Pomoc HITNO pri pravljenju nove particije

Imam mali problem, nikad se nisam bakcao s takvim stvarima pa mi treba pomoc i vasi savjeti.

Elem, ocu da formatiram laptop. Win 7 je u pitanju. HDD mi je 250GB a imam oko 150GB podataka koji mi trebaju. Te podatke sam prebacivao na externi HDD i naletio na veliki problem! Externi HDD je FAT32 (posudjen je a na njemu ima i PS3 igara pa ne mogu ga formatirati) tj. ne mogu prebacivati.iso file-ove igara!

Sad planiram da napravim particuiju D: od 100GB kako bih prebacio te .iso file-ove s C: na D: Nakon toga bih odradio formatiranje C: i to je to

Koji program i sta i kako da radim u vezi toga? Partition Magic ili neko drugi program? Da li je to sigurno raditi (bojim se da nakon formatiranja C: i reinstalacje Win7 vise ne budem vidio D:)

Partition magic je bas za to

Nema cega da se plasis, uradi tako kako si i napisao. Od programa ti preporucijem Paragon Partition Manager. Naravno disk mozes podeliti i iz samog Windowsa 7.

1. Otvori Disk menagement konzolu kucajuci komandu diskmgmt.msc
  2. Kada se menager otvori na grafickom prikazu praznog prostora na disku klikni desnim klikom i odaberi New Simple Volume
  3. Nakon toga ce ti se pokrenuti wizard gde ces odrediti prvo velicinu, zatim slovo i na kraju sam file sistem nove particije, zatim samo next do kraja i to je to.

Mozes podeliti i iz dos-a pomocu komande fdisk, ali to sumljam da ces koristiti a i on ne podrzava NTFS

Hvala vam puno…

Kasnije cu to raditi pa vam javi

Nikako Partition Magic. Ako hoces nesto da za***** onda njega koristi. Ima predugacku istoriju za****vanja stvari. Nadji Acronis Disk Director.

limanac81 ti je rekao najbolje resenje svi drugi mogu da naprave problema.

Skinuo sam neki Paragon Partition Manager SE 11. Na samom startu ponudio mi je opcije sta i kao… Jako jednostavan program. Nakon sto sam izabrao oznaku, format diska i velicinu odradio je restart i iz boot-a vrsi pravljenje particije

Nakon nekih 1h kao da je “zastekao” za nekih 50% Onaj indikatri (lampica) na laptopu za HDD stalno blinka i cuje se kako HDD radi ali slika kao da je zamrzla. Ne diram nista, pustam ga pa vam javim rezultate. Nadam se da ce biti brzo jer vec 1h radi

Auh, to bi trebalo da zavrsi za par minuta, ne bia da te plasim ali mi se to uopste ne svidja. Iz prvog pasusa deluje mi kao da nisi nigde pogresio, ti programi su toliko jednostavni a ne vidim gde bi mogao da zeznes stvar. Ako se (daj boze) sve dobro zavrsi naravno da ce windows posle reinstalacije videti drugu particiju normalno. Ali ne mogu da objasnim da toliko dugo radi koliko god da je fragmentisan HDD i rabacani podaci.

Koliko si imao slobodnog prostora pre pravljenja 2 particije???

Hmm nisam to nikad radio pa nesto kontam da mu treba toliko… HDD je od 250GB a stavio sam ga da pravi 100GB druge paricije. Vidjecemo kad zavrsi na sta izgleda… e da, na 50% kad je dosao pisalo je da mu treba jos 30 minuta da zavrsi proces

DONE!

Samo sto sam bacio pogled da vidim sta i kako kad krenuse neke operaci i Press any key…

Elem, odradjeno sve kako treba! Sad prebacujem podatke s C: na taj novi (E:)

Nakon toga igem formatiranje C: pa reinstalacija Win 7 - ima li tu kakvih savjeta da bi ne bi bilo belaja za tu E: partciju tj. da je ne bih vidio nakon reinstalacije ili tako sta?