Tvorac Minecrafta odbio ponudu Microsofta da igru donese na Windows 8

Mnoga zvučna imena igračke industrije na ovaj ili onaj način bojkotuju novi Windows, koji će biti mnogo rigorozniji i zatvoreniji prema igrama (i softveru u globalu) koje dolaze od “treće strane“, a sve zbog rigoroznih uslova i standarda koje će morati da ispune kako bi bile u potpunosti podržane. Gejb Njuel i Blizzard su već izneli svoje negodovanje i zabrinutost, dok je tvorac Minecraft hita napravio najradikalniji potez do sada. Naime, Markus “Noč“ Person je na svom Twitter profilu objavio da ga je Microsoft kontaktirao u želji da Minecraft sertifikuje za Windows 8 operativni sistem. Noč ne samo da je ponudu odbio, već je u svom odgovoru gigantu iz Redmonda sugerisao “da prestane sa pokušajima da uništi otvorenost PC platforme“. U još jednoj Twitter poruci Noč je objavio da će radije prihvatiti da Minecraft uopšte ne radi na Windows 8 sistemu, nego da pristane na njihov predlog.

Dakle, ovo ne znači da Minecraft neće raditi na novom OS-u. Radi se o tome da je proces sertifikacije jedan od uslova Microsofta koji aplikacija mora da ispuni da bi se našla u Windows Store katalogu, a samo jedan od njih je i kompatibilnost sa Metro interfejsom. Personovo odbijanje ponude samo znači da se Minecraft neće naći na Windows Store-u, što ne znači da nećete moći da je kupite, odnosno preuzmete sa drugog mesta, instalirate i igrate na Windows 8 operativnom sistemu. Ipak, ono što je sigurno je da igra neće biti podržana od strane RT izdanja novog sistema (namenjenog ARM uređajima), koje je još zatvorenije, jer sve njemu namenjene aplikacije moraju proći proces sertifikacije (biće dostupne isključivo na Windows Store-u).

Da li se vama dopada to što će Microsoft na Windows 8 primeniti model karakterističan za iOS (App Store) i Android? Da li je cilj Microsofta da svojoj platformi obezbedi isključivo proveren i kvalitetan softver (uključujući i igre) ili je ovo samo maska iza koje se krije želja da se postavi monopol nad Windows 8 uređajima?

jao boze u sta se ovo pretvara,windows store :headbang: zalosno u kom pravcu sve ovo ide buduci da se radi o desktop racunaru a ne nekom tabletu za kojeg je ovako nesto i namenjeno…

Taj sertifikat je najgluplja moguca stvar koja postoji…

Ne samo da se bune proizvodjaci igara, vec i hardvera, jer ce svaki drajver morati da ima sertifikat od strane Microsofta, sto ce kostati…

Oce izgleda da uniste PC…

Ma gluposti, oni su stvarno idioti… ali jbg, prate trendove, vise nisu monopol kakav su bili na trzistu… Mnogo su poceli da zaglupljuju taj windows, i ako im ovako vracaju.

Meni nije jasno sta je toliko dobro u tom minecraftu. Meni je igra zesce *****. :slight_smile:

Slazem se sa tobom od svih igara za pc ili konzolu koje sam u zivotu video ili igrao sve mogu da razymem da ljudi vole ali nikada mi nece biti jasno sta vide u tom minecraftu.

Granica same igre je zabavna. Mozes npr. da igras survival mode - sam si u sumi (ili vas nekoliko) i pocinjete da kopate zemlju, drvo, pravite osnovni alat, kucu od drveta, posle kopate kamen, gvozdje, zlato i na kraju najvredniji dijamant, sve u cilju da te sacuva od stvorenja koja lutaju nocu. A tu je ubacen i malo RPG elemenat, ima dungeoni po rudnicima, gde se spawnuju mobovi, ti ih ubijas i uzimas loot, i pravis razne stvari koje ne bi mogao od obicnih stvari, npr. TNT, luk i strela, itd. posle dugog rada uzmes pravis obsidian (tebi to ne znaci mnogo, ali citaj), pomocu kog napravis portal u drugi svet koji ima jos jace mobove i bolji loot, i na kraju igre posle prolaska kroz drugi portal odlazis u “The End” gde ubijas zmaja, glavnog bossa dok te juri bezbroj mobova.
Eto u jednoj igri imas prakticno Survival, RPG, i naravno, Creative mode, u kome ti je sve dostupno i tu je samo zezanje. I naravno, OGROMNI svet za istrazivanje. Granice su mislim 2 nedelje od centra, ili tako neka velika daljina.
A zasto ljudi igraju Minecraft? Vole zabavu a ova igra samo to nudi. Nema stresa, nerviranja, itd. samo zabave. Ok, ako padnes u lavu sa inventorijumom punim dijamanta…

Sav offtopic je obrisan