Project CARS


Developer: Slightly Mad Studios
Publisher: Bandai Namco Entertainment
Datum izlaska: 07.05.2015
Platforme: Xbox One, PlayStation 4. PC (Windows & Linux), WiiU
**Zanr: **Trkacka simulacija

https://youtu.be/xzv7amJEk2Q

Spucacu vas odmah u rebra!!! :stuck_out_tongue: Nikakvi uvodi nikakve razrade i zakljucci!!!
[SIZE=4]
[/SIZE]
[SIZE=4]“FORZA KILLER”[/SIZE] - studiovpc** ©**

[SIZE=4]“GRAN TURISMO SLAYER”[/SIZE] - studiovpc ©

[SIZE=4]“DRIVECLUB WHO?!?!”[/SIZE] - studiovpc ©

Project CARS (Project Community Assisted Racing Simulator) nam dolazi od Slightly Mad Studios-a, studija koji je bio zaduzen za NFS Shift i NFS Shift 2 Unleashed serijale, jedine koji su bili vise orijentisani ka simluaciji i realnoj voznji nego arkadi. Sa Project CARS-om su napravili pravi hit, realna simulacija voznje koja definitivno preti rivalima poput Forze, Gran Turismo-a ili Driveclub-a (ajd on i nije simulacija, ali nije ni Forza Horizon). Ono sto izdvaja ovu igru od svojih konkurenata je to da su u izradi igre ucestvovali sami igraci, tj. zajednica igraca koja je doprinosila izradi radznih aspekta igre. Ovakav pristup izradi doprinosi samo extra finalnom proizvodu, jer su bas igraci ti koji sebi kroje igru, a ne iskljucivo i tradicionalno developer. Jednostavno ljudi su slusali sta igracima smeta a sta godi i to spojili u samu igru. Naravno imali su i pomoc od nekih profesionalnih vozaca, izdvojicemo za primer jednog od Stig-ova iz Top Gear serijala, a tu su i vise-manje poznati vozaci raznih kategorija formula, kao i vozaci touring sampionata sirom evrope.

Proveo sam sa igrom nekih sat vremena, sasvim mi je bilo dovoljno da u prvih 5 minuta skontam o cemu se radi i kakva igra je pred nama!!! Ono sto sam iskusio u tih sat vremena je apsolutno dovoljno da iznesem svoje utiske, jer kao pasionirani igrac voznji i trkackih simulacija, nadam se da imam neko iskustvo u tome vise od ostalih :P.


Ne pricamo samo o grafici koja prosto receno “izuva”, vec o tome kad udjete u igru, podesite kako vam sta odgovara, krenete u prvu trku, BAM!!! SOLD!!! Igra drzi paznju apsolutno sve vreme, vuce na igru, nije dosadna…

Pre svega potrebno je malo vremena samo da se podesi i tweakuje nacin voznje, npr meni ne odgovara steering sensitivity koji je po difolstu, maltene ga bacam na 10 ili 20% tu mi nekako najbolji odziv ima, mada ovo sve zavisi od osobe do osobe… Kad se jednom udje u stos, upravljanje je vanserijski!!! Fiziku su totalno pogodili, svidja mi se sto npr nije auto mrtav kao u Gran Turismo-u u krivini, vec ako udjem u krivinu, presaltam u nizi prenos, nabijem gas, auto se izvlaci kako treba, motor reze, nema gusenja i slicno. Ovo za GT ne mogu da kazem, pogotovo ne za automobile iz nizih klasa, kao npr eto ovaj Renault Clio na slikama… Forza u tom segmentu je nesto izmedju, ima neki realizam ok, ali zna da podbaci na drugim stvarima.



Jedna od najbitnijih vizuelnih stvari koja je toliko hvalospevima najavljivana u svakoj voznji do sada je dinamicka promena vremenskih uslova. O hvalim te Boze ovo konacno radi u nekoj igri!!! Driveclub je ovo doneo takodje, ali je nekako bedno uradjeno. Ne kazem da ne valja ali razlika je tipa VW GOLF vs ASTON MARTIN :). Idemo dalje, dakle u toku voznje zna da pada i kisa, da bude magla, da bude i izmaglica haaaaa, ne samo gusta magla, totalno nevreme, pljuskovi i grmaljvine, zna da opici sunce da toplota isparava iz asfalta, da smetaju suncevi zraci dok se vozi, a zna da bude i neko sumorno oblacno vreme. Najvise mi se svidelo to sto se tacno primeti kako se razvedrava, i kada se auto nalazi ispod nekog oblaka, znaci ljudi su se potrudili da vizuelni ugodjaj bude nesto bas bas bas super!!! Pored toga naravno imamo i dan i noc, realno je uradjeno i vreme u satima na stazi, ako npr krece trka u 19h uvece polako krece iz sumraka da prelazi u noc, ili npr trka krece u zoru, polako sve postaje svetlije…

Voda na asfaltu nije samo kozmeticke prirode, utice na upravljanje automobila samo tako. U slucaju da je na pocetku staze kisa, stavljaju se gume za kisu, ali ako u sred trke, kada je suncano vreme i sa letnjim racing gumama krenete i posle nekog vrmena krene kisa, uffff zesce driftuje :).

Kad smo vec kod upravljanja, vec sam spomenuo da je fizika totalno pogodjena. Auti se krecu realno, ima se neki osecaj brzine, osecaj snage auta, nije samo nafuran motion blur i kao wauuu yeah vidi ovo leti, i na prvoj krivini sa 200kmh woop 90 stepeni skretanje i dalje ide 200, a neeee neee neces ga vala majci, mora da se lepo udje u krivinu, mora da se pazi na brzinu, na uslove puta (kisa, izmaglica i vlazan asfalt, ufff nista gore u igri), pored toga mora da se pazi da se ne sece krivina jer u provitnom idu penali. Pametno sto su ovo ubacili, mada moze i da se iskljuci ako nekome smeta.



Takodje nesto zajednicko za Forzom i GT-om, a to je potrosnja goriva, jedenje guma, ostecenja na vozilu. Sve ovo moze da se namesti da bude samo kozmeticke prirode da ne utice na upravljanje vozila, ali ako se podesi da utice, e onda igra postaje zesce zanimljivija…

Jedna stvar koja me eto iritira, to je PIT STOP, postoje trke gde je obavezan i ako se ne stane diskvalifikacija ne gine. Mada ok nije strasno lako se povrati pozicija jer i ostali kad tad mora da stanu :).

Zadnja vuca na autu se itekako oseca u voznji, lakse proklizava auto, ne sme se uletati naglo u krivinu i izvlaciti iz iste naglo, odmah ide okretanje, sa druge strane, 4WD vozila su takodje brutalno dobro odradjena, ko je vozio i prednju i zadnju, a i 4WD vucu, zna tacno o cemu pricam, jednostavno se ovo u igri primeti!!!


S obzirom da je igra tek izasla, ima mesta za poliranje. Po meni detalji kokpita nisu uradjeni toliko realno koliko spoljasnjost automobila, ko zna mozda ce se ispraviti nekim update-om


Kamera i pogled na igru se steluje, postoje nekoliko moda kamere, iz kabine, iz kacige, spolja, preko haube, iz spojlera napred, sa sredine kabine, cini mi se da postoji jos neki mod ali nisam zapazio jer 99.99% vremena vozim iznutra uvek. Znam samo da moze da se steluje sediste vozaca, kako napred nazad tako i gore dole, bude malo preglednije nekad, zavisi od auta do auta.

A sad ono sto mogu da izdvojim kao omanji fail, a mozda i namerni, ko ce ga znati. S obzirom da su finansije za igru takodje dolazile od zajednice igraca a ne od izdavaca, mozda je zbog toga lista vozila slabasna u odnosu na konkurenciju, fali dosta vozila, Japanska kao i da nema, samo onaj Mitsubishi Lancer, gde su Nissan udarni modeli, Toyota udarni… Fali dosta bas, ali verovatno su te licence problem, pa eto mozda budu kasnije u vidu DLC-a, a bice sigurno znajuci danasnji trend.

Ovo je spisak staza i vozila










Da se zakljuciti da su tu udarni super cars modeli, ali da je veliki akcenat na touring vozila, tj track racnig modele. Nema “budzenja” motora i delova, FAIL!!! Pa zasto pobogu bre?!?!?! Zasto nam to uskratiste, a imaju konkurenti? Tj ima tweakovanja, ali je veoma “tanko” samo neke osnovne stvarcice oko trapa, guma i slicno, ali nema menjanja delova za jace. Daj Boze da ubace kroz neki DLC koliko je puta odlagana igra, red bi bio da nas pocaste posle time.

Sve u svemu igra je vise nego odlicna s obzirom na budzet igre i kako je pravljena… Meni totalni hit :), neka moja ocena 4/5 samo zbog nedostatka automobila i dodatnih delova za iste…

Koga zanima, igru sam igrao na PC-u, sa FX8350 @ 4.6GHz i Radeon 280X 1050/1500, moze se redi da igra radi na 60fps solidno, ali ne i na ULTRA podesavanjima, vec na HIGH, mada ja stvarno nisam izvalio vizuelno razliku na 1080p. Mozda na 4K se i uoci ta razlika. FPS zna da padne kada su vise vozila na gomili, pada do nekih 40fps, ali se pad naravno ne primecuje. Ubica fps-a takodje je AntiAliasing, onaj standardni, ali zato FXAA radi super na high… Na ultra podesavanjima fps mi je maltene redovno 30 fps u gomili vozila, na otvorenom 45.

Eto toliko, pa navalite na igru :slight_smile:

https://youtu.be/LaWuYp-d_Zw

https://youtu.be/ndWxiCGlXwk

Digital Foundry analiza across all three platforms.

Izgleda da je kisa veliki problem i bas fino obara performanse kako na konzolama tako i na PC-u. Konzole padaju u 30-40fps range a PC kartice gube i do 50% ( neke cak i vise! ) frameratea na kisi. GTX980 ne moze ovo izgurati u 60fps na kisi. Vjerovatno ce ovo srediti nekim patchom ili nesto



Bilo kako bilo, igra izgleda stvarno fino, a realnija fizika je svakako dobrodosla. Nisam bas neki ljubitelj trka, ali skinucu, mozda mi se i svidi :smiley:

Na forumu se žale i pričaju da je smešno kako loše igra radi na AMD karticama, da je razlika praktično kao da igra radi pod linuxom a ne u Win-u. Videćemo da li će to srediti.

Ljudi se žale da obična 660 bolje gura igru od 290x…

Skidam igru sada, pa cu da dodam moj skor posle igranja.

I da se citiram za post posto mislim da je prikladan i za Main Temu :

pa pricam ja bre :smiley:

Moram da pohvalim igru, vrhunski je uradjena. FPS je po lepom vremenu oko 40 a po oluji kada startujem oko 25 al se brzo popne preko 30 fpsa, cak je na 25 itekako igriva kao i da nema razlike sa 30, u prevodu nemojte da vas ovo pokoleba :wink:

Najlepsa mi je Azurna obala od staza i sunce nakon kise.

E da, odlican soundtrack :wink:

soundtrack otkida na mrtvo ime, greHota sto nema da se ubaci svoj soundtrack i sto su ostavili samo Spotify playlistu, a kod nas Spotify cveta u veliko, bas expanzija nema sta…

Probao sam malo, cisto da vidim kako ide i kakav je osecaj. Zasto sam poredio sa Shift 2 unleashed-om, zato sto je isti studio radio na njemu i iz onih ranijih beta-early access buildova voznja je izgledala slicno. Sada kada sam probao da vozim prvih 5 minuta razlika je prevelika naspram te dve igre, i to u veoma pozitivnom smislu za PCars.

Oluja bas jede fps, predlazem svima koji igraju na PC-u da iskljuce Anti-aliasing i da stave ili FXAA ili SMAA na kome je bolji framerate u olujnim situacijama.
Osecaj voznje je fantastican, nema nikakvog input delay-a, i bas se u potpunosti moze osetiti svaka neravnina na putu, zvukovi vozila koje sam probavao su takodje detaljno odradjeni. I ako sam samo vozio nekih pola sata na tastaturi, bitno mi je bilo da se uverim za osecaj voznje, i performance za igru kakve su.

I naravno da ova igra nije za Horizon / NFS igrace, i niti ce biti. Ovo je jedna od retkih big budget sim / simcade AAA voznji koja je multiplatformska igra koju nismo dobili vec duzi niz godina, i svakako je vredna igranja. Lista kola jeste mala, ali opet garantujem da ce kroz update-e i DLC-ove biti veca.

Naravno moj glas ide za 4, ima potencijala ako developeri nastave da podrzavaju igru kroz novi sadrzaj i da je prosire malo, voznja je po prilicno zadovoljna, jedino nisam igrao career mod tako da tu ne mogu nista jos da kazem.

Al sam ja prso, tek sada skontao da je ono glasanje za igru a ne za uradjeni review :hm :headbang:

Evo i prvog zvaničnog opisa u Srbiji :slight_smile:

Project Cars Opis

https://youtu.be/H_k1Pev66Dk

Ček, na XO radi u 900p i opet ima konstantno lošiji fps?

da 900p i manji frame rate

I na kojoj konzoli je na kraju bolje piciti ovo? Ovo bi moglo dam i bude prevaga u izboru next gen konzole,pa zato pitam.

Na PS4 je valjda 1080p, na XO 900p, fps je u glavnom bolji na PS4, jedino ne znam kakav AA koriste, tj da li je isti ili…

a pazi sad na PC, ako stavim AA na MSAA ili na vise, nista nije bolje nego kad rknem FXAA na HIGH :smiley: heheheh, a sa FXAA jedno 10x veci FPS sa identicnom slikom… Do duse kombinacija MSAA + FXAA otkida kako izgleda, ali zato fps ga nema nigde onda, pada na 20-25, do 25 i igrivo posle ubi boze…

Tako da ono sve drzim na HIGH pa i FXAA i imam 60 konstantno kad nema drugih automobila, dok ima njih 43 je od prilike, retko kad padne na 37-38, u sustini vise nego igrivo, samo fali malo muzike i igra je bomba!!!

A da uključiš SMAA ‘mesto FXAA? Jel’ menja išta?

nisam ni probao, malo je zahtevniji nego FXAA, jer FXAA maltene nema udarac na performanse, totalno zanimljiv tip AA :slight_smile:

bas cu veceras da ozezim SMAA pa da vidim, ne verujem da ce biti vizuelne razlike

Možda bude neka zlatna sredina (SMAA) obzirom da MSAA jede sve živo i neživo :smiley: Probaću i ja danas…