Oculus Rift kickstarter -- biste im dali pare?

Ovo obecava:

https://youtu.be/dYzlC9eZzyk

A evo i kickstarter linka:

Oculus Rift: Step Into the Game by Oculus — Kickstarter

Onaj VR headset sto je carmack sklopio za E3 koristi ovu tehnologiju. Mnoge glavonje gaming industrije ga vec podrzavaju. Ne samo sto se Gabe Newell i CliffyB pojavljuju u videu, nego vidim i ljude poput Doug Churcha i Jonathan Blowa u listi donatora. Pravo da vam kazem, i meni se mnooogo svidja ideja, a deluje kao da znaju sta rade.

Mislim da ce i od mene dobiti desetak dolara. Ne da im treba – tek su jedan dan online, vec su dobili skoro milion dolara. Klikcem refresh i gledam kako raste cifra. Koji to mora da je osecaj, bogatis se u realtimeu…

Sto je najzanimljivije, ako im das 300$ (sto i nije tako mnogo), dobijes headset + Doom3. Vec skoro 2k ljudi je dalo toliko. Ovo bi moglo da bude fantasticno, prvi VR kit koji ima sanse da uspe.

Ne verujem da ce biti toliko dobro kao sto su “pokazalI” u videu. Pre svega, ne znamo ni koliko ce dobro da radi, niti da li ce moci da se igra sa necim osim Doom 3. Zatim, 300$? Za te pare bih mogao da kupim jos jednu konzolu. Predlazem da cekamo i vidimo sta ce da se desi kada prvi uredjaji stignu onima koji su ih narucili.

Video sam vest danas i moram priznati da sam prvi put u iskusenju da iskesiram svoj hard earned money za kickstarter projekat… a to nesto znaci posto sam velika cicija, a i prilicno svorc.

Moja prva reakcija je bila - konacno! Da li je moguce da se veliki igraci nisu do sada setili tako necega, nudeci nam bedne motion kontrole u pokusaju transcendiranja granice imerzivnosti u video igrama, kada jos od Kosaca znamo sta je prva velika sledeca stvar?

I tako, tvorac prvog pravog poligonalnog FPS-a dolazi u sumrak jos jednom da spase industriju od zasicenja i umora.

edit: moram sam… gejb lici na robinzona krusoa, wtf?

haha! Sudeci po brojcaniku koji nezadrzivo raste, hiljade geekova se slaze s tobom. Vec 20 godina bre cekamo na tu ‘veliku sledecu stvar’. Videcu kad dodjem kuci danas da li primaju pare i odavde. Doslo je vreme da se velika stvar desi!

Taj fazon! :slight_smile:

Iza projekta su stali John Carmack koji je jedan od najvecih ‘bolesnika’ u svijetu igara i covjek koji je sam dva puta unapredio gameing svijet za po 5 godina, te Gabe Newell koji je vjerovatno najveci good guy u svijetu industrije, mislim da razloa za sumnju u kvalitet nema. Cliffy B je tu kao slag na tortu

Ne vidim nacina da im doniram pare, ali ako nadjem nacina, bar 10$ imaju od mene. Mislim da od tv 3D prikaza tesko da ce nesto da bude, dok ovaj uredjaj vise odgovara mom ukusu, a i misljenju

Hmm…Ma nisu oni jedini kojima je ovo palo na pamet, to je jedino tacno.
Bilo je price o ovome odavno, ali to se nikad nije ostvarilo na tom nivou, a gaming industrija je sve veca i veca, tako da kako mi se cini mnogo vise dobijaju. Elem, mislim da je najveci razlog nepostojanja ovako necega sto tehnologija nije na tom nivou. Ja se licno ne razumem u sklapanje tih stvari, jer da to radim ne bih bio na forumu nego bih napravio tako nesto. Ali verujem da im je vrlo tesko da sve urade tako da se dopadne na prvi pogled svakome. A samo kad objasnis nekome o cemu se radi, svi znaju da je to bas kul. I najvise od svega me zanima, koliko ce to biti sigurno da se koristi? Secam se da sam u nekom broju sveta kompjutera ili gamer-a ili gameplay-a cega vec ne, procitao nesto na ovu temu, kao da vec postoji nesto slicno, ali bas i nije preporucljivo da se dugo koristi.
Tako da mene licno zanima koliko ce biti sigurno, i da li ce stetiti vidu i kako ce se sve to iskombinovati. Jer nije bas preporucljivo staviti ekran na oko. Uverite se sami, pridjite na 2 cm od ekrana. :smiley: Hahaha (sala, normalno da to nece biti tako uradjeno) :smiley:

3D tv je i dalje samo TV, iluzija unistena okvirom ekrana i bakinim goblenom koji ste prinudjeni da gledate non stop.

Ma 3d tv ce da izumre.

Pokusali su na silu da nam nametnu 3d televizore kao nesto bez cega ne znamo kako smo dosad mogli, iako niko za tim nije patio (ko bus plus). Taj koncept s naocarima je u startu bio fail, nije bilo sanse da ce sad kao cela porodica da stavi neke neudobne naocare na nos i sabije se na kauchu. Koliko vidim, slaba prodaja je pokazala da cak ni milioni morona koji su kupili wii (i kasnije wii fit) da im skuplja prasinu nisu bas tolike ovce da daju stotine dolara na nesto sto je u sustini gimmick. U bioskopu tokom par sati jos i moze da prodje, ali u dnevnoj sobi, tesko.

Zali boze milijardi dolara utrosenih na r&d i marketing. Mogli su odmah mene da pitaju.

A Rift je fantasticna stvar, koja uz to dokazano radi (izguglajte samo karmaka i ljude koji igraju doom 3 u pozadini) – tacno se vidi da je lag beznacajan, a cena komponenti je takodje u domenu prihvatljivog. I sam Karmak kaze, tehnologija postoji, sve radi, samo treba neko da sklopi sve u gotov proizvod. Nadajmo se da su ovi momci taj ‘neko’.

edit: “bakin goblen”, aaaagh! U mom stanu bi to bio kao kriptonit, klonuo bih duhom. To i keramicke figurice u vitrini… :smiley:

Upravo to. Onog trenutka kada citava soba bude igraci prostor, tada mozemo da pricamo o fizickoj imerziji igraca sa svijetom igre. Naravno, puno je lakse napraviti naocale koje daju takav prikaz nego holodek iz Zvjezdanih staza. U svakom slucaju, ovo ide na wish list

Hm, ne slazem se bas za 3DTV, prilican je uspeh doziveo u svetu filma i vratio publiku u bioskope, iako padanje cena televizora na prihvatljiv nivo nije bilo dovoljno brzo.

Sada su cene relativno prihvatljive. Moj 3D TV je kostao 100e vise od 2D modela iste dijagonele (pored 3D-a, ima jos poboljsanja). Tacno je skuplji onoliko koliko i vredi, koliko se realno koristi. Problem u igrama je taj sto su konzole suvise onemocale da renderuju i jednu a kamoli dve slike istovremeno u pristojnom broju frejmova, pa kvalitet slike mora biti degradiran, sto je uz veci napor ociju prilikom 3D igranja, granica koju gejmeri ne prelaze bas tako lako zarad vece imerzije.

Ali ako izadje rift u dogledno vreme, rado cu 3DTV okaciti o klin.

Taj koncept s naocarima je u startu bio fail, nije bilo sanse da ce sad kao cela porodica da stavi neke neudobne naocare na nos i sabije se na kauchu

Ali zato ce svi da rado nabiju 3D kacige ili rift? :slight_smile:

Pa ne svi, ali gejmeri hoce, kojima je ovo i namenjeno.

Hm, ne slazem se bas za 3DTV, prilican je uspeh doziveo u svetu filma i vratio publiku u bioskope

Nije 3d-tv vratio publiku u bioskope, nego 3d u bioskopima. A i oni rapidno gube profite, sem kod velikih blokbastera. 3d-tv nije uradio uglavnom nista. U svetu televizora se beleze znacajni gubici, kao sto se vidi na primeru sonija (ukucaj samo “are 3d tvs selling?” u google, svima prodaja daleko ispod ocekivane). I opet, jedina ciljna grupa koja ce realno da koristi 3d mogucnost svog skupocenog tv-a su, opet, samo gejmeri.

Ja 3D TV nikako ne vidim kao neuspeh, samo kao vrlo spori uspeh. Od trenutka kada se pojavio, moze se zapaziti konstantan napredak, tako na primer 3D aktivne naocare nisu ono sto su bile na poceku (gubljenje RF veze sa televizorom pri pokretima glave, veliki gabariti i apsurdno visoka cena, crosstalk), pasivni TV sa ultra-lakim i jeftinim naocarima tek se odnedavno pojavio a OLED 3D tv ekrani jos su samo atrakcija na sajmovima.

Ono sto koci dalji prodor tehnologije su visoke cene. Proizvodjaci, osim donekle Samsunga i LG-ja, nisu se prilagodili novoj trzisnoj realnosti gde kupci ne zele da placaju 2-3 puta vise novca za nesto sto bi koristili 10% vremena, zavedeni marketingom i necijom vizijom buducnosti. Oni hoce sadrzaje koje mogu da koriste odmah i da iskoriste pun potencijal za pare koje daju. Na zalost ni samih sadrzaja nema dovoljno, a delimicno su za to krivi i proizvodjaci konzola koji su zapeli da izmuzu 10-godisnji ciklus do kraja. Na sve to, usred planiranog procvata 3D televizora usledila je ekonomska kriza sa svojim merama stednje u kojima nije bilo mnogo mesta za luksuz. Ne moramo da pitamo google, dovoljno je pogledati koliko ljudi oko nas medju nasim prijateljima i poznanicima ima 3d tv. Ja ne znam bas ni jednog…

Ovo isto pred namrstenim direktorima govore executive menadzeri 3d-tv odeljenja sirom sveta, znojavog cela, nastojeci da ne izgube posao… :smiley:

Elem, receno-ucinjeno: dao sam 10$, pa kud puklo. Nek im je sa srecom. Ako nista drugo, para im nece faliti. Izgledno je da ce probiti milion dolara vec danas.

The Future of Gaming in Virtual Reality - IGN

Odlican clanak Bena Kuchere (inace preporucujem PA Report, cesto imaju zanimljive tekstove) o celoj toj prici, od pocetka do sadasnjeg trenutka. Sta je dobro, sta lose, a sta jos ne znamo kod celog projekta. Razgovarao je i sa Carmackom i sa Luckeyjem, otvoren razgovor bez PR sr*nja:

The PA Report - Behind the scenes with the Oculus Rift: the hardware that could change the way we play games

Stvarno im zelim da uspeju. Jedva cekam da zadjem u neki novi Skyrim ili Doom (ili Mirror’s Edge! auh, samo za one sa jakim stomakom) i stvarno budem tamo.

Red bi bio da bumpujemo temu, posto za koji mesec stize revolucija u gamingu, i usudjujem se reci, najuzbudljivija stvar u industriji posle Velikog Praska koji je zapoceo Spacewar! Trebalo nam je, uh… samo 50 i nesto godina.

Posto iza celog projekta ne stoji veliko ime, pocetak Matrixa morao je biti kraudsorsovan. Uz rizik da zvucim kao prorok novog doba, mislim da je Rift kvantni skok u dozivljavanju alternativne stvarnosti, pocetak novog ciklusa koji su predvidele Maje i mozda pocetak kraja sveta kakvog poznajemo.

Na samom startu bice podrzan poprilican broj igara, sudeci po ove 2 kompilacije.

Na zvanicnom za ocekivanu isporuku stoji April.

https://www.oculusvr.com/pre-order/

Hah, drago mi je da jos neko deli moj entuzijazam. Ovih dana povremeno pogledam neki intervju sa CES-a, i svaki put se nanovo odusevim. Coveceeee, ala ovo ima potencijala! A primecujem da skoro svako ko proba Rift ima istu reakciju – deluju kao da su videli buducnost igara, danas.

Bas razmisljam, kako bi se koji zanr snasao sa Riftom. FPS je prirodan match, s tim sto mi se cini da bi bilo dobro da rotaciju glave odvoje od rotacije tela, kojom bi se upravljalo dzojpedom. Sto znaci da bi simulacije mogle da dozive preporod (i voznja i letenje), posto su kao stvorene za ovakav sistem – glava pilota koja slobodno rotira, a staticna kabina predstavlja referentnu tacku. Sto se mene tice, ovo bi najzad space simove ucinilo zanimljivim, jer bi mogao pogledom da pratis letelice svuda oko tebe, a ne kao sad, gde samo gledas indikatore i vuces dzojstik ka nekoj off-screen strelici, bez osecaja za prostor.

Za TPS bas nisam siguran sta bi radili. Ovo je problem, posto su tps akcione avanture trenutno najpopularniji zanr. Trenutni sistem sa rotacijom kamere oko glavnog lika je odlican. Secate li se ranih tps igara, gde je kamera uvek bila zakucana iza ledja vaseg lika? Mislim da sam tek uz prvi Splinter Cell iskusio moderan pristup. Ali sa Riftom, posto je prirodan centar rotacije nasa glava, tj. sama kamera se vrti u mestu, kako onda kadrirati gameplay? Bice zanimljivo videti sta dizajneri smisle. Mozda da se vrate zakljucanom pogledu iza ramena, ali da igrac moze da gleda unaokolo? Ili da lik ostane centar oko kojeg se kamera rotira, ali da nas pogled rotira kameru oko sopstvene ose?

Kvazi 2D borilacke igre u stilu SF4 bi uglavnom mogle da ostanu ovakve kakve su. Mozda bi morali detaljnije da izgrade stageove, posto bi sad igraci mogli da gledaju unaokolo, makar u nekoj meri. Ali mislim da klasican pogled sa strane obavlja posao.

Vau. Jedva cekam.

Bas razmisljam, kako bi se koji zanr snasao sa Riftom

Definitivno mislim da ce se najbolje snaci igre iz prvog lica bez oruzja, kao sto su, sta ja znam, Dear Eshter, Amnesia ili Mirror’s Edge. Garantujem da Amnesia sa ovim cudom moze da ima jako lose posledice po mentalno zdravlje i da izazove vrlo ozbiljne traume. Ne prica se mnogo o tome jer je u drugom planu, ali nadam se da ce biti i dobra emulacija surround zvuka jer bi do znacajno doprinelo celom dozivljaju.

FPS je prirodan match, s tim sto mi se cini da bi bilo dobro da rotaciju glave odvoje od rotacije tela, kojom bi se upravljalo dzojpedom. Sto znaci da bi simulacije mogle da dozive preporod (i voznja i letenje), posto su kao stvorene za ovakav sistem – glava pilota koja slobodno rotira, a staticna kabina predstavlja referentnu tacku. Sto se mene tice, ovo bi najzad space simove ucinilo zanimljivim, jer bi mogao pogledom da pratis letelice svuda oko tebe, a ne kao sad, gde samo gledas indikatore i vuces dzojstik ka nekoj off-screen strelici, bez osecaja za prostor.

Pa tako ce i biti, pogledom ce se upravljati uz pomoc headtracking ziroskopa niske latencije ugradjenog u kacigu. FPS jeste match ali su se susreli sa problemom da je lik u svakom FPS-u visok nekih 60cm u odnosu na protivnike i okruzenje.

Za TPS bas nisam siguran sta bi radili. Ovo je problem, posto su tps akcione avanture trenutno najpopularniji zanr. Trenutni sistem sa rotacijom kamere oko glavnog lika je odlican. Secate li se ranih tps igara, gde je kamera uvek bila zakucana iza ledja vaseg lika? Mislim da sam tek uz prvi Splinter Cell iskusio moderan pristup. Ali sa Riftom, posto je prirodan centar rotacije nasa glava, tj. sama kamera se vrti u mestu, kako onda kadrirati gameplay? Bice zanimljivo videti sta dizajneri smisle. Mozda da se vrate zakljucanom pogledu iza ramena, ali da igrac moze da gleda unaokolo? Ili da lik ostane centar oko kojeg se kamera rotira, ali da nas pogled rotira kameru oko sopstvene ose?

Da, to ce zaista biti vrlo zanimljivo. Ne znam kako ce trenutno resiti sa postojecim igrama, deluje mi kao da ce prepustiti to dzojpedu kao do sada, uz vrlo blagu nezavisnu osu rotacije (slicno kao u cut scenama kada lik moze da se malo mrducka).

Ali mislim da ce postepeno sve igre postati first person, sa znatno boljim modelovanjem ekstremiteta. U trecem licu ce verovatno ostati skrolujuce platforme i jos ponesto.

Naravno, Half Life 2 je odmah nasao podrsku za Oculus, stvarno ce ovo biti obavezna kupovina

Black Mesa

I link za jos jedan video uz Cage The Elephant u pozadini

Half-Life 2 VR - head and gun tracking mod for the Oculus Rift - Gravity Gun on Vimeo