Šta vam je danas ulepšalo ili sjebalo dan? - Vol. 6

Pa tesko, mislim jel znas ti na kojoj su visini sateliti u orbiti, najnizi sateliti su ti negde u niskoj zemljinoj orbiti na 150-200 kilometara visine a sateliti su mali relativno, jedan satelit ti je mozda velicine kioska fazon i sad recimo dzambo-dzet koji je onolika grdosija, kao leteca tvrdjava kada leti na samo 10 kilometara visine ti ga u najboljem slucaju vidis velicine tackice a kao golim okom jasno vidis satelit koji je mozda nekoliko metara u precniku i koliko puta manji od tog dzambo-dzeta na visini od mozda 400,500 kilometara u orbiti…ma daj.

A i sateliti se krecu stalno, kruze, nema tako da stoje nepomicno a onda odjednom samo da nestanu.


:sleepy:

8 Likes

@Fabrizio_Tagliano

Opisao si kao narandzasti sjaj. Moze biti Mars (pa nestao kada je naisao oblak) ali njegov sjaj je manje magnitude i ne odgovara bas opisu.

Moguce da je bio meteor koji je sagoreo u atmosferi, na milione dnevno ne stigne do povrsine zemlje (padne ih svega 20-30). Avgust je mesec kada vidimo gomilu debrisa Perseida od komete Swift, pre neki dan je astronomsko drustvo organizovalo event posmatranja.

Moguce da je bio neki meteoroloski satelit ili neki drugi objekat koji je bio osvetljen suncem ispod horizonta, prilicna je guzva u svim slojevima atmosfere.

Utisak da stoji je subjektivan iz tacke posmatraca ukoliko se objekat udaljava ili priblizava pod uglom bliskim 90% (ovo se ne mora ni objasnjavati).

Ako je stvarno vanzemaljski brod, igranje na krovu zgrade basketa onogucice im dobar landing spot, tako da vec vidim pocetak tog filma. :slight_smile:

Salu na stranu, sigurno ima necega, da ne mislis da sam skeptik (ja sam u I Want To Believe fazonu), ali svakako bi trebalo iskljuciti verovatnija objasnjenja.

Sateliti se mogu videti bez problema. Izgledaju bukvalno kao zvezda koja se krece. Onda kad je nas dragi Elon Musk lansirao one satelite pre koju godinu, sve sam video sa vikendice.

Mars nije jer ne svetli tako a i nije naisao nikakav oblak jer ni traga od nekog oblacka nije bilo te veceri i nebo je bilo potpuno vedro i cisto.

A i ti vremenski sateliti isto tesko da mogu sad da stoje u mestu tako minut i onda samo da isceznu u trenutku a pritom ti meteoroloski sateliti su stacionirani bas na ogromnoj visini u orbiti, tipa nesto na 20,30 kilometara u orbiti i nema sanse da ih vidis golim okom a komete ili meteori kad padaju opet ostavljaju trag za sobom a i krecu se, ne mogu tako da stoje i onda samo na jednom pafffg pojela maca, nema ih vise.
Ono ko zna sta sam video, sad naravno ne tvrdim nit mogu ista da tvrdim ali ne iskljucujem mogucnost da je to bio zaista NLO i sto se kaze “real deal”. :wink:

Inace pre neki dan jedan lik mi je rekao kao da je cuo neke misteriozne detonacije u Beogradu, kao jos neki ljudi su ga pitali jel kao cuo.
Ja iskreno nemam pojma o tome, zaista ne znam o cemu se radi ja zaista nisam cuo nista, ali rekoh to mozda Diksi bije nekog iz opozicije pa to ono grmi i puca na sve strane. :sweat_smile:

Inace znam da je Beograd prepun raznih podzemnih tunela i prolaza, da je maltene citav jedan podzemni grad dole, da su posle drugog svetskog rata neki nemacki vojnici kao i neprijatelji Tita povukli tu dole i nastavili tu da funkcionisu, cak su odrzavali i veze sa spoljnim svetom pa je po tome delimicno snimljen i onaj domaci horor “TT sindrom”, sad koliko su te price preostalim nemackim vojnicima i neprijateljima tadasnjeg rezima tacne ne znam ali da postoje ogromni i siroki prolazi i pecine ispod grada to znam odavno (bese i na Studiju B je bilo nekih dokumentaraca i reportaza o tome).

Da ali kad ih je lansirao i kad su se tek peli u orbitu i bili na maloj visini, mislim prosto upotrebi samo malo logiku, ako jedan dzambo-dzet sa sve signalnim svetlima na visini od 10-ak kilometara vidis samo kao jednu tackicu u najboljem slucaju pa da li ti je onda realno da jedan satelit precnika mozda nekoliko metara i koliko puta manji od tog dzambo-dzera vidis golim okom u orbiti na 500 ili 1000 kilometara…

Satellites versus stars: Which will dominate the sky?.

Pa ovo su slike iz opservatorija da ne kazem zvezdara po nasem (po cemu je opstina Zvezdara i dobila ime :wink: ), mislim sateliti su golim okom vidljivi bas jako retko i to uglavnom kad su bas nisko, ono najnizi stacionirani sateliti su u niskoj zemljinoj orbiti na 150-200 km visine a recimo meteoroloski sateliti su na 20,30,35 hiljada km (mada vecina satelita je tu negde od 300,400 pa do 2,000,3,000 km u orbiti) pa sad ne moram biti astronom niti mora bilo ko da mi nesto kaze, prosto sama logika mi govori da nije verovatno da tako maleni objekat mozes da vidis golim okom na ne znam koliko stotina kilometara ili hiljada kilometara visine, mislim nek je samo na 400 km visine, ne mora vise, to ti je neka priblizna razdaljina od Beograda do recimo Budimpeste ili Zagreba na primer, pa sad da li ti zvuci realno da odavde vidis golim okom neki objekat velicine kioska koji se nalazi na toj udaljenosti pa sve i da sljasti kao citav luna park…pa tesko.

To ista logika koja kaze da si video nlo? :joy:

1 Like
2 Likes

Ovih dana ima neka kiša meteora. I traje par dana pa je mozda i to. Citao sam na nekom portalu o tome i najbolje se vidi sa severne hemisfere.

jel neko ima ideju kako ovo da iskoristim? :confused:

Slucajno uzeo u uradi sam danas, hteo da ugradim u sto, super se uklapa, samo nemam pojma kako da povezem na struju.

Ti si uzeo podsklopku. To se kupuje recimo kad hoces da imas produzni kabel duzi od standardnih. Ono sto ti treba jeste licnasti kabel PP-Y 3x2.5, i muska uticnica za zid. Izguglaj negde dal ima prodavnica elektromaterijala kod tebe u blizini, idi do njih, trazi ovo sto sam ti naveo i zamoli da ti spoje. Izmeri koja ti treba duzina kabla od stola do uticnice u zidu. Kabel trazi ako imaju crni, kad ti je vec podsklopka crna. Realno mozes sve da kupis i spojis sam ali moras da guglas šemu spajanja i treba ti nož za blankiranje. Vecina prodavnica elektromaterijala radi usluzno spajanje i to ne traje duze od 5-10 minuta, naplatice ti jedno 400-500 din. Kabel obavezno trazi da bude domaci zajecarski, ako ti budu nudili neka kineska ili turska sranja, zahvali se i idi u drugu radnju.

Ako ti budu rekli da je dovoljan licnasti PP-Y 3x1.5, u pravu su ali od viska glava ne boli, ti uzmi ovaj sto sam ti naveo.

5 Likes

Beograd, nece mu to niko spojiti sem ako ne izadje malo dalje van grada.

@padawan
Male su sanse, samo zamisli prosecnog mucenog prodavca koji radi za mocnu platu. Da mu trazis jos to. Sto bas nije u opisu posla.
Da si neka lepa devojcica pa mozda…
ovako bih te tacno obesio tim kablom :grin:

Batalio sam i prikacio sam normalan produzni sa vise uticnica. Nije bas neko resenje estetski ali je pricvrscen za nogu stola pozadi pa se ne vidi. Uzgred fiksirao sam ga nekom ludackom obostrano lepljivom nano-trakom, da ne busim sto, neunistiva je.

Patim se sa cable menadzmenton, sa kanalicama i uticnicama, proklinjem dan kada sam uzeo ovaj sto bez cable menazdmenta ali mozda nesto i naucim.

@Akiris koliko moze da bude tesko (i potencijalno, opasno) spajanje za nekoga sa 0 iskustva oko struje? Platio sam podsklopku 500 dinara, ali me nervira da se ne iskoristi.

Pa ne radis direktno sa strujom, pa te ubiti ne moze. :joy: ako spojis pogresno, nece raditi.

Sto ne uzmes creva za kablove, i organajzere?





2 Likes

Kasno sad :confused:

Uzeo sam neke crne “fleksibilne” kanalice, koje su dosta fensi ali ipak dosta krute i tesko se ubacuju kablovi u rebra izmedju. Crevo mi je opet bilo malo bezveze jer je teze fiksirati. Ovi organajzeri vise sluze da poravnaju nego da sakriju kablove.

Mogao bih probati da spojim, bice spektakl. Siguran si da ne mogu da spalim sebe i celu kucu? :thinking:

Musku uticnicu uzmi Aling-Conel brend, nema greske.

2 Likes

Upravo se vracah iz prodavnice pored neke zgrade, neka baba izlazi pogleda mene pogledao ja nju i svako svojim putem. Imao sam slusalice, i ucinilo mi se da neko vice, ja maknem slusalice iz uveta i cujem nju kako meni vice policiju ce zvat majku psuje nesto nzm. A nzm ni ko je ni sta je, stavio sam sluske i produzio pravo da se ne cimam.
Jeli realno ovo, normalno prolazio ulicom na putu do kuce, niti sam je mrko pogledao niti nista.
Doslo mi da se vratim da je pitam sta je pricala to, jel mi psovala majku, ali racunam treba da me briga.
Doslo mi je i da vidim ko to odrzava da li da izvucem snimke sta je pricala da imam jer je zgrada skoro pravljena sva je sa kamerama okolo.
Ili samo da pustim briga me. Prolazim skoro svaki dan tom ulicom i bzv mi je da mi neko pravi problem dje ga nema.

haha kakva prica… :sweat_smile:

batali… prolupala baba…

1 Like