The Evil Within Season Pass announced, includes three add-ons

Resident Evil creator Shinji Mikami’s The Evil Within is getting a season pass that includes access to three add-ons, Bethesda has announced.

The first planned add-on sees players take control of The Keeper (a.k.a. Boxman) in a “sadistic collection of mission-based maps.” The second and third packs will be more story-driven, and place players in the shoes of Sebastian Castellanos’ partner Juli Kidman in a two-part story that will “reveal hidden motives and harrowing evil.”

The season pass will be available ”soon” at select retailers and on digital platforms for $19.99.

The Evil Within is coming to PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, and PC on October 14.

Bethesda has revealed that The Evil Within will last players in the region of 15-20 hours.

“We expect The Evil Within campaign to last 15-20 hours depending on play style and difficulty mode,” Tweeted PR boss, Alistair Hatch.

The company announced yesterday that The Evil Within would receive a Season Pass containing three add-on packs.

Developed by Tango Gameworks, the upcoming survival horror title is the brainchild of Shinji Mikami, who shot to fame in 1996 when he created the genre-defining Resident Evil franchise. Since then, the series has gone on to sell over 60 million units worldwide.

The Evil Within is scheduled for release in October for PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox One, Xbox 360, and PC.

Lijepo lijepo.Meni osobno jedna naj igara ove godine(ako bude ono sto ja ocekujem.Uz to Infamous i The last of Us naravno,mada njemu nema premca i t oga sam svijestan),ali samo malo da poprave tu grafiku.Ja ne znam dali je to zbog youtube-a ili neceg drugog,ali grafika ne izgleda dobro.

Cekaj werta kad upoznas neku zensku koja tri se svidja sva nasminkana doterana i uspes da je odvuces u krevet i sve lepo ujtru se budis pored nje i vidis je bez sminke i laznih grudi i ti se uplasis kolko je grozna znaci zakljucak nije sve u grafici :smiley:

Al si mu objasnio svaka cast :smiley:

Morate shvatiti da grafika u ovakvom tipu igara puno utjece na atmosferu.Dobar dokaz je P.T za kojeg je Kojima rekao da se gotovo ispricava sto je napravio ovakvu grafiku :smiley: Kaze da je napravio bolju ljudi bi shvatili kako ovo nije “indie” igra kako je bila najavljena.Uostalom sve imate u temi od igre tj. dva videa.Tako da da grafika je jako bitna

Ako budem ovo igrao, igracu ga na easy. Nemam ja zivaca da se peglam sa monstrumima psihopatama ili spider-like djevojkama.