Problem sa HDD-om

Imam problem koji mi se javio pre nekoliko dana i probao sam sve i svasta, ponestalo mi je ideja. Pre svega, ovo su specifikacije PC-ja:

MOBO - M5A97 EVO R 2.0 (poslednji BIOS 2501)
OS - Windows 7 Ultimate (poslednja verzija, nema virusa niti slicnih malware-a)
GPU - Asus Radeon 7870 2GB VRAMA-a (ne verujem da je ovo nesto bitno ali neka stoji)
HDD - Samsung 1 TB HD103SJ
PSU - Radimax RX-600AF 80 Plus

Posto mi je stariji hard, u BIOS-u sam namestio da bude IDE jer sam uporedjivao i znatno brze mi radi kada stavim IDE. I sve je radilo kako treba (godinu i po dana) do pre par dana, kada mi posle uspesnog boot dela prilikom paljenja kompjutera, prikaze crni ekran sa blinkajucom crticom u gronjem levom uglu. Cim prebacim na AHCI, sve radi kako treba ali sporije.

Probao sam sve, brisao sam drajvere, opet instalirao, proverao da nema virusa, menjao SATA portove, menjao SATA kablove, resetovao CMOS preko jumper-a, probao System Restore, probao System Recovery, probao fixmbr, fixboot i ostale komande preko CMD-a u System Recovery-ju, probao da namestim master-slave… nista nije pomoglo, stalno mi izbaci crni ekran sa blinkajucom crticom, kada podesim na IDE u BIOS-u. Napominjem da je sve radilo kako treba preko IDE, do pre par dana.

Pre toga, nisam nista radio sto je moglo da izazove ovakav problem. Svaki savet je dobrodosao.

hmmm s obzirom da imamo maltene identicna komp a i identican HDD, ja ne vidim u cemu je problem onda, kod mene je na AHCI i sljaka kao suntav, skini drivere mimo asus sajta, jer kod njih nisu poslednji nego 2-3 verzije pre toga…

A sad, zapazi vrlo dobro sta cu da ti kazem, probaj ne kosta te nista, ja sam imao nekih muka pre neki dan sa time, ADOBE FLASH, smakni ga i vidi kako se ponasa komp… ako radi ok, znas sta je. Evo kod mene cim je izasao Flash 17.x komp stuca nesto tvrdje, nesto su zasrali, vratim nizu verziju sve radi ok, islo je do te mere da mi ubije protok harda, i to 2-3 njih, kopiram sa svakog na komp ili sa njega, preko eSATA porta, to ide jedva 3-5MB, ubijem flash nasilno, skoci na 100+ MB/s

Nista nije pomoglo brisanje Flash Player-a. Drajveri su skinuti i nstalirani odavde: http://www.win-raid.com/t29f25-Recommended-AHCI-and-RAID-Drivers.html

da ali to su driveri samo ako ti je u AHCI modu, gde i treba da bude hdd…

zameni mu sata kabal, banalno zvuci ali meni je davno jos na jednoj gigabyte ploci to resilo muke, ali uzmi neki kvalitetan kabal sa kopcama ne one crvene nikakve

Zamenio sam kablove jos pre par dana, stavio sam one sto dolaze uz maticnu plocu i opet nista. Drzim sada HDD u AHCI modu jer drugacije nece da startuje Windows. Imas li ti neki drugi link, da i to probam?

koji drugi bre :smiley: pa i meni su driveri odatle eehehhee

No, vidi, nadji neki cleaner koji uklanja sve zive repove drivera, probaj sa njima

a sad banalno i glupo pitanje, tj stvar koju da uradis, smakni te drivere i vrati one microsoftove fabricke, nekada rade bolje nego bilo sta drugo

Drajveri, ms registri i startovanje drajvera, isto to imas ako windows instaliras na IDE pa onda na ahci, ako hoces AHCI moras da izmenis vrednosti u Registri naravno i drajvere da sredis.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hdd sentinel, vidi sta kaze za hdd, health i performance

Sent from my Nexus 5

E Jovane Jovane,:slight_smile: proveri hdd, oni vecinom haos prave.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kada je stavljen na AHCI, ne vidi mi nikakave parametre u HDD Sentinel-u. Ocita on HDD ali ne vidi mu temperaturu i ostale stavke, dok kod IDE-a toga nije bilo. Dok je radio na IDE, svi parametri su bili odlicni, niska temperatura, sve testove je prolazio bez problema.

a da ti lepo spucas win opwt, na ahci ga ostavi i spucaj tako nov win, nema tu drugog leka, nesto ti je u sistemu zeznuto za te stvari

SPREAD SPECTRUM gde nadjes u biosu GASI GA!!!

Ugasen Spread Spectrum odavno, imao sam na par mesta. Podesio sam BIOS do tancina. Pazi, fora je sto sam instalirao ranije Windows na AHCI i isto je ovako radio. Nakon togao sam instalirao na IDE i radilo je vrhunski bas dugo. Sada, cim prebacim na IDE, ne radi mi ni DVD-ROM, ni HDD. Vidi ih on u BIOS-u ali nece da pokrene Windows/DVD. Totalni mind****.

Bolje ga instaliraj u IDE modu, nije isto kada menjas mod ininstaliras system. Uradi backup svega i uradi instalaciju na IDE modu pa javi sta se desava.

Sent from my iPhone using Tapatalk

alo deco IDE mod je LEGACY mod za matore hardove, zasto da ne instalira u AHCI i da dozvoli HDD-u da koristi AAM, NCQ i ostale gluposti KOJE MU SLEDUJU!!! Da bi radio brze…

dajte bre organizujte se malo :stuck_out_tongue:

Znam koje su prednosti AHCI-ja, deda! :stuck_out_tongue: Prostudirao sam sve jos odavno ali AHCI mi radi losije nego IDE. Uvek je radio losije, bez obzira na drajvere, verziju BIOS-a, poziciju sunca ili neceg petog. :smiley: Probacu (kada se budem smilovao) da odradim clean install na AHCI, da vidim da li ce nesto promeniti, pa cu javiti sta je bilo.

a da ti proveris jumpere na hadrdu kako su namesteni neki imaju IDE mod jumper na njemu, i jos neke za limitaciju raznih stvari

Jer vidi, ti i ja imamo maltene isti komp, istu plocu i isti HDD, govorim ti znaci iz licnog iskustva, kod mene je na AHCI, leti kao besan

Proverio sam ali nemam onaj spojnik sto spaja jumper-e pozadi, mislim da ga nisam ni dobio uz HDD.

pa ok, ali gledaj sta pise na slici, sta se cime spaja i zasto, kod vecine nista i ne treba da se spoji :smiley:

ajd ti lepo win iz pocetka

Gledao sam, samo sto je problem sto nemam taj spojnik. Mozda da probam DVD ROM, mozda na njemu ima spojnik? A novi Win cu instalirati, samo me mnogo mrzi trenutno, ne mogu nikako da se nakanem jer radi skroz ok, osim te situacije sa HDD-om.

jao bre rodjo, pa kakve veze ima dvd rom sa time, i nema toga kod njih :smiley:

e ali pazi, jel si probao da iskljucis DVD ROM?

Gledaj postoji situacija da je mozda riknula elektronika hdd-a i da polako pravi probleme. Otkopcaj dvd pa probaj bez njega

i gledaj u koji sata port bodes na ploci, bodi u one koji su ploci nativni a ne dodatna 2 ili 4 koje imas jos od dodatnog cipseta