Stanje gaminga // Vašeg omiljenog žanra u 2022.

Na ovu temu i razmišljanje me je naveo poslednji Cod MW2 koji je izašao pre neki dan i sa svime što mu fali, što je loše urađeno sam se zapitao gde se nalazi gaming odnosno žanr koji sam ja najviše konzumirao - FPS (First person shooter).

Ne znam koliko to već traje, par godina možda čak i 5, da nije izašla poštena ‘pucačina’ multiplayer.
Halo Infinite svi znaju već kakav je i šta mu sve fali, od oružja, mapa, osnovnih funkcija(da vidiš svoj stats u igri…) social unfriendly igra, customizacija očajna, forge ne postoji…

Sledeći je Battlefield, i to svi znaju kakav je BF V bio. Bez contenta, jednostavno loš.
Battlefield 2042, raspad sistema, osnovne stvari su falile igri do skoro, sad je igra sredjena, ali content je ravan nuli.

CoD MW2 izašao, nema stats koji je svaki mogući CoD imao, čuveni SBMM (skill based matchmaking) je naravno u igri, koji od svake partije pravi competitive i znojenje, nema više u CoDu da uđeš i da se opustiš.

To me je dovelo do razmišljanja da meni nije izašla igra koja je potaman još od Battlefield 1 i Halo 5(iako i u njemu ima hiljadu loših stvari, opet je igra bila dobra, pričam o MP).
Razmišljajući tako, upalim juče Gears 3 i pre 2 dana sa Alexom igram CoD Black Ops II sa 360 i pogledaš koliko su igre u stvari nazadovale. Te 2 koje sam igrao u prethodnih par dana su bile apsolutno kompletne.

Današnje doba, internet, je donelo dobre stvari, ali isto tako sa igrama mislim da je sad ono izbaci u kom god stanju, nek kupe budale, pa cemo mi posle da popravimo pa ce onda i ovi što nisu hteli da kupe kad se opet digne hype.
Single player još uvek izlaze tu i tamo dobre igre.
Takođe opet upalio Zeldu BoTW i neverovatno koliko oni prave ispolirane igre, ko šta god mislio o Nintendu, dečijim igrama itd.
Svaka Nintendo igra je full paket, da li volite ili ne to je drugo pitanje.

Kakvo je stanje sa vašim omiljenim igrama? :slight_smile:
Kod mene raspad sistema, jedino Monster Hunter i Nintendo vade situaciju :smiley:

Multiplejer je unistio FPS zanr, znam da je nepopularno misljenje, ali se kampanjama ne daje dovoljno budzeta, znacaja i paznje. Ne secam se poslednje prave singl player FPS igre, kojoj kampanja nije samo nakalemljena na multiplejer. Far Cry neki, eventualno.

Moj omiljeni zanr nek bude 3rd person akcija. Uncharted poslednji mohikanac, mozda poneki Tomb Raider, Gearsi, jedva cekam novi God of War, to je to. Sa druge strane poplava raznih multiplejera, koji me ne interesuju.

Na kraju, sigurno ima stosta da se probere u hiperprodukciji danas, ali sam ja previse mator i rezigniran da bih se prepustio sa uzivanjem.

1 Like

Mislim da su igre prilagođene novim trendovima i novoj publici.Ranije su igre pogotovo FPS žanr bile dosta teže po meni nego sad.Nove igre samo Rambo stil igram

1 Like

hahaha, 200-300e dnevnica bese? :joy:

Kada radis za vreme praznika, ovakve teme su rezultat. :smile:

edit: ali da ti odgovorim na temu, mene jedino cudi, kako je pre nesto moglo, a sada odjednom niko nije sposoban isto da odradi. Voleo bih kada bi imali nekog developera na forumu koji radi na AAA shooteru da objasni zasto je to tako.

Osnovne funkcije u igrama kojih je bilo pre 10 godina, 2XP eventovi, skor tabele, levelovanje, prestige sistem, i jos brdo brdo toga se odjednom naziva legacy feature, a zapravo osnovni building block FPSa.

To mi je najfrapantnije. Pre je svega bilo, sada je sve mrsavo. Ne kontam. Evo ni MW2 nema statistiku.

3 Likes

hahaha, 300-350 ne znam tacno :rofl:

A sto se teme tice da, bas to.
I onda kad ubace neki ‘legacy feature’ to predstavljaju kao da su otkrili ameriku.

Ja sam pre 6-7 godina ocekivao da ce igre biti nadogradnja vec postojeceg.
A 2xp, 3xp, 4xp event, scoreboard, levelovanje, prestige i sve ostalo to sam podrazumevao.

Danas, toga vise nema, sve je glupavi battle pass u svakoj mogucoj igri, i verovatno zato i gubim zelju za novijim igrama sve vise.

Ovaj CoD sam bas jedva cekao, beta je bila extra, i onda izadje igra bez svih tih stvari, sbmm, nema opcija da se iskljuci cross play nego me sakate sa misem i tastaturom… Steta.

A CoD BO2, jel se secas i to je pre bio standard, svaka playlista ti tacno kaze koliko je igraca u kojoj playlisti, pa zemljina kugla i tackice u odnosu na broj igraca koji trenutno igra.
Gears 3 tek, challenge, daily, weekly, otkljucavanje skinova, charactera sve kroz pure gameplay… A danas, loot box, season pass.

2 Likes

Danas je neuporedivo teže napraviti multiplayer igru nego pre deset godina, posebno što svaka danas zahteva:

cross-buy
crossplay
cross-progression

koji treba da funkcionišu na nekoliko platformi u svakom modu na svakoj mapi. Pri tome ljudi hoće “content” čije svako dodavanje mora biti testirano da se nešto ne bi sjebalo. Jedan DICE dev je pričao da bi u BF igri pomerio jedan kamen metar dalje i to isporučio igračima, bilo je potrebno nekoliko sati da se čitava mapa rebuilduje u paket koji se distribuira za PC i konzole.

Pre deset godina gomila stvari koje se danas očekuju nisu postojale pa je nekako bezveze porediti kako se to nekad radilo. Hoćemo prelepe mape, animacije, svetlo, fiziku, gomilu skinova i kozmetike, a sad kad će i ko to da napravi, baš me briga - ja hoću!!1 Evo čak i novi CoD na kome radi devet studija ima gomilu bagova. Nije kao da gaming industrija hoće da nam uvaljuje poluproizvode, prosto to je realnost današnje GaaS produkcije.

3 Likes

Pa, skocile dnevnice… to je razlog… programer-sat je skup. Bazicne funkcionalnosti da se prvo izbace, par mapa, pa ako se svidi igracima super, ako ne, odmah se prebacuje na druge projekte. Da se prvo napravi paywall i monetizacija, a osnovne stvari kasnije. Onda se akumuliraju bagovi i leftoveri, igraci nezadovoljni, pritisak, problemi sa podizvodjacima, prioritizacija… Danas generalno tako funkcionisu IT projekti svuda.

Drugi problem su promenljivi trendovi u industriji. Standardi se menjaju sta je cool i sta je prihvatljivo. Sto @robotnjik kaze danas su 10x kompleksnije igre nekada, a pardigma o tome da se izbaci zavrsen proizvod nestala sa uvodjenjem agilnih metoda rada.

Ovo je i pre moralo da se radi kao i dan danas.

Ovo takodje. Sve u skladu sa vremenom u kom se prave igre.
U cemu je onda poenta lepe grafike i svih tih stvari, ako je grafika lepa content treba da je ravan nuli?

I za sve je izgovor igre su kompleksnije. Pa i vise ljudi radi na njima, i zarada im je 100x veca nego pre 10-15 godina.

1 Like

Kad zivimo u tako glupom vremenu.

Sve to smo konkretno imali pre 10 godina. Samo u manjoj rezoluciji. Bukvalno i bez preterivanja.

Jedino novo je crossplay i evtl. cross-progression. Verujem da su interni procesi za sve to komplikovani, kompleksni i naravno da nama spolja to nije vidljivo, mi vidimo „zavrseni“ proizvod.

Mozda se ja previse kacim za Battlefield i Dice, ali to je moj primer koji mi bode oci. Da li je cena croosplay crossbuya da nemam tabelu u igri ili mogucnost da imam 2xp eventove, koje sam imao pre 10 godina?

Gledajuci ono sto nam prodaju na kraju, dva koraka napred, 4 koraka nazad.

A ako je „ja hocu!!!“ da zelim u roku od godinu dana vise od 2 mape i dva oruzja, onda ne znam sta da kazem. :man_shrugging: Pritom, ne zaboravimo, ja ne trazim nista da mi poklone, nego trazim neko dobro za povrat mojim evrima koji leze na rucunu negde u Stokholmu.

Proda se proizvod, sa velikim obecanjima, i onda se nakon katastrofalnog launcha prekine tajno development na igri, i daju nam na kišičicu godinu dana ono što je trebalo ( i planirano) da bude samo prvo dlc.

3 Likes

I isto tako je sa vecinom igara.
Imam utisak da su igre dostigle vrhunac 2010ih, taj neki period oko 2010.
Kako godine nakon toga prolaze sve vise igara izlazi izbagovano, nedovrseno, sa sve manje contenta koji se podrazumevao da bude tu na izlasku igre.
Pa ti to posle predstave kao dlc.

Zato gaming gubi dusu i ja se licno ne radujem vise toliko igrama kao pre.
Jer u poslednje 2-3 godine kad god sam se necemu radovao i nadao, jako sam se brzo razocarao.

Inace, moje ‘’ja hocu!!!’’ je da Halo na release nakon 7 godina izadje sa svim podrazevanim contentom. A ne ubace 5 novih oruzja, a izbace 15 koji su tu 20 godina standard već

Mislim, nije lepo sada ni to sto mi ovde olako radimo, je nazivamo developere “nesposobnim”, to je vise onako, ulicna prica, ali poruka koju zelimo da posaljemo je jasna. Naravno ima tamo brdo talentovanih ljudi, ali nesto ne stima u organizacijama kao celinama.

Isto tako kao sto ima losih molera, zidara, zubara i zdravstvenih ustanova, isto tako ima i losih developera i studija.

Ljudi ovde bas nisu veliki fanovi Digital Foundry-a, tj. njihovih detaljnih analiza igara, ali oni su zaista strucnjaci i poznaju endzine igara i hardver koji ih pokrece do najsitnijih detalja i jako fino artikulisu svoja izlaganja. Ali tacno ono sto oni rade je da iznose na svetlo, lose development odluke, los pravac razmisljanja, lose implementirane stvari, itd. Najnoviji primer je cela prica oko Gotham Knights i Series S potato. Series S je svakako bootleneck u odredjenim poljima, Ray-Tracing npr. ali svakako ne u svojoj mogucnosti da proizvede igru u 60fps.

60 ili 30 FPS JE DIZAJN ODLUKA.

I sta je bilo sa celom pricom? Gotham Knights Series is the problem? Testirali su igru na PCu i skontali da je igra totalno CPU heavy i stutteruje i na najjacim masinama sa najnovijim GPU kartama. Jer stoje kao ukras u kucistu. Znaci, jednostavno je takav bio dizajn i konstrukt igre. “LOS”. Nikakve veze sa bilo kakvim konzolama koje koce generaciju i glupostima. To sabrano sa neimaginativnim izgledom Gothama, koji izgleda kao najgenericniji grad, mid prica, moze samo da se donese zakljucak ne tako povoljan u pracu WB kao studija.

2 Likes

Ovo sam ja i pisao. Dzabe ja kupujem prvi dan igrice kada valjana verzija izadje tek za 6m

Kao sto rekoh promenjena je metodologija i paradigma, danas je normalno izbaciti nedovrsen proizvod. Zamisli da izadje auto kome ne rade kocnice, do pola ofarban… to su danasnje igre.

GaaS je takav raspad od koncepta da npr EA u Fifi koja je najveca na ovom polju, ne moze da iskontrolise cak ni bazican SBC sadrzaj, pricam o bas amaterskim content greskama. Prethodnih godina je bila sala o internima koji ce dobiti otkaz, danas vise nikome nije smesno. Potpuni nedostatak komunikacije, kontrola kvaliteta i approval proces imaju vise rupa od puteva srbije.

Generalno je najproblematiniji segment menadzment, projektno planiranje, delegiranje i spustanje zadataka, konceptualizacija realne izvodljovosti u vremenskim okvirima, outsource svega i svacega.

Nista definitivno nije isto kao pre 10-15 godina sto se gaminga (i svega ostalog) tice. Kad se setim kakve je igretine sve izbacivao EA u to vreme, Ubisoft isto sa Prince of Persia Warrior Within i sl. Sve je bilo raznovrsnije, pogledam sam gameplay Dead Space-a od pre i koliko je bilo dinamicno, sekvence sa letenjem po svemiru, pa kad krenu neke eksplozije i ludila gde prosto rastrese ceo klasican linearni gameplay. Danas nema toga toliko, izlaze samo nastavci i remasteri ili remake-ovi isto kao i za filmove, muziku takodje… Produkcija i sve je postalo skupo, ulazu se milioni i svi idu na siguricu i niko vise ne rizikuje sa nekim novim AAA projektima. Dok pogledam nekadasni EA katalog koji sadrzi brutalne naslove, a danas su tema sprdnje zajedno sa Ubisoftom s time sto Ubisoft tu i tamo nekako jos drzi nos iznad vode.

A za nedovrsene proizvode nije niko drugi toliko kriv koliko smo mi sami gameri i potrosaci krivi. Evo me ovde i stalno pljujem nesto kako je trebalo ovo da bude free, kako su rekli ovo, a uradili ono, kako je za ovu igru trebalo ovako jer su obecali pa je ovako, kako sada naplacuju nesto sto pre nije bio slucaj… I onda dodje neko na foru “mene boli uvo i ne dotice me, meni je igra kul i ja sam imao samo dva bug-a”.
Dobro, ok. Najbitnije je da se nekom isplatilo to sto je dao novac za igru kroz zabavu u njoj, ali nema posle kukanja nakon dva ili tri meseca kad bagovi koji nisu smetali u prvih nedelju dana sada krecu da budu frustrirajuci i sto nakon godinu dana se nista nije promenilo. Igra je placena, sad nek se uziva kao i prvog dana.
I treba da nam uvaljuju poluproizvode kad smo ih mi pustili. Koliko ljudi rade preorder za stvari koje vec unapred vide da ce da puknu ali se nadaju jer je beta mozda bila interesantna iako je imala bogaoca bagova, ljudi uzimaju iste igre na vise platformi iako su vec videli situaciju kada su je prvi put kupili (da se razumemo, svako radi sa svojim novcem sta hoce, i nisam ovde da pricam o nekom postenju jer sam se i ja opekao par puta samo uzimam za primer, dobar ili los)
Nema sad kao: “jaooo nema contenta”, oni su te pare stavili u svoj dzep sa svake platforme i sa istim tim bagovima i manjkom sadrzaja. Fifa izlazi svake godine ista i koliko ljudi kukaju navodno, a EA lesi novac i preorderi prste da bi mogli da igraju igru 24h ranije. Za Battlefield su rekli vec 3. mesec nakon izlaska: da nije deluxe edicije da bi odavno digli ruke od igre. Nego moraju da isporuce bar nesto da opravdaju tu cenu.
Halo je isto fail i tu nema sta. Kad samo pomislim sta su hteli da isporuce pre nego sto su ih osakatili sa backlash-om nakon E3, sta bi onda tek bilo od igre.
Sami smo krivi za poluproizvode jer ih mi placamo, i onog trena kad njima novac legne na racun, znaci da im je podvala prosla. Igra moze da failuje nakon 3 meseca, ali vise nije bitno. Napravicemo novi Battlefield i ljudi ce da udaraju masovne preordere i placaju najjace edicije jer nista nisu naucili.

I onda imamo CoD - standardi nakon toliko failovanih legendarnih naslova koji su se 20 godina igrali su nam opali na minimum i dodje CoD koji ima manje sadrzaja nego u prethodnim delovima, ali troduplo vise nego sve gore navedeno i mi smo na foru: “Toooo, deri. E TO je igra, to je sadrzaj” i opet par nedelja kasnije “to je sranje, stari CoD je bio bolji”… Pa gotovo sad. Ljudi se ne informisu na vreme, cak dobiju i pristup beti ili demo da igraju i vide na sta ce sve da lici i opet nije dovoljno.
I ja sam ganjao CoD, ali sad kad vidim kako ljudi kukaju odjednom vec se dvoumim.

1 Like

Pa zato sto znaju da moze da prodje.
Nista nije drugacije. Sve je uvek isto. Samo.je stvar sto sada hvataju krivinu.
Ovo sam isto pisao.
Blazeno vreme izlazi igrica na ketridzu ili CD.
Pa ako zaseru aj da vidim kako ce Sega Mega Drive 2 da povuce pach :joy:

1 Like

Pisao sam ovo vise puta, po meni je stanje gejminga nikad bolje. Eno otkako imam gamepass, ceka me dvadesetak igara da ih uopste nacnem, minimum. Nema zime, zanrovi razni.

@xX8Lampard8Xx jesi probao neki battle royale poput Apex Legendsa? Cini mi se da je tu skrenula evolucija multiplejer fps igara. Barem zasad. Da imam vremena rado bih igrao, i Apex i nesretni Fortnite, makar da probam.

Hocu da kazem, svako-toliko neko na forumu izrazi taj osecaj da ga slabo sta vise privlaci, da igre nisu ‘ko sto su nekad bile’. Kad to procitam uvek mi bude malo zao, jer iz mog ugla imamo izobilje.

Pre ce biti da starimo i da nas je nekad lakse bilo impresionirati. Ne znam, mozda je do toga sto ljudi imaju relativno uzak ukus, pa izigraju sta ima i onda nema nove zanimacije. :woman_shrugging:

PS na temu Monster Huntera, pripalio luka juce MHW opet, kao da proba s novim oruzjem. I samo sto ga gledam kako eksperimentise s bowgunom i kojecime, dodje meni opet da igram. Koliko je ta igra zarazna!

5 Likes

Licno mislim da nije lose stanje po pitanju izbora. Samo da je kvalitet izbacenih proizvoda kao kineski motor 90tih.

Meni mozda malo fale neke upravljacke simulacije, strategije i avanture.
Ali ima igara.

1 Like

Verovatno sam posle Alexa probao najvise battle royale igara ovde.
Ali to nije moj zanr.
Za mene je to jedan obican multiplayer game mode a to meni nije dovoljno.

Ono sto se meni ne svidja u Battle royale zanru je da je sam po sebi veoma kompetitivan, ne dopusta ti trenutak da se opustis i zezas, a ja bas to trazim od MP igara.

Verovatno mi je zato Plants vs Zombies i Battlefield toliko drag.
BF mogu pijan da sednem uvece i da se zezam sa raznim loadoutima da radim sta god mi padne na pamet, i uvek je zabavno.

To je nekad moglo i u cod, da trcis okolo sa nozem i da ganjas ljude ako ti se zeza, sad ne mozes, jer jelte SBMM, uvek te spaja sa igracima istog skila kao tvog = klanica i znojenje.

Jeste, sve vise igara izlazi, a kvalitet je bas bas upitan. Single player igre umeju da iznenade, indie igre da, ali multiplayer je postao na granici ukusa.

Meni bas opada zelja za igrama, najvise se radujem remake starih, toliko o novim igrama.

EDIT: MH… da, to je to :slight_smile: Prava igra, old school, nema ni neku grafiku da poludis, ni teksture ni poligone ni fps/hdr ni ne znam ni ja sta, ali je jednostavno gameplay zarazan, AI monstera zarazan, svaka igra dodaje na vec postojece stvari nove mehanike koje cine igru boljom.
To se zove sequel.
I da, to je jedina igra koju jedva cekam uz Zeldu novu i eventualno Fable, koji kako je krenulo izaci ce 2026.

2 Likes

Imaš u Apexu sada onaj mod 3 na 3 pa te to možda malo razdrma. Plus ovako neki modovi koji se provuku s vremena na vreme kao Gun run što je bio do skoro i tu je ludnica živa.