Šta trenutno igrate? 2023. (Part 1)

Sinoc skontao da je Rezi 7 bio free izgleda nekada sa PS Plus. Reko aj ne budi sisa, probaj to su samo pixeli, they cant hurt you. Naravno u VR. Sine, pokrenuo igru, stigao do one kapije, otisao okolo, usao u onu prvu tamnu prostoriju sobe, usao u kuhinju, malo razlgedao, i iskljucio igru. Ne mogu nikako, uzas. A nije se ni nista desilo … muka :joy:

p.s. ne bih ni igrao jer izgleda uzas igra u headsetu. :sweat_smile:

2 Likes

Kakav strah mozes imati od kartice? Nikakav, jednostavno nikad ih nisam imao i ne planiram da ih napravim. Svakako ispostujem drugu stranu kad ucinim pa platim vise, svi se gade na pare inace.
Sto se tice drugog dela, uzmi vise doza da spasis glavu :grinning:

1 Like

Ne pamtim otkad sam zadnji put držao papirnu novčanicu u ruci.

Jel u srbiji i dalje keš vlada?

@ph1beropt uh resi 7 VR… dobro te nisam infarkt dobio u par navrata

1 Like

Da, pola love ide na crno.
Oni koji stvarno imaju pare u ovoj zemlji ih nisu zaradili.
80% stanova se kupuje za KES! 20% iz kredita.
Treba li dalje da ti pricam?

Neke stvari ne mozes bez kesa. Npr prevoz mini-busom, gomila pekara ne prihvataju kartice, baksis u kaficu, ne moze da se ukuca na karticu… to su neke najcesce primene, bar u mom slucaju.

Ali, gde god mogu, forsiram kartice i wave to pay telefonom. Ne bih bas tako formulisao da “vlada kes”, ali nije potpuno kes-free.

1 Like

Kako odlazis od centra grada ka periferiji taj procenat se menja na vece koriscenje kesa naspram kartica. Kad god nesto uzimam u centu mahom ljudi koriste kartice, dok kad odem kod mene u Maksi na nekoj granici Zemun/Bataja mislim da samo ja koristim karticu :sweat_smile:

1 Like

Ja ni sa jednim kaficem nisam imao problem da platim karticom, a sto se tice pekara pa zavisi od velicine i same lokacije. Skroz doba pekara ima opciju i mogucnost placanja karticom cak sta vise platio sam jednom kad sam uzimao kifle ili nesto tako ono 90 dinara me izlazi racun a ja u novcaniku 2000 :sweat_smile:

Takodje bankomate mislim da ne volee jer hoce da pojedu karticu (meni nije nikad) i onda nekako razumem. Mada sad ovi novi NLB Kom Bank bankomati imaju NFC citace i karticicu ne moras da ubacis u opste samo prislonis sto je super stvar.

Vrzino kolo. Kad bi banke prestale da budu tako alave, vise bi imali mogucnost placanja karticom. Evo vam info iz prve ruke. Inteza za svaku transakciju do 750 din uzima 15 din po defaultu. Preko 750 ide procenat. Najmanji je naravno kad ti neko plati intezinom karticom a najveci je kad ti neko plati firminom stranom karticom. Imao sam musteriju koja je uzela robu za 27.000, platio poslovnom slovackom karticom, banka je uzela 2500 din. Tako da nek vas ne cudi ako u pekarama nema opcija placanja karticom, banka pojede zaradu na sitno. O online i provizijama na rate da vam ne pricam. I da, ukoliko ostvarite mesecni promet karticom preko 100.000 mesecno, nikom nista. Ako ostvarite manje, dakle nek je 1000 dinara ili 99.900 din, banka ce vam uzeti harač od 1300 din. Ovo je inteza, u nekoj drugoj banci je isto, negde malo manje, ali ista je to banda. Postoji mogucnost ako bas ostavrujes dobar promet preko kartice da iscimas banku da pogledaju, pa ti kao malo smanje reket ali pricamo o 0.10% itd.

Samo da dodam jos ovo. Ljudi su bahatiji kad placaju karticom. Nebrojano puta se desilo da dodje covek da kupi ono sto je naumio, pita jel moze karticom, moze i onda uzme jos tri cetiri stvari koje nije planirao. Taj koji dodje sa kesom, taj uzme sto je planirao i cao

11 Likes

Q. Šta trenutno igrate.

A. Da, da uglavnom plaćam karticom.:joy::joy:

6 Likes

Nije. Rqspitaj se malo koliko % u ovoj smrdljivoj zemlji uzimaju banke za transakcije?
A koliko uzimaju kod tebe?
Pa ce ti sve biti jasno.
Ja da drzim kafic ne bih primao kartice isto.
Jebo ih Dinkic, Djelic i ostali govnari koji su im to obezbedili u Srbiji.

Jbg nisam video a pisao je lepo Akiris. To je to.
Olos bankarski. Sto bi onaj ludak rekao sve to treba pod mac bato!

2 Likes

Secam se jedne situacije kad sam svratio do apoteke da uzmem bukvalno neku sitnicu. Bilo je nesto bas jeftino. Imao krupnu novcanicu, reko jel moze kartica? kaze covek moze ali bolje da ti dam dzabe ili da mi doneses kad imas nego da provucem karticu. Srbija…

1 Like

Ja se isto ne secam da li sam video u Srbiji mozda par trafika koje primaju kartice …

Bukvalno ja :sweat_smile: Provlacim karticu kao da skida sa tudjeg racuna, a ne sa mog :joy:

3 Likes

Kad ides u glupe apoteke :joy:

Pa evo ja se secam u US u vecini malih radnjica lokalnih po gradovima svuda ali svuda pise da kartice primaju samo 5+$ ne ispod toga.
Tako da nije bas da je do nas. Nego nas ovde deru smrdljivi bankari.

1 Like

A posebno je sada postalo sramota koliko uzimaju provizije kad dizes sa bankomata druge banke …

Ne primaju, ali ja u trafikama vise skoro nikada nista i ne kupujem.

@Akiris 95% trgovaca prima kartice. Po meni nije fer da se ovih 5% ne prihvataju, iz perspektive kupca, ali i konkurencije koja je omogucila. Zasto ja moram da nosim kes da bih kupio kiflu? Eto, bas necu. Odem negde gde moze karticom. Isto radije biram Naxis ili Car:go koji primaju kartice. Da ti ne pricam koliko puta krene taksista da mi vadi POs terminal iz nekog budzaka i onda neprijatan razgvor: a zasto niste unapred najavili, evo pali mi se cekaj, pu ne radi nesto opet a rekli su da ce da poprave… a cena voznjen skoro 2000 din!!! Dodje mi da mu olupam o glavu taj terminal i bukvalno ima srece jer devojka nosi brdo kesa.

Za E-prevoz nemam na zalost alternativu. A za taxi znamo zasto nece da uvedu, da bi mogli da kradu. To i oni sami priznaju, pricao sam sa X vozaca koji se bave profesionalnim taksi prevozom. A zaradjuju 3-4 prosecne plate. Tezak je to zivot. Vlasnici pekara isto su sigurno u strasnom problemu, kada plate radnike 30.000 dinara, prosto ne znam kako skrpe do sledeceg meseca. Uopste nemam empatije prema njima, izvini.

Ako je tvoje iskustvo da ljudi vise trose preko kartice, zar nije onda mogo bolje uvesti karticno placanje bez obzira na visoke provizije? Uostalom placanje karticom je tekovina modernog drustva. Sta je sledece, trgovac nece da omoguci struju u lokalu jer EPS dere za struju…

Znam da je zivot tezak i nepravedan u Srbiji, ali meni je stvarno nosenje kesa opterecenje i muka od price o zlim bankama. Treba li da se osecam neprijatno jer sam zaboravio da platim kesu i eto mora taj sitni iznos preko kartice dodatno. Sta mi uopste naplacuju prokletu kesu. Cene za sve su kao u Norveskoj. I niko ne pita zasto su marze bolesne kod nas. Reket uvoznika, mora da se ugradi i kurta i murta, sigurno.

Uzgred nisam rekao da kafici ne primaju, 99% prima, bar u bg-u, nego ne moze baksis. Gledam da uvek imam kod sebe i ostavim 10% ali nekada nemam i onda ostanu bezveze bez tipa jer nece da omoguce na POS.

Svima je tesko, svi kukaju, banke, mali trgovci, taksi svakih mesec dana poskupljuje… a narodu najteze, cene kao u Luksemburgu… digni cenu i uracuj % za banku kao i svi ostali, sta da ti kazem…

5 Likes

Za to uvek imam nesto kesa da dam tip, ali on zavisi od same usluge. Imam par lokala gde kad god da odem i sta god da uzmem super usluga, ali sto na par mesta sam bio i bio sam u fazonu kakvu uslugu sam dobio jedva sam se natero da platim to, a kamoli ds im ostavim baksis.

To je sto je i tako je kako je. Ja prvi retko zalazim negde gde ne moze da se plati karticom. Nekad mi se desi da po dve nedelje imam 200 din u novcaniku. Zato sam od pocetka uveo placanje karticom u svoju radnju jer ja prvi ne bi krocio kod mene da znam da samo moze da se plati gotovinom. Samo sam hteo da navedem koliko banke uzimaju i da ljude ne cudi sto neke radnje koje prodaju robu sa malom cenom nemaju pos terminal

2 Likes

Ma da, jasno, sve si lepo izneo cinjenice.

Ali ja ne znam koja je marza na kiflama. Racuni su tu u proseku sigurno oko 200 dinara dakle fiksno skida banka 15 dinara za pos. Tesko da im je to zarada koja banka pojede.

U hleb i kifle pekari, sendvici su oko 400 dinara, neka bezvezna peciva po 200-300, ubi me ako to kosta vise od 50 dinara u “proizvodnji”… Doduse tu i mogu kartice, ove jace pekare i fransize tipa Lulu ili Skroz dobra pekara, ali samo primer koliko je besmisleno da se kupac oseca krivim jer trgovcu banka uzima 15 dinara. Ja nemam pojma sta sve ulazi u formiranje ovakvih cena, ali znam da vise uopste nisu normalne i prilagodjene nasem standardu. Najskuplja nam je hrana u evropi… mogu da potpisem gde hoces da je taj POS transakcioni trosak lepo amortizovan kroz krajnju cenu.

1 Like