Performanse konzole vs. PC

ali njihova buducnost je znatno svetlija u odnosu na AMD koji ako nastavi sa ovakvim rezultatima definitivno za dve godine nece postojati u ovakvom obliku.

Za trenutno stanji si manje vise u pravu. AMD je izgubio mnogo para najvise zbog desktop trzista, Intel ga je sahranio doslovno receno i to u svim klasama. Gubici su takvi jer im se nije isplatio razvoj FX serije.

Dugorocno, mislim da sada i jedni i drugi fino stoje.

Pre nekoliko godina AMD se spasao kupovinom ATI-ja cime su ugrabili izuzetno bitan deo trzista. Dil sa oba proizvodjaca konzola - a takodje i na mom Wii-ju pise ATI dok je GPU za WII U takodje razvio AMD - daje pristup celokupnom konzolnom trzistu.

nVidia s druge strane, moze da se sada preorijentise na PC trziste a ima jos jedan izuzetno vazan segment - mobilni gaming.

Na tristu diskretnih i desktop grafika, nvidia ima za sada blagu prednost.

Uglavnom ako nekoga zanimaju pomalo suvoparne finansijske analize, nek cita.

Current Trends That May Give Nvidia Upside - AMD, INTC, NVDA - Foolish Blogging Network

To je dobro poredjenje, tacno je da je AMD na ivici kolapsa a da je Nvidia veoma stabilna…

Plus je Nvidia dosta jaka na polju mobilnih telefona sa svojim Tegra cipovima, jer kombinuje all in one sa na njima i to ce sigurno biti veliki uspeh…

Bez ljutnje fanovi AMD-a, ali ne mogu da prismrde Nvidii, mozda pomalo po hardveru i mogu ako pogledamo ulozeno/dobijeno, ali sto se tice poslovne politike i brige o korisnicima tu su nula. Vec sam pomenuo koliko su problema imali korisnici AMD grafickih karti sa GTA IV, jer iz AMD-a nisu hteli da optimizuju kartice za igre, pa su ljudi koristili razne alternativne drajvere, kao npr. Xtreme G. U zadnje vreme ruku na srce se taj trend popravio.

Evo primera za Qualcomm, isti majmuni kao i AMD, koliko im samo developera romova za android telefone j*** majku, zato sto ne izbacuju azuriranja i ne optimizuju stariji hardver npr. za nove verzije Androida, pa onda ljudi imaju muke da naprave da nesto iole radi za nove verzije, ali portujuci nekako starije verzije uspevaju, sto im svaka cast.

Nadam se da ce Nvidia da im stane na rep konacno sa Tegra 4 chipsetom, i da im pokaze ko je ko, a nadam se da ce to i uspeti. Evo ZTE telefoni ce biti prvi sa ovim Chipsetom, nadam se da ce i ostali ubrzo preci…

Eto u nekoliko redova zasto je Nvidia za mene broj 1 i uvek ce i biti ukoliko nastave ovakav trend.

AMD-u svakako nije lako, jer se bore na dva fronta i sa Intelom i sa Nvidiom. O tome jesu li se spasili kupovinom ATI-ja je pitanje o kom mozemo diskutovati, ali bi otisli previse u off. Ipak od preuzimanja ATI-ja 2006, vrednost akcija im konstantno opada sa blagom stagnacijom tokom 2010 i 2011, 2008 su morali da prodaju svoje proizvodne pogone, otpuste 10% radnika i sa Arapima formiraju Global Foundries u kojem nisu vecinski vlasnici, a ne raduje ni informacija da su u oktobru prosle godine objavili otpustanje jos 15% radnika. Sve u svemu mnogi analiticari nisu bas optimisticni o buducnosti AMD-a. Ja licno bih voleo da AMD stane na jake noge, a da li ce im monopol na trzistu konzola, akvizicija SeaMicro-a i povratak na trziste servera, kao i dalji razvoj low power consumption cipova u tome pomoci, ostaje da se vidi.
Sve u svemu jaka Nvidia, bez jakog konkurenta nije dobra za nas krajnje korisnike.

Pa zar Nvidia isto pre nekog vremena ,bilaje na rubu propasti možda će konzole nove generacije pomoći AMD da stane na noge !

Ma nvidia i svi koji rade tamo to je po meni obicna stoka sam neki urac ****,a ono sto je ve breb spomenuo kompanija je bila na doslovnom rubu propasti.Sad rade onaj projekt shield koji je po meni cisto srane sto s tim dobivam ako opet moram imati komp od 1000 ili vise eura da pokrenem igru na njemu i samo sliku strimam na kontroler,a uz to navodn moramo imati i karticu od nvidie sad nisam tono siguran koju ali znam da je papreno skupa

nikad u zivotu nisam imao atijevu karticu u kompu. pocevsi od mx200 geforce-a pa nadalje, samo nvidia. dok nisam uzeo 660 titanium koji imi je izgoreo (bukvalno) za tri dana. nit sam je clockovao nit je nesto bilo pogresno. kad sam vratio karticu nudili mi nvidiu ponovo, neka hvala, dajte da probam atija. so far so good. za mene je nvidia proslost (barem neko vreme)

si ti cugnuo malo ili?

Au ovde su pocele i zavere :slight_smile:

za pravopisne greške kriviti Tapatalk 2

imao sam i jedne i druge, nemam nekih zamjerki osim možda malo previše pregrijavanja kod ATI grafulja…al uz dobro hlađenje kutije sve je rješeno i naravno gledati kod kupnje da grafa nije pasivna…

Ja bih rekao da ATI ima trenutno najbolji odnos ulozeno/dobijeno. Ja trenutno guram 7770 ali to i nije nista posebno. Mislim da je ipak bolja nvidia. Ali znam ovo u skorije vreme a mozda ni tada necu kupiti ili preporuciti nekome da kupi laptop sa ATI grafikom. To je najveci promasaj na svetu. Oni nemaju nikakvu podrsku za mobilne kartice. Na jedoj masini su mi stari drajveri preko 30meseci i ne postoje drugi. Nasao sam neke alternativne “Omega” Nije lose ali i oni su matori previse.

Upravo o tome i pricam, ja vise volim da platim skuplje ali da znam sta sam uzeo…i da imam podrsku…

Imam 9500GT graficku koja je stara 5 godina, ali i dalje dobijam nove drajvere i to poprilicno cesto, a to ima samo kod Nvidie. Kamo srece kad bi svi radili kao oni, presrecnih korisnika bi bilo na sve strane…

Po meni je danas podrska jedna od bitnijih stavki pri kupovini. Iskreno na desktopu sam generalno zadovoljan ali ovo sa laptopom je sramno. Ali sledeca grafika i za desk ce biti nvidia.
Ali ako covek poredi konzole i PC mislim da je za nekoga ko moze da igra na konzoli 10000X bolja kupovina konzola.
Das 500usd i miran si minimum 5-7god a pc za 500usd ne moze da prismrdi.
Ja licno vise volim PC i ne bih ni pokusao da poredim ali odnos cena/dobijeno je na strani konzole.

Pa pazi, vec je diskutabilno pricati koliko ce ti trajati PC a koliko konzola…

Ja sam uzeo komp 2008. godine, imam Core2 Duo e7200 i 9500gt i mogao sam igrati skoro sve igre iz 2012 na medium i 1440x900 sto je vrh sto ce reci da me posluzilo dobre 3 godine…

Komp sam tada platio 500 eura. A zamisli da sam uzeo e8400 tada i npr. neku 9800gt azdaju, mogao bih i Crysis 3 da igram…

Sto ce reci da nije konzola nesto bog zna sta jeftinija, kad bi se uzimala nova…od 600eura kad izadje u prodaju…

Nadam se da da razumes sta hocu da kazem…

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Uvek imajte na umu da konzole posle 2-3 godine pocinju polako da hukcu i PC polako ali sigurno ide napred. Zamislite da jos mozete da poiskljucujete sve te silne background procese u Windows-u… mislim da bi se vremenski period skratio na 6 meseci do godinu dana :slight_smile:

Ma naravno da te kapiram. Ali ja mislim da je ipak manje para za konzolu. Ima tu i psihologije, kada pustis neku igru na konzoli onda radi kako radi i nema mrdanja. A ja sam pustio Crysis 3 i na mom kompu i5 16gb mem SSD 7770 ati i ne mogu da pomislim o nekim naj detaljima. Pa se tu smoris :smiley: Tako da je ipak mozda bolja varijanta konzola ko voli. Ja vise volim PC ali mi je drag i xbox. A novi bo verujem da nece cak i kod nas biti preko 500e preko naravno 500usd