No Man's Sky

,

Cekaj da prodje mesec dana pa gledaj utiske. Igra je puna sadrzaja kao demo FIFE. Barcelona vs Chelsea. Odigras 5 utakmica…kazes wow kakva igra…i sta sad? Nemas UT, nemas ovo nemas ono…glupo je igrati jedno te isto…
Igra ima odlicnu osnovu za dobar mmorpg, ali 10 ljudi ne moze da napravi dobar rpg

Kakav MMO, 2 igraca ne mogu ni za milion godina da se sretnu u toj pustari :slight_smile:

Ok, sve ovo uzmite sa rezervom jer sam 1h bukvalno unutar igre.

Probao sam GOG PC verziju, nisam nesto impresioniran preterano ali jesam zaintrigiran da ipak krenem sa PS4 verzijom. Nekako mi je bezveze da igram offline, cak i ako je mala sansa da se ikad sretnem sa drugim ljudskim bicem ili da ono poseti moju planetu koju sam imenovao… ili, bilo sta drugo, jer nema nikakve online interakcije. Ovaj deo su malo failovali. Trebalo je da osmisle neke hubove u kojima ljudi mogu da se susrecu, pricaju i trguju. NMS je ultimativni forever alone quest. Mozda cak i neki level editor da ubace, sto jeste u suprotnosti sa proceduralnom logikom, ali omogucava ljudima da naprave neke svoje minecrafty kreacije. Kada uzletite, mapa je beskrajna. Steta sto nemas neki osecaj skale jer kretanje po mapi je horizontalno umesto zoom-out. Framerate na PC verziji je podnosljiv. Dosta stuttera, ali nista za uzbudljenost, jer se sve konstantno proceduralno ucitava u pozadini i tehnologija je, nema sumnje, impresivna, a optimizacija algoritma koja bi dovela do boljeg FPS-a je nesto cemu se sigurno mozemo nadati u buducnosti.

Sustina igre je za sada: iskobeljaj se iz startne planete tako sto ces popraviti brod uz pomoc delova koje ces skupiti u okolini. Imas neki mali jet pack, mining tool koji istovremeno moze da puca u sentinel dronove koji postoje iz nepoznatog razloga i vise su smetnja nego ozbiljna pretnja. Dakle uglavnom mining za resurse, prezivljavanje. Sledeci order of business kada popravis brod i uzletis jeste da napravis hiperdrive za brod, jer je obican pulsni pogon dovoljan samo da doguras do sledece najblize planete i svemirske stanice u kojima mozes da trgujes sa alienima. Stanica je potpuno pusta… Osim tog momenta “vidi kakvu je meni planetu izgenerisao” i lupanja screenshotova na forumima dok je jos ljudima sve novo i neobicno, igra nema sta mnogo da ponudi sadrzajno. Pritom, skoro sve planete vrve od zivota sto je u suprotnosti sa nasim stvarnim univerzumom, sa gomilom gas giant bezivotnih planeta, ali dobro, igra i ne pokusava da ga oponasa niti se njene zakonitosti baziraju na pravoj nauci. Za tako nesto verovatno je bolji Elite Dangerous.

Muzika je fantasticna, u Vangelis maniru. Jasno mi je zasto igra deluje umirujuce jer elektro-ambiental pomaze da uronis u NMS svet. Cak se, cini mi se, i dinamicki prilagodjava nekim akcijama na ekranu. Bilo bi zanimljivo da je i muzika proceduralno generisana. :slight_smile:

Mislim da ovoj igri nedostaju dve stvari. Prva su ciljevi i osecaj progresije, jer imam utisak da cim sakupis malo vise resursa za ozbiljniji brod, nadogradis opremu i inventar, prevazisao si sva ogranicenja da tvoje istrazivanje bude maksimalno efikasno u okvirima koje igra postavlja. Ali tu nema ozbiljnih ciljeva, price… Druga stvar je socijalni momenat, jer su ljudi, pored toga sto su goal-oriented, i socijalna bica, zele da se druze i da interaktuju jedni sa drugima. Ok, danas imamo jedan neogaf gde mozete da razmenjujete iskustvo ali ne mozete da ga dozivite zajedno unutar igre. NMS ruse sve konvencije u tom pogledu i stavlja vas u explorers dream bez ikakve interakcije i objektiva. Kada izgubite sposobnost da vas impresionira i intrigira proceduralna flora i fauna, sta zapravo ostaje, i da li je biodiverzitet zaista dovoljan. Mozda fundamentalno pristupamo igri sa pogresnog stanovista. Mozda pristupamo i zivotu pogresno. NMS ima sta da nas nauci o beskrajnosti univerzuma,

Videcemo da li ce biti nekih patcheva, kakav ce biti support razvojnog tima, mozda igra izgradi kultnu zajednicu i sa PS VR kacigom i patchevima, jednog dana postane nas Matrix.

1 Like

Sreli se dvojica prije neki dan, tj dogovorili se da se nadju na istom mjestu jer su nekako naisli na istu planetu valjda, i ispostavilo se da ne vide uopste jedan drugog i da je laz da se igraci mogu sresti.

@Marko96 pa ja reko da kupim uskoro.I odmah sam resio posto vidim sa su svi jutjuberi koji su probali prezadovoljni,a sad na forumu vidim da nije bas tako.

Rekao bih da ako je proveo oko 2 sata gledajuci jutjubere kako igraju i jos uvek mu se svidja sta vidi, moze slobodno da je uzme. To sto je video to ce i dobiti, nece biti daljnjih iznenadjenja.

Licno klackam izmedju misljenja da je igra maksimalno dosadna i neverovatno intrigantna. Generisali su ceo prokleti univerzum koji ne mari za nase postojanje! Al onda kad vidis kako to izgleda u praksi, malo te prodje odusevljenje. 99% sadrzaja je, recju, dosadno.

Otprilike ko sto bi bilo i u stvarnom zivotu, da slucajno otkrijemo FTL.

1 Like

Izgleda da je igra ispala onako kako sam se pribojavao: repetativna i naizgled raznovrsna. Hajp je učinio svoje i sada se gomila ljudi oseća prevarenim za svojih 60$. Naravno, dosta ljudi je dobilo ono što je očekivalo i uživa u igri.

Ja sam pretpostavio da je ovako nesto ispala ova igra, youtube snimci su mi potvrdili, mislim da igra ne vredi 60$ vise je tip neke decije arkade od 20$…

Mozda vredi procitati Eurogamerov review – momak kaze da je prosao sve stupnjeve: od pocetnog odusevljenja, kroz dosadu i pitanja cemu sve, nazad u nekakvo zen stanje.

NMS ocigledno nije za svakog. Pominju se termini poput meditacije, kontemplacije, pa cak i citanja pred spavanje. Besomucno sakupljanje resursa ume da bude smirujuce, izgleda.

U ovom trenutku, pravo da vam kazem, ono sto meni najvise smeta nisu praznina i besciljnost (takav bi bio i pravi univerzum, zrnca prashine u zjapecem vakumu svemira), nego to sto na svakoj planeti ima znakova prethodnog zivota. Uvek bude nekakva baza, pa te jos ponekad i neki nesretnik ceka, sedi tu eonima bas ti da naidjes da mu prodas ugljenik koji si malocas pokupio iz saksije pored. Nekako ubije osecaj otkrica, da sam ipak ja tu prvi krocio.

Voleo bih da probam, da vidim kako bi mi prijalo. Ionako palim konzolu samo 45 minuta pred spavanje. Ali, ko i mnogima, puna cena mi je malo previsoka.

Eh i ja sam bas mislio da kupim,ne znam posle ovoga.Ja bi je platio 3000 preko SpaceNet-a.Jel kupovao neko tamo?

Meni ne treba sredstvo za uspavljivanje nego igra koja ce da me razbudi i intrigira. Posle malo zezanja sa PC verzijom mislim da ova igra nema bogznasta da ponudi nekome ko ima izuzetno malo slobodnog vremena. Ne pomazu ni dosta losa grafika i performanse na PC-u. Create your own fun ekstremni sandbox eksperimenti nisu za mene, mada je dobar osecaj prostranstva, sad kada sam dobio Hyperdrive.

Svidja mi se ideja space simulacije, generalno, ali No Mans Sky ima nekako deciji pristup. Svaka planeta vrvi od zivota, svuda su isti osnovni elementi za sakupljanje, kada sam naisao na dinosaurusa sa glavom insekta pomislio sam f. this. Koja je poenta u proceduralno generisanoj flori i fauni, koja pritom nije nesto narocito ni zanimljiva. Licni trag koji ostavljas u tom univerzumu je beznacajan, a ako sam univerzum nije dovoljno interesantan koja je onda poenta u istrazivanju istog.

1 Like

Odlicno pitanje. :smiley:

I ja se rvem sa slicnim dilemama. A onda vidim neku sliku krajolika sa plavom travom i gigantskim kamenim izraslinama koje se poput crva propinju u vazduh i pomislim – covek koji je ovaj screenshot uslikao je jedini koji je ikad krocio ovim stopama. Prakticno je ova planeta iz supe brojeva stvorena samo za njega.

Ima neke magije u tome.

Cim bude na popustu rado cu je probati,a ovako imam sta da igram i bez NMS-a…

Izgleda da je igra prodata u ogromnom broju. Negde oko 500K na Steamu, 100K u UK (PS4) i to u retailu, ne računajući digitalne kopije.

Pa, izgleda da su uspeli da navuku na osnovu hajpa ljude da kupe po zamalo AAA ceni. Odlican marketing.

Ja volim open world igre i svemir. Elite sa igrao do besvesti. Bilo je jos par igara posle toga, koje su oduzele sate i sate u svemiru i istrazivanje. Ali ovo me bas ne privlaci. Pokusao sam da odgledam walktrough igre i nemogu da izdrzim da odgeldam celu epizodu. Zamisao da stalno skupljas resurse i da to bude primarna stvar za dalje istrazivanje je po meni mucna. Resursi treba da budu nesto sto je usputno za glavnu radnju, a ne primarna stvar. Ok igra je prezivljavanje i istrzivanje, ali meni ni priblizno ne opravdava hajp koji su napravili oko nje.

Ako su vec gadjali ljude koji igraju Minecraft i slicne igre, onda su trebali da stave istu cenovnu politiku 10-20$ max.

Mislim da ce posto se slegne pocetna euforija oko igre i sve stane na svoje mesto, cena igre brzo otici dole na ono sto realno i kosta. A igrace je upravo samo oni koji vole survival igre na kojima moras besumucno skupljati resurse.

Sa inicijalnim klipovima davala je utisak neceg drugacijeg, ovako je po meni ispala nista posebno.

1 Like

Pa ako uzivas u tako necemu, onda ni 60$ nije previse jer toga ima beskrajno mnogo. A ako ne uzivas neces igrati ni da ti plate, upravo iz istog razloga jer nema kraja. Tako da kad tako pogledas, cena i nije mnogo relevantna.

I’ll just leave it here.

2 Likes

Haha! Malo je nefer posto, u teoriji, mozes da dobijes planetu ko sa trejlera. Ali ako cemo iskreno, obicno se dobije ova druga verzija, barem koliko sam ja mogao da vidim sa raznih strimova… :smiley: :smiley:

Reci cu samo dinosaurus sa gavom insekta. Ubedljivo najgora stvar je sto ih ima svuda, na svakoj planeti, bez obzira na vremenske uslove. Unistava iluziju da se nalazis u nekom pravom alternativnom univerzumu. Kretanje je, takodje, ne-smisleno. Nije to neki ekosistem u kome zivotinje spavaju, love jedne druge, pare se, stite mladunce; nego samo tumaraju sa jerky animacijom tamo-vamo.

1 Like