Nvidia prognozira kraj ere konzola, dok cloud gejming vidi kao budućnost

Generalni menadžer GeForce GRID odeljka kompanije Nvidia, Fil Ajsler, veruje da će sledeća generacija konzola ujedno biti i poslednja, jer će cloud gejming postati dominantan način konzumiranja igara (mišljenje koje deli i tvorac Twisted Metal i God of War igara). Govoreći za VentureBeat, Ajsler je izjavio da sa razvojem tehnologije u ovoj oblasti, problemi cloud gejminga polako postaju stvar prošlosti.

“Kažu da će sledeća generacija konzola biti poslednja, a ja svakako verujem u to“, izjavio je Ajsner. “Poslednja (generacija konzola) je stara skoro 10 godina u pogledu tehnologija. Kako vreme odmiče, dobra stvar u vezi cloud gejminga je da će biti sve bolji iz godine u godinu. Jedan od razloga zašto u nju ulažemo je taj što vidimo da se danas suočava sa nekim problemima, ali svi su rešivi i mi se krećemo u pravom smeru. Internet protok ide gore, dok cena servera ide dole.“ Iskustvo će postepeno biti sve bolje i bolje, do trenutka kada će, mislim, cloud gejming postati dominantan način igranja igara.“

Šta je Nvidia GeForce GRID?

GeForce GRID tehnologija je predstavljena u maju, kao odgovor Nvidia-e na strimovanja igara. Ono što ovaj proizvođač grafičkih čipova želi da postigne zvuči prilično neverovatno, gotovo nemoguće. Naime, Nvdia želi da u skorijoj budućnosti ne samo smanji latenciju, odnosno lag u cloud igrama, već da je spusti na nivo ispod 10 ms – vreme potrebno da slika preko HDMI kabla “doputuje“ do monitora / HDTV uređaja. Ovo u teoriji znači da bi GeForce GRID brže isporučivao igre nego što to radi PC ili konzola, a pritom bi omogućio da ih igramo bilo kom uređaju povezanom na internet (laptop i HDTV pre svega).

GRID je zapravo sistem koji čine “ultra-low-latency“ tehnologija strimovanja , cloud grafičkog softvera i servera sa dve grafičke karte bazirane na poslednjoj, Kepler arhitekturi. Nvidia tvrdi da je jedna GRID jedinica u stanju da igru paralelno isporučuje kroz osam zasebnih kanala (strimova), što vidi kao atraktivno rešenje za cloud gejming provajdere.

Citava Nvidia moze da me povuce za… kad moram tako da kazem! Sta, koncept konzola je prevazidjen, ali ne zato sto oni imaju novu stvar, nego onako? Sta je pravi koncept? Da svaku godinu dana kupim novu graficku da bi mogao da tjeram igre koje su po kopleksnosti, gameplayu i konceptu iste kao i ove prethodne, ali imaju 354782 puta vise poligona, i mozete je igrati na ultra high mega giga res?
Ma daj, molim te. Bolje je da malo promjene svoj poslovni model i smanje cjenu proizvoda, ili ako ce cjena da bude ista, neka isporuce proizvod koji ce biti high end 2 godine, a ne da prave iste graficke, pa koja ima gresku u proizvodnji nalijepe joj drugo ime i snize cjenu.

Uh kako sam se iznervirao nanovo, iako sam citao ovaj tekst prije par dana…i da, ako mogu da napomenem: fanbojevi su X360 i PS3 se konstantno prepucavaju, ali PC fanbojevi su oni najgori, jbt kao da je napravio dijete kad je sklepao konfiguraciju

PS.Izvinjavam se na prostom rjecniku

Nvidia prognozira, koja propada sa raspalim proizvodima, do pre god ipo nisu znali da li će izbaciti nove grafičke jer nisu imali para… ccc

Pre 10 godina imao sam 3310, platio ga kao da je od zlata, *urcii se s zmijicom a sad imam Nexus s koji ima ekran rezolucije kao moj TV i vise jezgara nego moj PC…

Sto ovo govorim? Ko zna sta za 10 godina tek mozemo ocekivati! IT se munjevito razvija a ako ovako nastavi za 10god ne znam ni sam sta bi mogli imati

Cloud gameing je stvar buducnosti. Svi samo pricaju o tome i realno za 10 godina mozemo ocekivati tako nesta kao iz ovog teksta. Tad ce obicna graficka kartica od 100e biti x10 jaca od danasnje GTX690 i na osnovu toga ne vjerujem da cemo stalno mjenjati graficke karte jer se sve odvija “tamo negdje”. Piraterija je opet 2 stvar jer se svi fokusiraju oko cloud-a bas zbog pirata jer na cloud-u nece bas moci piraterija tako lako. Naravno da bi volili da uzmemo disk ko ljudi, narezemo, ubacimo u konzolu i igramo ali u skorijoj buducnosti svi cemo biti hacker-i da bi pokrenuli neku igru

Bili kako bilo - slazem se s nVidia-om i njenim prognozama (iako teska srca to kazem)

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Svaka ptica na grani zna da je cloud buducnost, tu nema novina. Ali da mi oni govore da je ovo sada zastarjelo, to je cista reklama sebe. Sportska analogija: Sergej Bubka je, svaki put kada bi rusio svjetski rekord, rusio za 1 cm. Mogao je odmah za 10 cm, ali ako skace po 1 cm, onda 10 puta uzima nagradu za rusenje rekorda. E upravo to oni rade, izbacuju graficke kartice koje se razlikuju po nekoj minimalnoj specifikaciji, a nadzidzaju milion epiteta i rezutata koji nikome nista ne znace, ali tu su.

Naravno da ce nVidia da prodaje maglu kada nemaju koristi od konzola-naprave graficku i ta traje 5-6 godina. A ko je “upropastio” PS3 zbog visoke cjene graficke karte? :slight_smile:

Koliko se sećam dobro pričali su da je 3D budućnost video igara pa od toga nije bilo ništa ,mrzim Nvidiu po najviše zbog toga što su uradili Sony i zbog gore navedenih stvari koje je izneo iKaran .
Krivo im je što su izostavljeni u konzolama sledeće generacije pa eto hoće sad malo i o njima da se priča.

Da da, dobro ti @breb napomenu, Sony je rekao da nece vise saradjivati sa nVidiom :smiley:
Ma to oni onako kazu, nisu te dvije stvari povezane :smiley:

nemesis mudro zbori - o buducnosti mozemo da pricamo samo iz nasih malih fotelja… ali neki obrisi se naziru u blizoj buducnosti. a u njoj zao mi je nema mnogo mesta za cloud gaming. nije problem toliko u samoj tehnologiji koliko u rasprostranjenosti i dostupnosti brzog sirokopojasnog interneta. cloud je sadasnjost i buducnost samo u servisima za cuvanje podataka, dok brzi internet ne bude tekao svuda kao voda iz cesme… ipak, internet ce imati sve vecu ulogu u gamingu, zbog toga sto ce digitalna distribucija potpuno da zameni retail. To je korak pre cloud gaminga koji ce da potraje mozda i duze od deset godina. cloud ce se naci i na konzolama sledece generacije ali ce to da bude testiranje sa decijim bolestima. ma sta trabunjali tehnologija moze da bude zrela koliko god hoce kad brzine interneta i pokrivemost jednostavno ne moze da isprati te ambicije… a gameri nece tako lako da progutaju degradiranje kvaliteta prikaza, jer nisu ni mnoooogo sitnije stvari kao sto je DRM i zahtevanje bilo kakve internet konekcije za igranje… postoji veliki otpor prema tome. tehnologija je sprema ali nema trziste. navike se menjaju sporo…

@iKaran : nisi skontao poentu. Govorim o tome da je vremenski period od 10 godina jakooo puno po pitanju IT-a globalno. Ljudi iz nVidia-e predvidjaju tako i nema nista lose u tome da se bace na to polje s svojim proizvodima i svojim cloud rijesenjem. Sto vise ponudjaca bolje po nas, krajnje korisnike. Dalje, ne moze nVidia da napravi graficku u 16nm izrade kad takva postrojenja nepostoje. 22nm je trenutni plafon a i tu ima problema jer nije bas usavrsena izrada pa onda cipovi koji su OK (odredjeni broj tranzistora a to je pun k tranzistora) lijepi se oznaka 690 a koji su “falicni” (i dalje funkcionalan proizvod ali s manje tranzistora) ide pod oznaku 680 - to je sva poenta zasto sad ne naprave ultra mega giga karticu s kojom ces biti miran 5 godina. Sve je u nm

i sta pjenis ko da su za tvoju, licnu, konzolu rekli da je zastarila :smiley:

@Nemesis-ne znam ni ja! Samo suti, pojede me ta PC masinerija, igre su neoptimizovane do bola, sve se ide u cilju kupovine novih komponenata, i onda me jos uvjeravaju da je to neophodno i da tako mora. Ne znam zbog cega, ali to me zivog pojede, zato i volim konzole: neka se oni prilagodjavaju korisnicima, a ne da mi oni diktiraju sta cu i kako da igram.

Ako nema konzola, nema ni mene kao igraca, it’s that simple. Znas me, imam ja i drugih interesovanja, igre su mi tu da bi se zabavio
Svi znaju da je ciklus od 10 godina predug, bice da je 4 godine optimum, i to mi ne smeta.

@padawan-jos jednu stvar da kazem, moj coup de grâce: trebaju svi da se ugledaju na Valve :smiley: i da se prilagode krajnjem korisniku

Da se svi ugledaju na Valve, niko vise ne bi pravio igre. :slight_smile:

istina

Valve ti dodje nesto kao Sergej Bubka… kad izbace igru onda se svi vrte u krug i prevrcu od muke sledece 3 godine.

Eeee… ima i u tome puno istine. :slight_smile:

Ja sam u sustini samo ogorceni fan, tako da prema Valveu imam neki patoloski love-hate odnos. :smiley:

Kao i svi fanovi koje ce Valve oterati. Jer, sto bi ulagali u igre koje su ih dovele do neke tacke kad mogu lepo da se bave biznisom i skupljaju od steam-a…
Malo smo otisli u stranu ali ne znam kako neko moze da prica ovako sigurno, kao da zna sta ce da se desi za 10 god. Pod to ne mislim na nvidiu, nego na forum. Nvidia, proizvodjac koji drzi najveci procenat na trzostu grafickih kartica dao je ideju sta bi moglo da se uradi i ulozice novac tezeci ka relizaciji? I sad vi pljujete na forumu pc i komponente i cenu kartica? A sony i xbox su se delili dzabe kad su izasli jel tako? U rasponu od jedne decenije su se desavali, desavajju se i desavace se ogromni napredci u industriji, a ovo je samo jedna ideja, i to veoma dobra, jer samim tim sto se desava na cloud-u otprilike bi se placala odredjena usluga. Kako god, ideja je solidna i dobro je videti da neko radi na necemu. Ako neko brani microsoft i sony koji koce svojim zastarelim konzolama to je drugo.
I nisam neki pc fanboy niti cu ikad biti, jedan sam od onih koji ce igrati gde mu najvise odgovara bez ikakvog tezenja ka necemu, jednostavno ja se pitam sta meni odgovara a ne neko ko ce da mi kaze “bolje se vidi pixel u gornjem desnom uglu na xbox-u nego na sony-ju, a mozda je i musica stala na tv dok smo ocenjivali”. Sta bude, bice, jos nije izasla ova generacija, a i smak sveta je ove godine, pa sta bude.:slight_smile:

U prevodu:
Pricace se da o nekoj novoj generaciji a onda ce od jednom naslov Xbox 720 i PS 4 ce imati ovakav ili slican sistem…

Meni se ovo nikako ne svidja. Ok, bilo bi kul da samo upalim tv, povezem ga na net, i igram igre bez konzola i kablova i tih stvari, ali piratizacija ce sa time postati nemoguca. Sve je to super, ali ajde sad razmislite da ste morali da ispljunete 50 i vise eura za svaku igru koju ste do sad igrali. Nisam ja samo za pirateriju, vise sam za to da se skine igra preko torenta, isprobas je, i ako ti se svidja, kupis je da podrzis developere, ali ako njihova vizija uspe, to nece moci da se radi uopste. Previse stvari ce imati pod svojom kontrolom, i po meni, to nije dobra stvar…

Da ko zna šta se može desiti za 10 godina pogotovo kad je u pitanju tehnologija ali je meni uvjek smješno kad čujem ili pročitam nekog “proroka”. Šta su sve ljudi odvaljivali i kako su se sve prosipali.