RROD i prevencija istog

Svoju konzolu sam dobio od rodjaka, Falcon august 2008. Kod njega je sve savrseno radilo. Unazad mjesec dana dobio sam konzolu, nakon 5 dana Open Tray error. Nakon cackanja po laseru i vracanja u poziciju sve je bilo u redu. Nakon 15 dana RROD. Posto nisam bas strucan, nakon malo gledanja youtube, uradio sam metodu sa gasenjem hladjenja. Nije proslo ni 2 min, konzola se nije ni zagrila a vec su se upalila 2 svjetla i problem je nestao. Da napomenem da je konzola bila strasno bucna, preciznije kuler, toliko da sam konzolu jedno vrijeme drzao u ormaru kako nebi iritirala. Posto planiram kupovati hard disk, te placati xbox live, pitanje je isplati li se, jer poslije ulaganja sa moze vrlo lako desiti novi rrod, koji nece biti rjesiv. Imali ikakvog savjeta za prevenciju novog,ili bilo kakvo produzavanje vijeka, neko alternativno hladjenje etc…

Pa nemoj ga drzati u ormaru,vec negde gde vazduh moze da cirkulise,ako te vec nervira buka otvori ga ocisti malo te kulere ako je napadala prasina ili instaliraj igru na neki flesh ako vec nemas HDD,vidi par dana kako ce konzola da radi,tj da se ne vrati rrod ili da se slika ne zamrzne…

Jedina po meni adekvatna prevencija od RROD-a na konzolama starijim od japser-a je da se uradi x-clamp fix i to pre pojavljivanja istog. Ali ako se već pojavio samo jednom nije na odmet da se odradi što pre u svakom slučaju. Ja sam uradio x-clamp fix čak i na mom jasperu čim sam ga kupio a to je bilo u maju 2009 godine i za sada radi extra i mirno spavam :slight_smile:

auuu kako si se ti za*ebao… Pitaj iskusnije clanove pa ces vidjeti sta ce ti reci za X-clamp

Za sve koji uopste razmisljaju o X-clamp : To vam je kratkotrajno rijesenje! Koliko je dobro toliko i nije. Dobra strana je sto cete “produziti” zivotni vjek al nakon toga kad ode velike su sanse da se ne mogne popraviti jer se s X-clampom nasilno pricvrsccuje hladnjak na CPU i GPU. Termalna pasta nije vjecna i nakon nekog vremena ona se istrosi (umjesto provodnika toplote postaje jedan vid izolatora toplote) i tad na scenu stupa krivljenje maticne ploce. Maticna ploca u xbox-u nije istih karakteristika kao ona u PC-u pa je samim tim podloznija krivljenju u takvim situacijama i nakon toga popravka nema ili si minimalne sanse

Na Jasper-u nema potrebe za x-clamp (ako vec ocete da radite)

Lepo objasnjeno brate!!!

Ahh brate trudim se :slight_smile:

Hvala, sad sam definitivno odustao od x-clampa, postavio xbox na resetkastu policu tako da se manje grije, otvorio donji poklopac i postavio kucni ventilator. Pa sad kolko radi da radi, ako se pokvari onda pokusati trik s pregrijavanjem, ako nista onda u smece, i skuput pare za slim :smiley:

Ma ne moras sad da je i stavljas pod klimu nego nije valjalo to sto si je drzao u ormaru…

40evra rebaling kod akirisa i delmagela, ima da radi kao nova( pogledaj prodaju na dnu pise popravke …) ili kontaktiraj coveka preko PM ako si zainteresovan.

Što se tiče kvarova na xbox-u nema iskusnijeg od mene :slight_smile: Ovo mi je drugi xbox koji sam kupio nov (jasper), a planiram sada da uzmem još jedan JTAG-ovan (Falcon). Inače pre toga sam imao Xenon-a koji sam kupio polovan na leto 2007 - znači konstantno se družim sa kutijom već 4 godine… Iako su mi i tada svi govorili kao nema potrebe za tim x-clamp-om itd… I onda mi se pojavio RROD. Čovek koji mi je uradio x-clamp fix je odradio minumum 300 x-clamp fix-eva i od te brojke šta misliš na koliko konzola se pojavio RROD? Naravno prvo me je pitao da li mi je konzola nekada bila RROD-ovana i kada sam mu potvrdio rekao je da su male šanse za dugotrajnu popravku i pored x-clamp fix-a… Poenta je da se on radi kao PREVENCIJA znači psole RROD-a slaba vajda… Kod starih konzola se OBAVEZNO RADI, to je moje iskustvo i iskustvo ljudi koje znam koji takođe imaju kutiju. Kada se pojavila ova nova metoda rebailing,-a koja je sigurno bolja u to ne sumnjam, nema više potrebe za x-clamp-om, ali opet samo na NE ROOD-OVANIM KONZOLAMA tj. malo korišćenim iliti novim… Elem meni se posle i pored x-clamp-a na toj staroj konzoli pojavio i drugi put RROD posle čega joj nije bilo spasa i razni “EXPERTI” i su mi govorili i kada sam kupio novi jasper (na proleće 2009-te) nikako nemoj taj x-clamp nema potrebe, to će ti zeznuti te ovo te ono itd… Lik mi je odradio, poznajem čoveka nema razloga da me laže i zezne - i evo dan danas mi šljaka x-box, iako će mnogi reći pa to je jasper šljakao bi on i sa x-clamp-om, a koga ujede zmija i guštera se plaši… Tada nije bilo rebailing-a, već je x-clamp fix bila jedina prevencija od RROD-a. I jeste na jasper-u NE MORA da se radi ali mislim da ništa nisam izgubio time. Metoda je bila provereno uspešna na Falcon-ima i Xenon-ima. Može slobodno da se javi neko ko je kupio konzolu sa x-clamp fix-om a koja mu je RROD-ovala, mislim ako ima takvih uopšte…

Ma ok tebra nisam htio da te uvredim ili sta tako vec ti samo kazem “svrhu” x-clampa. Naravno ti znas svoje a ja svoje. Kao sto rekoh s x-clampom samo produzujes zivotni vjek starim revizijama xbox-a (prije Jasper-a) al zato ako ti se tad pokvari jako male su sanse za popravak jer se iskrivi maticna ploca. Itekako ima ljudi kojima je konzola RROD-ovala i pored x-clamp al pitanje je da li su ih ikad popravili…

Mislim da je Akiris jednom rekao tj. postovao vezano za Reballing, ispravi me ako grijesim, “moze se odraditi bez ikakvih problema ako nije radjen x-clamp a ako jest posalji pa cemo vidjeti da li ce se moci sta tu uraditi”

Citajuci tvoj teks stvarno vidim kakavih si imao problema al najbolja prevencija je drzati konzolu na nekom mjestu gdje vazduh moze slobodno da cirkulise, cistit makar jednom godisnje, promjeniti termalnu pastu i u principu to je to. RROD se uspjesno odkljanja BGA reballingom i jako dobra stvar je to a ko se “boji” toga - Jasper ili Slim i uzivaj te

Ja svoje konzole obavezno redovno svakih 1-2 meseca prodjem sa usisivacem kroz sve moguce otvore,prasinu obavezno zena brise svakih 7 dana,naravno obavezno ostavim prostora po 20cm sa svih strana da vazduh normalno cirkulise.A sada ako mi je bas sudjeno da dodje do RROD-a…

Hhehehe ma nisam se uvredio, daleko od toga - sad tek vidim da sam napisao tako da može da se pomisli da jesam! :stuck_out_tongue: Sorry,samo volim da podelim mišljenje sa drugima, a ako shvatim da sam pogrešio nije mi problem da se ispravim… Ja samo prenosim da nisam imao dobra iskustva al samo zato što nisam znao neke stvari… Meni je i stari Xenon imao prostora dosta oko sebe pa mu se desio RROD. Loše su bili izrađeni te prve verzije i to je to… Na jasper-u i slimu ne treba x-clamp fix to stoji, al na starijim konzolama kao prevencija mislim da je solidno rešenje ako se izuzme rebailing koji se tek od skora pojavio i koji je najbolje rešenje naravno!

Xbox nisam nikada otvarao, čistim ga redovno od spolja, mogao bih da ga otvorim i malo usisam, al nemam alata za to, bilo bi dobro ako bi bio neki tutorijal za otvaranje xbox-a detaljan i za čišćenje…

Evo ti pogledaj snimak,ja sam otvarao jedan box da ocistim,prosto je samo trebas da imas alat…

YouTube - XBOX 360 Repair Guide - #1 Opening the Case

jos samo jedno pitanje, otvorio sam xbox, skinuo kuler, ocistio sve… Upalio konzolu i opet se cuje kao 4-5 normalnih kompova, nije sad nesto bitno ali iritira

Takav je box…ako ti smeta zvuk, ili igraj sa slusalicama, pa neces cuti nista sa strane, ili kupi HDD i igre instaliraj na njega, tako da ce disk minimalno da se koristi. Naravno, HDD od 20 GB je najpovoljniji, ali ce moci da primi svega dve igre, pa ili potrazi veci (60, 80, 120, 250 GB) ili vidi sa Akirisom, on moze da ti nabaci HDD za laptop, izaci ce te jeftinije

kupio sam hard. Ako igram ne instaliranu igru cuje se kao avion, ako igram instaliranu samo mrvicu manje… Znaci do boxa je opcenito hvala. Nabavljam slusalica :smiley:

Ja igram sa onim bubicama, sto ulaze skroz u uho…od kad sam ih uzeo, box je necujan
“Jel cujes?
-Cujem cika Kure
-K…c cujes! Ne cuje se, a radi” :smiley:

Jasperi su prilično tihi znam iz ličnog iskustva… Mislim u odnosu na prethodne verzije :slight_smile:

@Spam hvala na linku!