzina, ali ko zna kakve ce trikove jos da otkriju Naughty Dog i Santa Monica, rezervisane samo za 1st party studije. U teoriji, novi Uncharted, God of War i Spiderman mogu izgledati jos bolje od UE5 demoa.

Inace, povodom PS5 vs X teme, od UE5 imace vise koristi novi Gears of War, jer su stari Gearsi pravljeni u Unreal 4 endzinu. Tako da bolje zamislite novu Gears kampanju u ovome, setimo se koliko su neverovatno dobri bili modeli u cut scenama u Gearsima 5 i sta je Coalition uradio sa 60fps optimizacijom u starom endzinu, znaci sada konacno mozemo da imamo grafiku iz Final Fantasy filmova i Pixarovih crtanih.

3 Likes

Upravo to sve što si napisao. :slight_smile: Bukvalno napravim 3D model u ZBrush-u i samo ga importujem u Unreal 5 gde on sam kalkuliše i renderuje sve u real time-u. Nema “crtanja” senki, odsjaja i štelovanja i optimizovanja istih za razne rezolucije i gomila “gubljenja” vremena. Sada je to mnogo olakšano i to me raduje. A i Warner Bros Games koristi Unreal isto, što znači novi Batman, Injustice, Mortal Kombat, Lord of the Rings itd. :slight_smile:

1 Like

Hellblade 2 je verovatno ipak UE4, s obzirom na to da se blizi izlazak?

Cudi me da nije spomenuo Coalition…

Igra ima još dosta do izlaska, pošto je rečeno da neće skoro, videćemo… a girsi 6 kampanja će biti bolesni :smiley:

https://youtu.be/iIDzZJpDlpA

Nevjerovatno kakav su posao Epic Games uradili sa UE3, ako se dobro sjecam u jednom momentu su engine uradili besplatnim, a sa UE4 samo naplacivali procenat zarade.

Poslije toga od propalog Fortnite-a naprave f2p battle royale, i sada su u top 5 igraca u gaming industriji (Sony, MS, Nintendo, Epic, Steam). Ako je neko putovao kroz vrijeme i imao gaming almanch, to je Tim Sweenie

2 Likes

UE je besplatan i svako može da ga skine. Dok god na njemu ne zaradiš prvih $100K (izgleda da ovo podižu na milion), tek onda počneš da plaćaš royalties.

1 Like

S jedne strane bas lepo od njih, s druge razmisljam kako je lako biti velikodusan kad si bogatiji od nekoliko manjih nacija zajedno…

Nemam pametan zakljucak, sem da milijarderi ne bi trebalo da postoje.

2 Likes

Napraviš igru u njihovom engine-u i kad dodje do prodaje gde je ostala još jedna igra da se pregura milion - ugasi se sajt i obustavi online prodaja. :joy: Vidi se da sam iz Srbije :rofl:

1 Like

Nisam znao da to rade. Jako lepo od njih. Realno za tako nesto imaju resurse 2-3 firme i to je to.
Zato je Crysis i najavio igre itd… nisu ni oni ludi brzo ce i njihov nov engine da izadje.

Oni tu politiku imaju godinama i menjaju je stalno, imali su da 5% od ukupne prodaje igre na ne znam koliko meseci se plaćali pa na dalje… Čak i uz umreal tournament collectors edition je se dobijao disk na kome su bukvalno davali tutoriale kako praviti mape i koristiti razne alate. Oduvek su oni imali super podršku malim developerima. I danas ima ogroman broj ljudi koji prave stvarno ekstra svetove… Tako da što se tiče toga oni su baš super ekstra…

Nisam to znao i super je.

Da, jedno vreme je bilo to za pricenat. Kad preguraš određeni broj prodaje, oni dobijaju procenat od svake prodaje. Što je ok, bolje nego ovo da im se plaća ovako.

Po meni velika prednost što je kompatibilan sa gotovo svim aktuelnim platformama win Linux Mac,ios,android te gotovo sve konzole imaju neku verziju anril endžina

Ovo je sve lepo, ali je ovo samo demo kako bi igre mogle da izgledaju. Nema protivnika, nema AI, od fizike nismo videli nešto posebno, voda kroz koju korača je meh, sam ljudski model po detaljima nije nešto što već nismo. Kao što su rekli, nema ray tracinga i sve je u 1440p, 30fps. Zadnji deo kada leti je “on rails”, dakle leti na predefinisanoj putanji bez kontrola (rekoše da je to zbog toga da ne bi “izletela” van nivoa jer je demo bio prvobitno namenjen za GDC gde bi ga publika probala).

Epic pred svaku generaciju izbaci sličan demo, da bi zagolicao maštu sa “šta bi sve” moglo a skoro nikad ne dobijemo ništa od toga.

Jel se seća neko ovoga iz 2011. za UE3?

Ovo jedva da se može dobiti na trenutnoj generaciji a ne na 360/PS3 kada se reklamiralo

2 Likes

Izgleda da je plaćen termin istekao pa sada sme da spomene XSX :rofl:.

1 Like

Sony je slične prezentacije uradio i za PS3 i za PS4. Više kao nastavak takvog pristupa, a posebno što je ovaj demo trebalo da bude prikazan na ovogodišnjem GDC.