Rumor: PlayStation 5, specifikacije

Leaked PlayStation 5 Specifications Indicate Massive Upgrade Over Xbox One X

Leaks of PlayStation 5 technical specifications have arisen after major developers are rumored to receive development kits.

The leaked specifications of the PS5 show it will come with built in VR capabilities, along with a GPU based on AMD’s Navi technology and an eight-core customised Zen CPU. The Navi GPU architecture has been estimated by one source to operate at 50TFLOPs+ half precision and 30TFLOPs single precision with between 16 and 128GB of “Nexgen Memory” RAM. Meanwhile, an off-the-shelf eight-core Zen CPU has a clock rate of 3.4-4.1GHz. Such specs compared to the 6TFLOPs, 12GB of RAM, and 2.3 GHz processor of the Xbox One X will make the PlayStation 5 the new ‘world’s most powerful console.’

Earlier this week, the technology news website, SemiAccurate, reported that major game development companies have been given PS5 development kits. This claim gains credence from a number of recent events. Hellblade: Senua’s Sacrifice developer Ninja Theory recently posted a job posting referencing “next generation melee action.” Meanwhile, last month CD Projekt RED raised rumors that its next game, Cyberpunk 2077, will be ready for next-generation consoles, helping suggest that the PS5 is in the hands of developers, with statements saying that its technology is “ready to interface with future generations” and that Cyberpunk 2077 is “very advanced.”.

The SemiAccurate article predicts a 2018 release date for the console. However, that estimate is countered by technology analyst Michael Pacher after Wccftech reached out to ask his opinion on a release date. Pacher claims a “25% [probability of release] next year and 75% in 2020.” A latter release date would make sense, giving the the developers enough time to work with the development kits and produce launch titles. Pachter stated on The 1099 podcast that Sony is “not going to launch the PS5 until sales momentum for the PS4 slows,” yet the PlayStation 4 and PlayStation 4 Pro are still selling well.

The PS4 released in 2013, and the PS4 Pro released in 2016, meaning that if Sony is to continue that release timeline, then a 2019 PS5 launch is possible. However, if the company wants to wait a couple more years for the PS4 Pro to live out a more normal console cycle, then to suggest the PS5 will come out late 2020 or early-to-mid 2021 may be more accurate… At present, Sony and third party studios are putting out more titles that have Pro support, growing that initially small library and increasing the potential lifespan of the mid-generation console.

Pacher predicts that, in the future, Sony will phase out the base PS4 and make the PS4 Pro the only model available, with a reduced price of USD$250. The PS5 will then become Sony’s dedicated 4K machine.

Last year, Pacher predicted that Sony would not price the PS5 at or above $500 if the the Xbox One X does not sell well enough to indicate that people are willing to pay for the high specifications. Microsoft has not yet revealed the sales statistics of the Xbox One X, which may show that sales have not been what was expected, helping solidify the supposition that the PS5 will be sold for less than $500 and possibly closer to the initial $400 price point of the PS4.

Sony may be working on a stellar line-up of launch titles with Death Stranding, The Last Of Us Part II, Days Gone, and Ghost of Tsushima being some of the company’s first-party games in development but no confirmed release date.

Svi mi ovo znamo. PS5 ne sme da izadje pre 2020. Prvo dogodine napokon neki novi naslovi za konzolu, pa tek onda nova generacija. Elem, ako budu opet forsirali 4k (a hoce) i to bez 60 fpsa u SVIM igrama, nije bitno da li je igra trka ili open world…ja konzolu NE kupujem. Ne zelim da bacam pare na glupost. Ne zelim da dam 400-500$ na konzolu koja ne moze da potera igru u 60fps…ne znam kada ce vec jednom shvatiti da je mnogo bitniji frame rate nego rezolucija.

2 Likes

Ja takodje ne verujem da ima sanse izaci pre 2020-te,i naravno ne bi bacao pare,radije bih uzeo ps4 (sada skupljam pa cu pazariti ps4 slim na xbr shop-u :slight_smile:) posto su najavili dosta dobrih igrica npr Days Gone koja izlazi u 2019-toj,Red Dead Redemption 2 npr ta igra ce profitirati samo tako,The Last Of Us Part II…I da odjednom launch ps5…Niko im to ne bi uzeo.I jos su izbacili ove silne pro-ove,slimove,kako ja to zovem dzidzabadze. :slight_smile:

Ne znam zašto ljudi toliko sada forsiraju “informacije” o PS5… Svaki dan izlaze nove bombastične informacije o tome kako je PS5 bolji od X-a… Ja u ovo gluposti ne verujem sve dok Sony ne izađe i kaže specifikacije… Da će biti jači od X to svi znamo, da li će biti duplo jači ili 5x jači to ostaje da vidimo, ali PS5 ispod 10 teraflopsa snage je smešan, isto kao i da bude preko 500$… Tako da videćemo… Ono sto stvarno smara od izlaska X jesu izmišljene informacije o PS5… Da li će izaći, sigurno da, kada, verovatno 2020-te, da li ću ja i dalje da mrzim DS dizajn iz 1997-me godine, verovatnoća 99%…

2 Likes

Ne svidja mi se ovo “ne sme”…

Zasto?

Slazem se, pogotovo kada im se konzole prodaju kao alva. Svesni su i oni kakav uspeh su napravili sa ovom generacijom - citaj ps4.

Ma salim se :wink:

Inace procurise neke informacije da ce TLoU Part II ipak izaci ove godine.

Iskreno, koliko igara izlazi od septembra do decembra, bas sumnjam u izlazak ove godine… I ako će izaći mora pre RDR 2… Sve posle toga će drastično oboriti prodaju…

zar stvarno mislis da bilo sta moze da poremeti prodaju TLOU 2 kada god da on izadje???

Da… Pored RDR 2, sigurno da… Čak su i cod novi pomerili za mesec dana ranije…

Ko ima ps4 taj sigurno ne bira nego kupuje obe,tako da ja ne brinem za tlou…

Nije ni to baš totalno tačno, neki ljudi biraju između dve igre, neki jednostavno čekaju da igra padne sa cenom… Šta to tačno znači, kada ljudi biraju između dve velike igre, uvek uzimaju onu koja ima co-op I koju će igrati više ljudi sa njihove liste prijatelja. A druga ostaje da spadne cena. Koliko god ti mislio da će tlou da pokida, imaće manju prodaju nego da recimo izađe u recimo februaru ili martu… A njima je ta prodaja jako bitna jer je prodaju za 60$, posle meseca, dva… onda će biti za 50-$… A to svaki Dev tim pokušava da izbegne i izvuče maksimalan mogući novac… Pogledaj COD, oni zarađuju ekstra na svakom delu, ali kada se priča o tome da istog meseca izlazi RDR2, oni izbacuju mesec dana ranije. A možeš ti da misliš da je tlou jača igra od COD-a, ali se nikada neće prodati u više primeraka… O tome se radi, a ne o tome da li neko od nas misli da li će igra da se dobro proda ili ne…

Sva ova priča sa PS5 je dobrano podgrejana i krenula je uveliko od objave da se sledeće godine u martu završava podrška za PS3 i Vita konzole preko PS+. Tako da svi očekuju nešto novo od tog trenutka.

Iskreno bi mi bilo čudno da Sony izbaci PS5 pre 2020, prevashodno zbog finasija, PS4 se prodaje dobro, X1X nije napravio ništa spektakularno na tržištu, a sama PS5 konzola sa specifikacijama koje sada kruže po netu bi bila prilično skupa i nikako na na nivo-u od 500 EUR, što je kako se da videti gornja granica prihvatljivosti za kupovinu konzole. Plus tek sada su krenuli da iskorišćavaju potencijal PS4 kako dolikuje, tako da muženje konzole treba da potraje još koju godinu.

Živi bili pa videli šta će biti na E3 ove godine. Definitivno nešto novo se vrti na horizontu, ali pre bi rekao da je to neka nova prenosna konzola ili možda redizajnirani PSVR sa manje kablova (možda i bez kablova), eventualno neka nova preriferija za PSVR.

Iskreno ne volim prenosne uredjaje prevashodno zbog malog ekrana, ali ne bi se bunio da naprave recimo nešto što bi ličilo na Switch, a bilo bi 100% kompatibilno sa PS4 i moglo da vuče iste igre i naloge, ali bez streaming opcije, već čisto hardverski u offline varijanti - PS4 Switch varijanta za 300 EUR. Odletelo bi sa polica samo tako.

1 Like

Ili PS5 po ceni od 700 eura pa da je konzola kako bog zapoveda ili onda nek nastave 300 eur trend sa minornim upgrejdom. Ako nastave tako, dokle god igre sto izadju budu radile na vanilla PS4, ja novu konzolu sigurno necu kupiti.

2 Likes

I dalje mislim da je 2020. datum pre kog nećemo videti nove konzole. Prosto cena i skok koji se očekuju u grafici/fps/fizika se debelo ne poklapaju.

1 Like

Ovaj članak koji je Kotaku postavio, sumira odprilike zašto je 2020. najranije što možemo očekivati od nove generacije.

1 Like

Sto se mene tice i ne treba ranije,ja sam zadovoljan sa ovom generacijom i onim sto mi je PS pruzio,a tek treba da odigram gomilu naslova koji su predvidjeni za ovu i sledecu godinu,sto multiplatform sto exkluzive…

1 Like

Sve osim 2020 bi bilo nerealno (i pre i posle).

Čak i da su developer uredjaji dati određenim studijima ove godine, prve igre neće biti moguće napraviti pre 2020 da bi bile na nivo-u koji bi izazvao efekat ispadanja vilice i želje za novom generacijom.
Kada pogledamo da je GOW 4 koji izlazi za par dana radjen minimum 3 godine, šta onda reći za buduće igre koje treba da prezentuju moć sledeće generacije.

Meni i 2020-ta deluje upitno, ali možda imaju neku madjiju za brzo štancanje igara :slight_smile: