ScreenFun

Sto se tice rivjuova gledajte ljutog dzoa.

Vise puta sam pisao o tome - vreme papirnih izdanja odavno je proslo. Jedina sansa je da igraju na kartu ekskluzivnih informacija ili izuzetno kvalitetnih tekstova o raznim game-related temama, ne samo opisi. A mi nemamo ni jedno ni drugo. O dizajnu i kvalitetu stampe ne vredi pricati jer je ovo malo, siromasno trziste, i takav casopis se ne bi isplatio. Ja redovno kupujem SK iz navike, ali ne citam ga uopste vec godinama.

Reboot je lepo dizajniran casopis, ali mislim da kod nas tek nikoga ne interesuju vise skupa hrvatska izdanja sa kasnjenjem od 2-3 meseca. Koga zanima, mogu da se nadju brojevi u pdf-u, imate linkove na emugalaxy forumu.

Slazem se.

Situacija sa gaming casopisima kod nas je katastrofalna. Sem par izuzetaka, niko bre ne ume da pise. Tekstovi su genericki, ustogljeni, dosadni. Takvi su u svakom nasem casopisu koji sam kupio. Obicno mogu samo prva dva-tri paragrafa da procitam pre nego sto prevrnem ocima i okrenem stranu. Sto je najtuznije, sve i da neko sakupi probranu ekipu, nadje pare i sastavi kvalitetan casopis koji nudi nesto vise od pukih vesti i opisa, malo ko bi ga kupio. Ne postoji ovde ta kultura.

Da se konkretnije vratim na temu – ne citam ScreenFun, onih par brojeva sto mi je dopalo saka je delovalo potpuno neozbiljno. Vise za decu bez interneta nego za mene. Problem je u tome sto na srpskom ne citam nista, jer nicega nema sto zadovoljava moj ukus. Svaki dan hranim gejmersku dusu preko interneta, na engleskom jeziku, posto papir nema sta da mi ponudi. A steta je, mnogo sam voleo da listam casopise i upijam svaku rec – nije isto piljiti u ekran i okretati stranice.

Ja sam kao klinac citao Game Over ako se tako zvao bese…e taj casopis mi se bas svidjao pogotovu jer u to vreme nisam ni imao neki drugi vid vesti kao danas sto uglavnom citam na netu.

Da li je neko probao da kupuje legalno/pretplati se na neko elektronsko izdanje gaming casopisa za ipad/android tablet? Juce sam proveo dobrih nekoliko sati skidajuci raznorazne free preview verzije i to izgleda odlicno. Glavni problem sa citanjem pdf-ova na ipadu, barem meni, je uzasno skaliranje pdf fontova na 10", pa su mi gotovo neupotrebljivi. Mozda da probam drugi reader. Ipak, in-app newsstand je prava stvar, a godisnje pretplate nisu bas ni toliko skupe (15-tak dolara u proseku) i obicno su 60-70% manje od cover izdanja. Pitam se da li mi uopste treba tako nesto, pored fantasticnih sajtova tipa eurogamer - izgleda kao da mogu da nadomeste jaz izmedju sajtova i klasicnih casopisa. Any thoughts?

Imam ja par misli o ovome sto pisete ali necu da ih izgovorim da ne ispadnem trol i hejter… mislice padawan da imam nesto protiv njega, a nemam :slight_smile:

Mislim da ti ne treba tako nesto. :slight_smile:

Ja kad bih se pretplacivao na nesto, uzeo bih recimo Kill Screen papirno izdanje. Pisu zanimljive longform tekstove, otprilike kao sto je Escapist hteo pre nego sto je postao provajder Zero Punctuation klipova. Ali bas bih hteo papir da drzim u rukama, dosta mi je gledanja u monitor i ovako. Sajtovi poput Polygona ionako smanjuju razliku izmedju browsera i e-izdanja casopisa na minimum.

Ali kad vec pitas, ja sam se pretplatio na Nacionalnu Geografiju. Skinuo sam prva dva-tri broja kad su se pojavili, potom vise nisam ni otvorio app. Internet nudi toliko kvalitetnog sadrzaja da cak ni NG nije u stanju da se izdigne iznad gomile svojim tekstovima i slikama. Sve nesto nameravam da prodjem kroz tih 12 brojeva jednog dana, da ne bude bacen novac. Ipak su oni institucija.

Sam layout casopisa je bio zanimljiv, rekao bih da svaki casopis tome pristupa drugacije. Neki su inovativni, neki su glorifikovani pdf-ovi… E da, sad se setih, citao sam i par brojeva nekog gejming casopisa koji su kostali po dolar ili tako nesto. Fino je izgledalo, sa sve video klipovima, ali je kvalitet samih tekstova bio meh. Pisali su neki spanci, uglavnom, i to se osecalo. Ko kad bi SK preveo na engleski, sve i da je gramatika u redu, tekstovi su losi.

Jasno. Mene opisi i nekakve genericke vesti skoro i ne zanimaju, samo kvalitetni tekstovi - editorijali.

Od non-gaming sajtova, zanimalo bi me nesto tipa Popular Science. U uzem izboru mi je i Total Film, bio sam nesrecan kada je prestalo da izlazi izdanje na srpskom. National Geographic ipak necu jer mi je ipak bolje papirno izdanje na srpskom, a i ne zanima me toliko da citam o ugrozenim vrstama, ugasenim vulkanima i polarnim medvedima. Kvalitetno, svakako, ali not my kind of thing. Doduse, kliknuo sam jednom na jednogodisnju pretplatu ali nije procesirao payment iz ne znam kojih razloga, pa sam se predomislio. Sada mi je Viza blokirana na appstore-u dok to ne platim. Tako da cu, izgleda, pre ili kasnije morati.

Od gaming casopisa, mozda, OXM, Gameinformer, Edge?

Uglavnom, u teoriji ti casopisi bi trebalo da budu zanimljivi zbog interakitvnih elemenata - u preview NG izdanju mogao si da rotiras nekakve kosti i tome slicno. Ipak, kvalitetan, mastan papir definitivnopruza bolji ugodjaj kojeg smo sve vise zeljni kako vreme odmice. Jedino sto se strani gaming casopisi tesko nabavljaju i skupi su. Nema ovde trziste za tako nesto pa moram da gledam u pasulj da li ce se novi broj pojaviti u Uscu ili Delta Sitiju.

Da se pretplatim na papirno izdanje - ne znam. Postar retko zalazi u moj kraj a i ne zelim da ga nadjem presavijenog u sanducetu.

Moja ideja je bila - ako kosta dolar-dva, sto da ne. Nasao sam neki casopis Maximum PC, nije los. Nekako, po defaultu pretpostavljas da je nivo produkcije visi od sajtova. A tu su i one velike lepe reklame za proizvode koji se ne mogu kupiti kod nas, zbog cega deluju jos privlacnije.

Takodje nije lose da koristis jedan uredjaj za citanje casopisa umesto da skupljaju prasinu po kuci. Samo, mnogo zauzimaju. Neki i po 500 mb. A moj ipad ima skromnih 16gb koji su vec puni! :(-o

Screenfun danas kao Bonus nekad.Sarenilo i prevedeni tekstovi. :slight_smile:
Dok za SK samo reci hvale…Jedino jos sto kupujem je CKM,nije o gejmingu ali…:)He,he.E oni su mi carevi.Prvi broj kupio dok sam bio u vojsci 2003…a danas gomila. :)He,he.

Svet kompjutera sam kupovao ranije i prestao sam , a ni sam ne znam zasto. Mislim da cu da kupim sad ovaj sto ce izaci u februaru. Imam dosta starih brojeva kuci. Screen fun sam isto kupovao , ali sam prestao i poceo ponovo. Kupio sam 2-3 zadnja broja. Utisci : sad je sto dinara, tacnije 99; pisu ono sto vec manje-vise znam, ali to je i ocekivano; sistem ocenjivanja od 1-5 po meni nije dobar; ponavljaju se tekstovi; pisma citalaca i odgovori su bas deciji tipa ja i moji drugovi vas citamo na casu , nismo kao one devojcice sto citaju o dzastinu biberu. pomozite mi da opljackam banku da kupim krem bananice ps3 i gta v; ima jos toga ali ovo je na brzinu onako. Ovo je samo moje skromno misljenje o screen funu.

Jel čitao neko PC Play? Kad sam kao klinac kupio kompjuter (sada) davne 2003. godine, našao sam te novine u Pazaru i počeo da ih kupujem. Jače novine za mene nisu i neće postojati. Ekipa je bila luda, recenzije, smešne slike i poređenja u recenzijama, izrugivanja. Bili su ispred svog vremena. Imao sam gomilu koju mi je baba bacila, dan-danas žalim za tim. Nakon toga su novine prestale da se prodaju u Pazaru, a skoro sam saznao da je PC Play prestao da postoji i da se štampa :frowning:

Što se ostalih novina tiče, čitao sam ScreenFun u to vreme, kupovao zbog postera, ali niko neće biti dobar kao PC Play. Svet kompjutera ne gotivim zbog tehničkog pristupa svemu, nema mi duše u tome, sve suva mehanika pri sačinjavanju recenzija - ako smem tako da se izrazim. Plus, veći deo novina je o hardveru.

Citao sam dugo Svet kompjutera (naravno samo zadnjih desetak strana), sve dok mi ih onaj cvikeras nije zgadio svojim sumornim recenzijama i frustriranim pogledima na svet.

Postara? Nezgodan taj tvoj kraj. :smiley: :smiley: