Unity Adam Demo - realtime grafika da ti pamet stane

Kad vec diskutujemo realtime grafiku i divimo se krasnim igrama poput novog Dooma i Uncharteda, jeste videli ovo:

Sem sto izgleda bolesno dobro, dizajn likova me takodje odusevljava, kao i celi misteriozni sf vajb. Hoce li jednog dana igre izgledati bas ovoliko dobro?

5 Likes

Uh, stvarno da ti pamet stane.

Da li ce igre izgledati jednog dana ovoliko dobro - u to nema nikakve sumnje. Pitanje je samo kada. Offtopic, ovih dana sam slusao Elona Muska kako prica o tome da je zapravo velika verovatnoca da vec sada zivimo u VR-u odnosno kompjuterskoj simulaciji. Ako pretpostavimo bilo kakav stepen progresa kompjuterske grafike, koji je evidentan ako uporedimo Pong sa Unchartedom 4, i ako to projektujemo na malo siri evolutivni raspon od, recimo, 10.000 godina, izgledno je da cemo cak i sa drasticno sporijim razvojem grafickih mogucnosti proizvesti alternativni univerzum neraspoznatljiv od stvarnosti. I ako pretpostavimo da ce na svetu postojati milijardu racunara koji su sposobni da renderuju takvu alternativnu stvarnost, sanse ce biti 1:milijardu da necemo ziveti u njoj.

Sto se tice demoa, cini mi se da bi ovako nesto moglo da postane stvarnost vec u sledecih 10 do 20 godina. Zasto tek tada? Realtime demo je jedno, ali igra sa svim ostalim elementima kao sto su teksture koje moraju da budu ucitane u RAM, AI, napredna fizika, itd, ipak trazi neuporedivo vise snage od bilo kakve SLI superkompjuter zveri koja je ovo renderovala. Dve stvari ce nas drasticno usporiti na tom putu a to su 4K i VR. 4K zahteva nekoliko puta jaci hardver da bi prikazao identican broj poligona u istom framerate-u samo na osnovu vise rezolucije. Slicno trazi i VR koji renderuje 2x istu sliku da bi proizveo 3D efekat, ali imajuci uz to ekstremno visoke zahteve u pogledu konzistentno visokog framerate-a i niske latencije. Sanse su da smo zaglavili sa trenutnim mogucnostima PS4 konzole u dogledno vreme, jer ce se sav visak snage trositi na guranje tehnologija koje average Joe-u prodaju pricu o tehnoloskom napretku umesto na renderovanje veceg broja poligona po sceni, a ovakve scene zahtevaju sigurno izmedju 10 ili cak 100x veci “poligonalni budzet” od najkompleksnijih AAA igara danas.