Moje putovanje u Argentinu i Urugvaj | 2020

U suštini, ja mislim da su odvojeni.

Tj. ja sam 2x tamo naišao na takav kvart, jedan kad je utakmica bila, tzv. Bajo Flores deo grada, za koji sam unapred znao kakav je. I drugi put, kad sam slušao druga genija da je bombonera na još jednu stanicu, a ja znam da nije. I tako pređemo most i uđemo u neki kvart preko mosta gde su samo oni kontejneri za brodove što prevoze i kao geto neki američki. Sreća ovo se desilo u 12-1 popodne, i da sam ja znao španski da nas vratim nazad instant. Opet, taj deo je bio ružan ali tamo nikad u životu ne bih otišao da se nisam zajebao.

Sam BsAs je ogroman, neverovatno veliki za evropske pojmove. Ali nigde u gradu ne možeš da naiđeš na barake, jednostavno ih nema, a bio sam u mnogo delova grada. Uzduž i popreko, ali imam utisak da nisam video ni 30% jer je enorman. A opet preletiš ga metroom i kvalitetnim autobuskim prevozom.
Bio sam u Palermu, Recoleti, Chacariti, centru, La boci, Nunezu, Puerto madero, villa Crespo(nije stvarno Villa), i nešto siromašnijim delovima grada, ali ne u barakama nego jednostavno vidiš da ne puca sve kao u gore navedenim delovima - Boedo, Almagro, Avellaneda, Parque patricios…
U suštini ovo sam ti iz glave čega se sećam.

Generalno, razlika između Argentinaca i Urugvajaca i u odnosu na nas je što su oba naroda jako mirni za naše pojmove. Odnosno mi smo svi toliko otišli sa živcima da je to strašno, a ni ne primećuješ dok ne odeš u neku državu preko.
Tamo 90% ulica je jednosmerno, sa 6 traka na primer, i svi voze polako, dok u Beogradu svaki put imam utisak da sam na auticima za sudaranje al da sam onaj lik što izbegavam sudar nego hoću da vozim. Glup primer, ali ja tamo nisam čuo sirenu za 20 dana i to nam je najfascinantnije bilo. Ta opuštenost i ležernost. Možda leži stvar i u tome što sam bio na leto kako mi je drug rekao, gde se oni ubace svi u taj letnji, lagani režim.

Razlika između Argentinaca i Urugvajaca je osim u platežnoj moći u tome što su Argentinci lagani, mirni, a Urugvajci isto to x10. Ja nikad nisam video ležerniji narod i to je ono što ih krasi.
Ona ulica u Montevideu La rambla uz reku(svi misle da je to more a to je reka La plata) je u tim letnjim danima kao prvi trejler za GTA V. Ono ljudi trče, piju mate, sede, igraju karte voze rolere motore, skejt, na plaži se cirka kupaju se zajebavaju se… Sve to na par minuta od centra grada. Neverovatno, ali zato i nije čudo što sve veći trend postaje da penzionisani ameri kupuju tamo kuće i prelaze da žive u Urugvaj.

Oba naroda krasi neverovatna ljubaznost, posebno prema nama srbima, gotive nas kad čuju odakle smo ali nisam siguran što :smiley:
Više puta mi se desilo da ljudi idu negde, ja ih pitam nešto i oni ostave to što imaju i odvedu me bukvalno do mesta gde sam ja išao. Mislim da smo i mi generalno takvi, ali se to zbog svih sranja u zadnjih 30 godina ovde gubi polako, nažalost, postajemo previše zapadni.

I da, Argentinci mahom ne vole zapad i ameriku, posebno engleze, ali daleko je to od onoga kakvi smo mi sa komšijama, a Urugvajce zabole za sve to kao mene za Egipćane otprilike.
A opet, jedni druge smatraju braćom, vole se međusobno i ne postoji nikakva tenzija između njih.
Jedini spor između 2 naroda je čiji je tango. Argentinci tvrde da je nastao u Buenos Airesu(tango argentino) i to je u suštini prihvatio ceo svet, a Urugvajci onako stidljivo govore da je nastao u Montevideu. Šta je istina, ko zna… Možda je i Tesla hrvat :smiley:

I da, jedna velika razlika u odnosu na nas i njih je što piju ko pi*ke u odnosu na nas. Tj. oni kad prave onaj Asado, oni to natenane satima piju vino, prave meso jedu lagano, a srbinu daj litru loze i da natovarim 10 ćevapa, 2 vrata i pola kile kobasice i da idem da legnem. :smiley:
Oni su se krstili koliko ja mogu da popijem, nije im bilo jasno kako je to moguće.
Kad sam pio viski bez koka kole, nego normalno čist viski, krstili se kao vatru da gutam, neki njihov Vermut(ozbiljno piće, ukusno, piše 35 % alkohola valjda, a bukvalno je ko sokić) i još usput malo vina i ne znam čega već još. Ostadoše u šoku.
Što kaže Mile protiv tranzicije: Zavide nam na našem preterivanju. Oni bi da mi budemo umereni. Pa kad smo mi bilo umereni. :smiley:

Takođe, tamo sve mnogo kasnije kreće, ljudi rade od oko 9 najranije pa 10 je neki prosek, a kreću da žive u 22-23 uveče. Ja sam posle neke tekme otišao u restoran u sklopu kog ima dečija igraonica. I slavi se dečiji rođendan ono 4-5 godina dete, slavlje u 3-4 ujutru iznose tortu, milion dece…

Oba naroda su veseli, imaju dar za ples, muziku, i evo ti jedan video, na šta možeš random da naletiš. Zatvori se ulica kad krene neko da igra i niko se ne nervira.

Nisi smorio taman posla, šta god te zanima piši, pitaj… :slight_smile:
Nadam se da je okej odgovor.

4 Likes

Haha, ih, svasta sam pipao a ne slikao, al ne znam jel me spijunira draga :joy:

Salim se, oprostila mi je moju “ruznu” proslost.

2 Likes

Hahaha mnogo lepo pises, mogu da citam satima :grin:
Svaka cast kako si nam preneo iskustvo :clap:
Meni je jos jedna fascinantna drzava Kolumbija
Zelja mi je tamo otici

1 Like

Svaka cast, zaista prelepe slike i video klipovi. :wink:

Inace ljudi kod nas cesto imaju predrasude o Juznoj Americi, kao tamo je sve sirotinja, kriminal, prljavo, grozno a realno to je verovatno i najlspesi kontinent, ono iako tamo nije sve idealno i imaju i oni svojih muka i po ovim slikama i video klipovima se vidi da su realno svetlosnim godina ispred nas, ono sto se tice razvijenosti, infrastrukture, izgleda gradova, industrije, ekonomije, velicine zemlje i njenih potencijala, itd.
Recimo moja cura je iz Brazila, dolazila je ovde kod mene nekoliko puta i vrlo dobro poznajem situaciju tamo, naucio sam solidno i jezik u medjuvremenu, itd, realno u razvijenijim delovima Brazila standard je manje-vise kao u Evropi, mozda ne kao u Norveskoj ili Svajcarskoj ali ispred nas tu poprilicno , recimo odprilike kao u Italiji, Spaniji, Ceskoj, Slovackoj, Madjarskoj, itd.

Inace da Buenos Aires je prelep, nadam se da cu ga posetiti jednog dana i svi odavde koji su bili se slazu da je zaista grad neverovatan i magican i da je to grad koji je mozda najvise po meri i ukusu nas Srba i Balkanaca generalno i da je po arhitekturi, atmosferi, temperamentu i mentalitetu ljudi dosta slican nekom gradu na Mediteranu, pogotovo na jugu Italije negde.

Recimo kad si vec bio tamo trebao si i Mar del Platu da posetis, to je onako malo mondensko mesto, na moru ali je grad stvarno prelep ili recimo Bariloche koji je verovatno najpoznatije zimovaliste i ski centar u Juznoj Americi odakle dolaze iz celog sveta.

Inace i da ovo za Urugvaj je tacno, zaista imaju odlican standard, mada opet verovatno i u dobroj meri zbog toga sto ih ima svega 3,5 miliona, ipak mnogo je lakse zadovoljiti i nahraniti 3,5 miliona usta nego 50 koliko ih ima Argentina ili 210 koliko recimo ima Brazil.
Recimo imaju veoma razvijeno stocarstvo i prakticno samo od toga mogu da zive super , negde sam procitao da imaju 5 puta vise krava nego stanovnika u zemlji, da u Urugvaju imaju negde oko 3,5 miliona stanovnika i negde oko 16 miliona krava.
To je onako mala zemlja ali bogata, cesto je zovu "juznoamericka Svajcarska"i odprilike za mnoge Juznoamerikance Urugvaj je odprilike nesto kao sto je za nas i dobar deo Evropljana recimo Svajcarska ili Skandinavija.

Inace imaju onog legendarnog Hoze Muhiku (mislim da je Kusturica i o njemu pravio neki dokumentarac), verovatno najjaci i najomiljeniji predsednik igde ikad. :wink:
Stvarno neverovatan covek filmske biografije i zaista veliki idealista i revolucionar.

Hvala na opširnom odgovoru i slikama. U Španiji isto imaju taj ležerni fazon pa večeraju u 23h i restorani su puni tada (pre korone). Realno si me još više naložio da zapalim tamo :grinning: Inače umereno pijem i uvek biram ukus pre žestine pa bi se odlično uklopio. Sve kako si opisao bi mi leglo k’o budali šamar.

Kako bi opisao klimu tamo? Čuo sam da imaju zimu kad mi imamo leto. Koliko hladno može biti u Argentini? Isto tako koliko vruće može biti leti?

Kakva im je ekonomska situacija? Da li ima puno nezaposlenih i koliko je teško doći do posla?

1 Like

Sto se tice klime ja mogu da ti odgovorim.

Da zima je kod njih kad je kod nas leti ili bolje receno “zima”, zimi je tamo negde prosecna temperatura tokom dana oko 15-20 stepeni.

Sto se tice ekonomske situacije , od nekih mojih “insajdera” sam cuo da nije bas bajna (dosta je nestabilna, pre par godina su opet imali veliku krizu i recesiju) ali nije bas ni toliko losa, recimo za nijansu je bolja nego kod nas , odprilike negde oko 50,000 - 60,000 argentinskih pezosa je neka tipicna zarada u Buenos Airesu (sto mu dodje nekih 600-700 dolara) , odprilike su oko ili nesto malo ispod nekog evropskog proseka, s’tim koliko cujem dosta je razgranata tzv. siva ekonomija i slicno kao kod nas, dosta ljudi nesto petlja i ima neke alternativne prihode zarade (i u tom smislu su mentalitet slican nama i imaju tu neku dovitljivost i “streetwise” kao i mi ) , ono nije cak ni tako nesto zaraditi nesto ali treba biti malo snalazljiv i dovitljiv.

Meni je to najtužnije, da ljudi sa ovih prostora imaju predrasude o bilo kome.
Kad sami znamo kakva je propaganda za nas u svetu.

Za Mar del Platu konkretno ili bilo šta drugo nisam imao vremena. Jer ti kad si tamo, da bi išao do Mar del Plate treba ti ceo dan da planiraš da putuješ, i jedan takav da se vratiš. Tako da ti u startu to otpada kao opcija ako si prvi put tamo. Jedino ako odeš 2-3x tamo, pa želiš 7 dana na more u Mar del Platu, mislim da je tako realno da odeš. A ovako, kad ne znaš gde ćeš pre, gledao sam da što više obiđem a što manje vremena da provedem u prevozu.

To za Urugvaj je istina, žive zaista lepo. Ali Muhiku(Mujica :smiley: ) ne voli preterano narod u Urugvaju.
Ali ne da ga ne vole kao ja borhana tadićija ili ovog kretena sad, nego jednostavno smatraju da je bio fenomenalan čovek ali ne toliko dobar predsednik. Jer njegova je politika bila da daje siromašnima pare zdravo na gotovo, a ovi moji tamo smatraju da je to loša politika, odnosno da umesto da im da posao i stvori im posao, on im daje to u kešu i tako žive na račun države.
Veoma ga cene kao čoveka, posebno način života, to da je vozio Fauve bubu i živeo na selu, tj. živi i dalje. To je apsolutno tačno. I to poštuju kod njega.
Ima Kusturičin film o njemu, El Pepe: La vida suprema, sjajan dokumentarac mislim da ga ima i na Netflixu. Da je prvobitno rađen za Netflix.


U očima se vidi koliko je dobar čovek.

Ako planiraš da ideš tamo, moj ti je savet da naučiš španski.
Ili bar ako nemaš vremena da ga naučiš, da naučiš osnove jezika.
Jer ako odeš bez znanja, imaćeš očajno vreme tamo i bacićeš i vreme i novce.

Njima je sada leto, ja sam bio u januaru/februaru ove godine. Bilo je oko 30 stepeni prosek, Od 28 do 33 recimo. I to je otprilike plafon. Verujem da retko ode do 40 stepeni, verovatno par dana godišnje. Jedina razlika u odnosu na Srbiju je da se tamo ne znojiš. Do vlažnosti vazduha pretpostavljam da je. A ovde, kako dođe leto, svi smo kao svinje ne može da se diše od sparine.

Što se tiče zime u Argentini, veoma su blage za naše pojmove. Par stepeni u plusu je minimalna temperatura. I nemaju sneg nikad(U Buenos Airesu).

Opet, ovo ti pišem za većinu zemlje, računaj da je ovo za Buenos Aires jer pretpostavljam da bi tamo proveo većinu vremena. Jer pojam Argentina je ogroman pojam, ko 10 država u Evropi. Da odeš u Patagoniju situacija sa klimom je skroz drugačija.

Što se ekonomije tiče, Fabrizio ti je napisao. Tamo je baš nestabilno. Na primer vozač Ubera kad sam ja bio tamo mi je rekao da ima oko 50.000 pesosa uz neko normalno radno vreme. Tad je 1 euro bio 65 pesosa. Ali sad je 1 euro 150 pesosa. Tako da, muka živa sa inflacijom i nije baš sjajna situacija, ali je svakako bolja nego ovde kod nas.
Cene kada sam ja bio tamo su bile manje više kao i ovde, neke stvari i jeftinije dosta(prevoz, restorani, uber…)
Sada da sam tamo, sa ovim kursom, za iste pare bih bio pravi evropski bumbar.
A za posao onako, ne mogu da dam tačnu sliku, ali kapiram da je sve za 2 nijanse bolje nego u Beogradu, to je moja pretpostavka. Već sam pisao u nekom od upisa ovde, kada im vidim kola na ulici tu možeš proceniti kakva je situacija u nekoj zemlji.
Najgluplji primer, mi vozimo 206 i daj bože 207, a tamo je 208(2014,2015 godište) normalna pojava i ima ih milion.

Pazi generalno u Urugvaju svi vole Muhiku, kapiram da jedini koja ga ne vole su neki lokalni bogatasi, bivsi zemljoposednici i drustveni paraziti koji misle da su predodredjeni da se vecito bore na racun sirotinje.

Inace to sto Muhika zeli je 100% super i pozitivno, on kao iskreno i pravi socijalista smatra da mora da postoji neki osnovni i univerzalni dohodak za sve, znaci i onaj ko ne radi isto mora da jede, pije, oblaci se, odrzava higijenu, leci se, skoluje decu, itd , znaci polazi od toga da svako zasluzuje zivot dostojan coveka (bez obzira da li radi ili ne i da li je sposoban,vredan, pametan, itd) , odprilike tako ti je isto recimo i u Skandinaviji ili Svajcarskoj , ono drzava ce na startu da ti da i obezbedi neke elementarne stvari i relativno normalan zivot a sad ti ako smatras da mozes bolje i vise od toga nema problema, probaj da zaradis i to je svakako mnogo humaniji, pravedniji i bolji koncept nego recimo kao u SAD gde vlada zakon dzungle i diktatura krupnog kapitala i princip : ukoliko nisi dovoljno sposoban ti onda crkni i gde ljudi crkavaju na ulici i niko se ne osvrce za njima (mada generalno i u SAD i na nekim drugim mestima isto vec uvidjaju prednost ovog drugog koncepta).

Uostalom drzava je servis gradjana i smisao postojanja drzave je briga o gradjanima i njihovo blagostanje (a ne gradjani sluze jedino da placaju porez i rezije) i obaveza drzave je da meni obezbedi neki koliko toliko dostojan zivot i ukoliko to drzava ne radi onda ta drzava apsolutno nema nikakvog smisla i prakticno ni ne postoji i mi ovde u Srbiji smo na neki nacin apartidi, u nasoj rodjenoj zemlji, jer imamo drzavu koja nit brine o nama nit joj je to cilj, cak sta vise tretira nas kao neprijatelje, recimo i u onoj bivsoj Jugoslaviji to si uvek imao osecaj da drzava brine o tebi i da drzava stoji iza tebe kao pojedinca i danas to definitivno nije slucaj.

Generalno bez ozbiljne socijalne politike koja radi u korist gradjana i jake socijalne drzave ta drzava nema bas nikakvu perspektivu.

Hvala momci da ne citiram sad u dva komentara :grinning:

No te procupes mi amigo, yo hablo espanol muy bien… Da ne odem mnogo u off topic imao sam do sada 3 veze sa latino devojkama i meni lično su pokvarile osećaj za druge ribe. Preko njih sam savladao španski i upoznao se sa nekim kulturama u Južnoj Americi. Na žalost nisam bio sa devojkom iz Argentine ali nikad se ne zna :grinning:

Ta klima je onda slična kao u Australiji. Perfekcija bez vlage. Buenos Aires me najviše i mami. Montevideo je blizu i naravno prošao bih drugim krajevima da upoznam zemlju. Ali trenutno kako pričate, sutra bih mogao da se preselim. Jedino situacija sa poslom bi bila mnogo čupava.

Jel istina da se ogradjuju od Če Gevare?

Koje čudne navike ili običaje bi izdvojili u poredjenju sa nama?

1 Like

Nije istina da se ogradjuju od Ce Gevare ( mozda se ogradjuje ta neka lokalna malogradjanstina koji su tamo slicno nesto kao ovde “drugosrbijanci” ili recimo potomci onih nekih nacista i ustasa koji su pobegli tamo posle drugog svetskog rata) ali generalno Ce Gevara je tamo verovatno jedini koji je veci i od Maradone, on je slicno kao ovde Karadjordje ili Gavrilo Princip s’tim sto je secanje na njega mnogo svezije jer je ipak ziveo dosta kasnije i neki ga se jos uvek i secaju.
Ce Gevara je simbol slobode i borbe protiv neokolonijalizma i simbol vere u bolje sutra tako da pogotovo medju siromasnijima i ljudima iz srednje klase ima status necega zaista fascinantnog.

Doduse u Argentini imaju generala Huana de San Martin koji je na neki nacin prvi argentinski revolucionar , general u borbi za nezavisnost od Spanaca i na neki nacin otac argentinske nacije (slicno kao Dzordz Vasington u SAD) ali ipak on je umro sredinom 19. veka i znaju ga samo kao istorijsku licnost dok su secanja na Ce Gevaru jos uvek sveza i Ce Gevara je imao i taj neki buntovnicki, slobodarski duh i imidz rok zvezde i vise ga tretiraju na neki nacin kao neku rok zvezdu nego kao istorijsku licnost u klasicnom smislu.

Generalno u Juznoj Americi je veoma jak taj kult revolucije i slobodarski duh i tamo najpopularniji su i najvise cenjeni ti cuceni revolucionari kao Simon Bolivar, Tupak Amaru Drugi, Ce Gevara, Tiradentes, Zumbi dos Palmares, Juan de San Martin, Bernardo O’Higins, Sukre, itd pa onda nakon njih dolaze fudbalske zvezde kao sto su Pele, Maradona, Karlos Valderama, Garinca, dokros Sokrates, Ziko, Ronaldo, Ronaldinjo, Rivaldo, Romario, Bebeto, Zamorano, Salas, Batistuta, Mesi, Rudjeri, itd pa onda nakon njih dolaze recimo neki pisci, umetnici ili zvezde nekih drugih sportova kao recimo Paulo Koeljo, Garsia Markez, Machado de Asis , Ajrton Sena, Juan Manuel Fandjo, Huan Pablo Monteja, Nelson Pike, Manu Djinobili, Luis Skola, Oskar Bonavena, Anderson Silva, Maurisio Rua, Zunior dos Santos, Tiago Santos itd ali ti revolucionari su broj 1.

Recimo sto se tice navika, ne znam bas za navike ali mnogi kazu da je tamo zenska energija dosta jaca, recimo mi smo ovde patrijahalni i ono muskarac je dominantan, glava kuce, autoritet, itd , a recimo kod njih je dosta dosta manje izrazeno , kod njih su cesto zene glava porodice, ono ima dosta zena koje same odgajaju decu, koje rade muske poslove, recimo u Boliviji i Kolumbiji ima i zena koji su sefovi onih narko kartela , zovu ih “mamite” sto je kod nas nezamislivo, itd.
Kazu da je u Juzna Amerika izvor zenska energije za planetu Zemlju, zato recimo priroda je onako lepa, sarenolika, igra se lep fudbal, nema ratova, nema nuklearnog oruzja, muzika je isto onako veoma nezna, melodicna (neki bi reklo malo pederska), itd.

Recimo i moja cura (crnkinja iz Brazila) kad je dolazila ovde rekla je kako su ovde momci sa Balkana onako dosta muzevniji nego tamo, onako smo malo vise “divlji” kao da imamo vise testesterona i da su ovde kod nas muskarci onako dominantniji i fizicki dosta visi, stasitiji, jaci, muzevniji, vise su onako macho i spontaniji, ne sminkaju se, nisu toliko optereceni izgledom i odprilike Brazilke nase momke dozivljavaju kao neke drvosece, hehe , cak i kad je cura pokazivala neke slike odavde njena sestra ju je pitala , a zasto tamo svi muskarci izgledaju kao drvosece, kao malo na prvi pogled deluju zastrasujuce ali verujem da su dobri, kul i topli.
Tako da mi je i ona rekla da njihovi lokalni momci su manji i deluju malo femkasto u poredjenju sa nama (iako naravno nemoguce je to generalizovati).

Inace mi Balkanci kao da zracimo tom nekom muskom energijom i testesteronom kao sto recimo Brazilke i te Juznoamerikance zrace zenskom energijom , recimo primera radi ti ovde vidis kod nas mrak ribu koja je visoka 180, ima obline, lepu facu, obucena po poslednjoj modi ali ti ne izaziva nikakvu emociju i reakciju a recimo vidis neku Brazilku od 160 cm koja ima 80 i kusur kila, kratke krive noge, spusteno dube, onako spontana u nekim japankama i obicnoj pamucnoj majici a ono oces da poludis za njom, to je verovatno estrogen i ta valjda posebna energija koje one emituju i koja je speciicna za njih.

2 Likes

Druže ti si opasan poznavalac istorije i kulture. Hvala ti na ovako detaljnom opisu. Za tog generala nisam nikad čuo ali kad si ga uporedio sa Vašingtonom sve mi je postalo jasno.

Video sam klip Ivice Dačića u poseti Argentini i kad je pomenuo Gevaru ljudi su počeli da kolutaju očima :grinning: Naravno to nisam preozbiljno shvatio i drago mi je da nije tako.

Opisujući taj njihov slobodarski duh vidim zašto se generalno dobro uklapamo sa latinosima. Ima tu i par brazilaca na listi ali bukvalno su komšije. Od mma zvezda pomenuo bih još Wanderlei Silva koji je bio neprikosnoven u svojoj kategoriji pre 15-20 godina u eri Cro Cop-a.

Meni je jedna bivša bila iz Kolumbije i sve je kao što si opisao. Žene umeju da vode glavnu reč ali su jako familijarne. Vode računa da je skuvano, čisto… Zrače nekom energijom, vrelinom, osmehom. I vrlo su otvorene i druželjubive. Mislim u poredjenju sa našim ribama, naše su drvene 100%. Fazon lepa i nadrk*na. Latino devojke su totalno drugi fazon. Sad te mere što si pomenuo nisu za mene ali svako ima svoje heheh

Jel živiš tamo ili ideš često?

Ne zivim tamo, ali u nekoj doglednoj buducnosti mozda planiram da zivim na relaciji Srbija - Brazil (ali videcemo u kom smeru ce se situacija razvijati).

E da Vanderlei Silva, secam ga se iz vremena PRIDE-a (po meni zlatno doba MMA sporta, ono Fedor, CroCop, Minotauro Nogueira, Vanderlei Silva, Mark Koleman, Mark Hant, Maurisio Rua, Anderson Silva, pokojni Kevin Rendlman, Geri Gudridz, Rampage Dzekson, Sakuraba, Alister Overem, , Hit Hering, Renato Sobral,itd , po meni daleko ispred UFC-a danas ili onda i zaista steta sto nisu umeli da sacuvaju tu organizaciju, vec je gazda Pride-a prodao organizaciju za pisljivih 10 miliona vlasnicima konkurentkog UFC-a koji su brze bolje ugasili tu organizaciju i taj gazda Pride-a zbog toga lupa glavom od zid i dan danas , ono najgluplji i najgori poslovni potez u istoriji sporta).

E jeste da to je tacno, mi i Juznoamerikanci smo veoma kompatabilni, ono slicnog smo mentaliteta, temperamenta, odnosa ka zivotu , veoma brzo nalazimo zajednicki jezik sa njima, imamo dosta slican nacin komunikacije, itd.
Ono maltene ne znam nikog od nasih ljudi ko je bio u Juznoj Americi a da se nije odusevio a isto tako i oni kad dodju kod nas veoma brzo i lako se uklapaju.
Secam se ja moja cura kad je ovde dosla prvi put, onako crnkinja, crna kao noc , izgledom strci, ne zna jezik (cak i engleski dosta slabo zna iako ga je malo poboljsala vremenom) a pritom je ona profesorka matematike u skoli i onako da kazem ozbiljna, veoma religiozna i dosta odmerena osoba (nije ono “haj-haj” uopste) ali ono cim je dosla uklopila se momentalno, ono prvi put je vidim u zivotu (ne racunajuci ono preko veb kamere i skajpa) , prvi put mi ulazi u kucu, ostavlja kofere, stvari a imam osecaj kao da vec dolazi ko zna koji put, ono ekspresno je prirasla za srce i mojim roditeljima, sestri, takodje zgotivili su je i odma komsije, rodjaci koji zive tu blizu mene, zene koje rade u lokalnim supermarketima i prodavnicama, one devojke sto mi kucaju tikete u kladionici, ono i mesecima nakon sto je otisla svi pitaju za nju , gde je , kad ce opet da dodje, itd, znaci uklopila se ono na keca, cim je stigla, uopste joj nije bio potreban ikakav period prilagodjavanja.

Sad opet ne moze se generalizovati, imas i tamo ono raznih i zaista svega (jer generalno tamo zaista ima mnogo krajnosti) ali generalno ovako dosta su zahvalnije kao zene od ovih nasih.
Kapiram da kada bi malo vise ovde dolazile i kada bi mi poceli da “uvozimo” snajke iz Juzne Amerike da bi resili problem negativnog nataliteta preko noci , ono natalitet bi skocio do stratosfere.

Aauuu kad se samo setim Pride FC… Ovaj UFC danas je smejurija. Probali su nešto ponovo Dream FC u Japanu i M1 Global u Rusiji ali ne ide… K1 je isto bio do jaja i nekad su pravili zajedničke mečeve sa Pride-om. Ne znam koliko si u toku ali Glory Kickboxing je po meni trenutno najzanimljiviji od borilačkih sportova.

Nek ti je sa srećom sa brazilkom. Iz priče vidim da je ekstra. Generalno su takve kako si opisao.

Meni pričaš, kad im vidim uzan struk i široku pozadinu + osmeh… Bolje da prekinem :grinning:

Dodao sam te na PSN

E hvala , ziv bio :wink:

Da, PRIDE je zaista bio vrhunac tog sporta jer nikad vise nece biti takva koncentracija toliko kvalitetnih boraca na jednom mestu (barem sto se tice teskasa) , ono kad pogledas sad ko je u vrhu u UFC-u , ajde dobro Miocic koji je stvarno ono klasa , ali recimo Nganu koji ima samo silinu udarca i nista drugo, ili recimo onaj bucko Derik Luis ili Marcin Tibura, Augusto Sakai, Zairzinjo Rozenstruk, Samil Abdurahimov , ono u principu ne losi borci ali kad pogledas barem 2 klase ispod Fedora, Cro Copa, Minotaura, Vanderleja Silve, Marka Kolemana, Marka Hanta, Kevina Rendlmena, Sakurabe i ostalih , takodje borbe su bile u ringu koji je dosta manji od oktagona pa samim borbe su bile mnogo dinamicnije i brutalnije, nije bilo mesta za mnogo taktiziranja, skupljanje bodova, bezanje od protivnika, itd vec ono odma se ulazilo u klinc ili razmenu pa kom obojci kom opanci , takodje i nije bilo birkanja protivnika i vestackog pumpanja skora , vec borci su radili po 7,8,9 borbi godisnje, ponekad cak i paralelno u dve organizacije.
Zato je po meni Fedor najveci ikad jer u takvim okolnostima i u takvoj jednoj konkurenciji ostati neporazen 10 godina je zaista u granicama nemoguceg, danas je ipak mnogo lakse napraviti neku seriju i niz.

Inace da Japancu si nazalost pukli nakon sto su tako glupo prodali PRIDE , pokusali su nesto preko tog Dream-a koji je isto mislim u medjuvremenu ugasen , danas imaju onaj Rizin ali sve je to vise lokalnog karaktera i ni blizu jedne promocije kao sto je bio PRIDE, inace M1 Global u Rusiji je isto lokalna organizacija, nije bas globalnog karaktera i uglavnom se takmice i promovisu domaci borci.
Inace je UFC danas cirkus i ni prineti PRIDE-u ili cak i samom UFC-u u nekim ranijim fazama dok se jos nije promenila vlasnicka struktura i dok to nije postao cist biznis i cirkus ipak tesko da trenutno ima bolje MMA promocije, iako recimo Bellator je veoma blizu, onaj PFL isto raste i sve je bolji, pa recimo ONE Championship azijska organizacija koja organizuje MMA i kik-boks meceve uporedo isto sve vise raste i prikuplja sve vise zvucnih imena (pogotovo kada se radi o borcima iz tih laksih kategorija, recimo cuveni Demetrius " Mighty Mouse" Dzekson je sad tamo), pa recimo KSW u Poljskoj je isto dosta dobra promocija, itd, ali ipak nekako niko jos nije uspeo da pretekne UFC (kao sto je to uspeo PRIDE svojevremeno) , pogotovo ne u marketinskom i finansijskom smislu.
Mada koliko cujem UFC se sprema da podmladi roster i sprema se otkaz za dosta velikih imena zbog kojih mnogi i prate taj izvikani UFC, recimo cuveni Kubanac Joel Romero je vec popio otkaz i presao u Bellator , Anderson Silva je isto dobio otkaz nakon serije poraza, navodno pred otkazom je i bivsi UFC sampion teske kategorije Zunior dos Santos, sudbina Maurusija Soguna Rue u UFC je isto veoma neizvesna , povratnik i bivsi izazivac u poluteskoj Entoni Ramble Dzonson karijeru isto prelazi u Bellator kao Romero , Mark Hant je otpusten jos ranije kao i bivsi izazivac u dve razlicite kategorije Vitor Belfort, onda Jacare Souza je isto pred otkazom , Tony Ferguson bi isto mogao da ode u drugu organizaciju, pa nedavno je bivsa sampionka Kris Cyborg presla u Bellator nakon sukoba sa Dejnom Vajtom a generalno kad svi oni odu mislim da ce (makar privremeno) popularnost i prihodi UFC-a znatno opasti i da ti neki mladji borci prosto nisu kalibar da ih zamene.

Mada generalno ovde interesovanje za UFC bi moglo malo da poraste s obzirom da i nasa MMA scena raste i da imamo sve vise nasih boraca, kako iz Srbije, tako i iz regiona.
Recimo Aleksandar Rakic je zver, mislim da je samo pitanje vremena kada ce da uzme pojas, mislim da i Jon Jonesa prebio, generalno Jones ne bi imao protiv njega prednost u visinu i distanci, Rakic je cak i za nekoliko cm vise od njega, tehnicki moze da mu parira, a i snazniji je od Jonesa, jace udara i ima dosta veci KO power (mada sumnjam da ce ikad Jones prihvatiti borbu sa Rakicem jer ipak tu Jones ne bi usao u mec kao favorit, u najboljem slucaju po njega sanse bi bile 50-50 a tom borbom mogao bi mnogo da izgube a ne previse da dobije) , Rakic mislim da bi mogao da bude nas 'MMA Novak Djokovic" i mislim da bi nakon poluteske mogao i tesku kategoriju da pokori, s obzirom da ima skoro 2 metra i da je prirodni teskas.
Takodje Dusko Todorovic isto je bio sjajan na deboju protiv veoma dobrog i iskusnog protivnika i mislim da i on pokazuje zavidan potencijal , takodje recimo Uros Medic se isto domogao UFC-a , kao i Aleksa Camur kome je mentor Stipe Miocic sa kojim trenira u dvorani, Stefan Sekulic mislim da isto ceka na debi a sigurno ce ih biti jos u nekom buducem periodu.
Recimo onaj mladi teskas kik-bokser Rade Opacic koji je nedavno brutalno nokautirao Erola Cimermana ( legendu K-1) na eventu o okviru ONE Championship promocije, mislim da ce verovatno i on preci na MMA u nekom momentu.

Inace slazem se donekle za K-1 Glory Kickboxing , iako K-1 vise nije ni blizu onog nivoa i popularnosti kao pre 15-20 godina kada su tamo bili ne znam : Cro Cop, Dzeom la Baner, Ernesto Hust, pokojni Branko Cikatic (koji je nazalost umro ove godine), Rej Sefo, Sem Greko, Piter Aerts, pokojni Endi Hag, isto nazalost pokojni Majk Bernardo, bese i onaj nas momak , mislim da je iz Crne Gore bese Samir Usenagic sto je ubijen pocetkom 2000-ih isto jedno vreme bio u K-1, itd.
Ja isto cenim K-1 jer za razliku od recimo UFC-a ili nekih drugih K-1 je pre svega sportska organizacija, ono nema zvezda i povlastenih boraca za koje vaze neka posebna pravila, nema trash talka i tog cirkusa, prepucavanja boraca preko tvitera, nema vestackog pumpanja skora, nema ni velikih para u igri vec samo ono cista i postena borba pa ko bude bolji i generalno dosta je onako sportskija i zdravija prica od recimo UFC-a, ali nazalost ono sto im fali je marketing, medijska pokrivenost i malo vise novca (koji bi opet sam od sebe dosao da je to sve malo medijski i marketinski pokrivenije) i bas iz tog razloga sve manje talentovanih boraca se opredeljuje za kik-boks jer jednostavno nema prave zarade u tom sportu.

U kikboksu se dobija i više batina. Nema tamo ležanja u parteru, poluga ili davljenja. Peglanje pa ko izdrži.

Od svih tih iz K1 Ernesto Hoost mi je bio top. Mislim svi su oni bili top ali Hoost je imao tehniku dovedenu do savršenstva. Tri puta je Cro Cop probao da ga dobije i tri puta je dobio batine… Le Bener je bio ekstra bokser ali imam osećaj da nije imao srce ratnika. Možda grešim ali predao je mečeve par puta i to mnogo lagano. A zbog Andy Hug-a sam uvežbavao njegov čuveni Axe Kick kad podigne prednju nogu pa te rokne petom dok spušta :grinning:
Inače moj miljenik je Badr Hari. Jes da je malo bio nadrkan ali i dan danas bije za medalju. Ne znam da li si video njegov drugi meč sa Verhuvenom za titulu. Ubio ga je od batina i povredi se čovek… Mnogo mi je bilo krivo.

Za Rakića nisam još 100% sklopio mišljenje. Lik ima veliki potencijal, vidi se da trenira, ima mozak. Samo meč protiv turčina je morao da dobije. Jeste da u mma nije sve crno na belo ali ako je Kormier unakazio Ozdemira trebao je i Rakić bar da ga pobedi. Ne ide to baš tako ali to je moje neko mišljenje. Ja mu želim uspeh i nadam se da uzme titulu ali deluje mi kao da mu fali neka sitna nijansa da bude prvi. Ne znam možda grešim.

Za ove druge naše borce nisam čuo. Jel ima neki domaći sajt koji prati mma? Kako se informišeš?

Da Ernesto Hust je legenda , inace jedan je i od trenera i sparing partnera Fedoru Emailinenku zbog cega ga dodatno gotivim i sigurno da je i on delimicno doprineo Fedorovim uspesima, jer jako je vazno imati kvalitetne sparing partnere.
Inace generalno Holandjanu imaju verovatno najbolju skolu kik-boksa na svetu, nema ih nesto u MMA (sem Overema), nema ih nesto u klasicnom boksu, rvanju, dzudou ili sta ja znam ali zato u kik-boksu razbijaju i tu su reklo bi se bas dominantni : Ernesto Hust, Piter Aerts, Alister Overem je isto poceo kao kik-bokser u K-1 pa se tek kasnije presaltao na MMA, Semi Silt, Remi Bonjaski, Melvin Majnhof, Dzafar Vilnis, Erol Cimerman,Ismael Londt, Riko Verhofen, Badr Hari iako se bori pod marokanskom zastavom ipak je rodjen i trenira u Holandiji, ono ocigledno dosta ulazu u kik-boks i drze do tog sporta.

Inace Ernesto Hust je 2 puta izgubio od pokojnog Branka Cikatica , isto legende K-1 i velikog sampiona, inace da 3 puta je pobedio Cro Copa ali ipak treba imati u vidu da su borili tamo u drugoj polovini 90-ih dok je Cro Cop jos uvek bio anonimni klinac koji se probijao na scenu a Hust je bio prekaljen i iskusan borac 10-ak godina stariji od Mirka koji je u to vreme bio na vrhuncu , i u to vreme uspeh za mladog Mirka je bio sto je uopste dosao u priliku da se bori protiv njega, ali posle je i Mirko stasao pa je i on bio K-1 sampion.
Inace veliki respekt za Mirka, Mirko je stvarno legenda i verovatno najvece ime borilackih sportova na ovim prostorima, ono imao je karijeru 20 i kusur godina dugu (i dalje bi se borio da mu se nije ono desilo sa vratnom zilom) i jedini covek na svetu koji je bio sampion u K-1, PRIDE-u i Rizinu, ono zaista nije mala stvar biti sampion u 2 razlicita sporta i to i u elitnoj MMA i u elitnoj kik-boks promociji.
Inace mnogi su na nasim prostorima poceli da prate borilacke sportove bas zahvaljujuci Mirku i tim njegovim cuvenim borbama u K-1 i PRIDE-u , recimo onaj njegov mec sa Fedorom iz 2005. u Japanu je proglasen za najbolji i najveci teskaski okrsaj u istoriji MMA sporta.

Inace generalno Rakic je i dobio Ozdemira ali je izgubio zaista blago receno sumnjivom sudijskom odlukom, ono gotovo svo vreme je bio bolji, isao napred i kontrolisao mec , plus se od kraja prve runde borio sa oteklim kolenom , ono cela casica mu je bila napolju.
Mada opet ako je Rakic ikad morao da izgubi taj poraz protiv Ozdemira mu je dosao u idealnom trenutku, ponekad poraz moze da te ojaca i da ti pomogne vise od pobede i mislim da je taj poraz od Ozdemira upravo jedan od njih, takodje to mu je bilo vazno iskustvo i za naredne meceve, jer meceve pre toga sve je dobijao ekspresno nokautom u prvoj rundi i bilo mu je vazno da nekad odradi sto vise rundi, stice iskustvo, da oseti sta znaci duga i iscrpljujuca borba, cvrst protivnik koje ne pada tako lako, itd.
Uostalom to se odma videlo vec u sledecoj borbi protiv bivseg izazivaca Entonija Smita gde ga je Rakic ono demolirao, ono sve 3 runde ga je bukvalno silovao tamo, tukao ga je kao da mu je ovaj duzan pare ili kao da mu je jebo zenu, znaci radio mu je sta je hteo i prosto neverovtno kako je Smit delovao nemocno i po prvi put videli smo Rakica dominantnog i u parteru a ne samo na nogama, pokazao je i da ume i u parteru da radi.
Inace sledecu borbu ima protiv Tiago Santosa mislim negde u Martu i tu ako pobedi onda postaje izazivac i sledeci mec vec se bori za pojas.
Inace Rakic bi trebalo u taj mec da udje kao favorit, visi je od njega, snazniji a svakako da moze da mu parira sto se tice brzine i tehnike, mada opet bice to dosta tezak mec za njega jer Marreta je zaista odlican i iskusan borac, u mecu protiv Jon Jonesa kao izazivac odradio sjajan mec i vecina smatra kako je bio bolji i nezasluzeno izgubio sumnjivom i spornom sudijskom odlukom, nakon toga je usledila pauza zbog povrede i nedavno se vratio gde je u jednom veoma uzbudljivom mecu punom preokreta ipak prekidom u drugoj rundi izgubio od zemljaka Glovera Teseire u mecu koji bi trebalo da odlucuje narednog izazivaca i sad je u nezgodnoj situaciji jer treci uzastopni poraz bi ga znatno udaljio od price za titulu i sigurno da ce da grize i da ce gledati da taj mec protiv Rakica odradi najbolje sto moze, iskreno meni je zao sto su ukrstili njih dvojicu jer naravno sigurno navijam za Rakica a opet sa druge strane Marreta mi je vrlo gotivan i drag borac i bas i nisu morali njih dvojicu da ukrste ali sta je tu je.
Inace ja mislim da Rakica nista ne moze da zaustavi na putu ka titulu, cak i eventualni poraz od Santosa mislim da bi ga samo malo usporio i mozda bi morao da odradi par meceva vise kako bi dosao do cilja , ali generalno mislim da uzima pojas i da je to samo pitanje vremena, da li sad za godinu ili dve nije toliko ni bitno , ali ja mislim da bi vec sad 2021. mogli da dobijemo prvog srpskog UFC prvaka.

Sto se tice mma sajtova, znam jedino za fightsite.hr , sigurno najbolji portal tog tipa na nasim prostorima a i sire.

E sve se slzem i super teks @Fabrizio_Tagliano
Ali si brate omasio ono za glava u kuci kod nas. :grin: ja mozda imam.vecu glavu od zene ali sluzi samo za klimanje :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Ono “da draga, ne draga, izvini draga, odmah cu draga” :joy:
Sala na stranu, ovde balkanci vole da se puvaju ali kuci je druga prica.

Holandjani su najjači u kikboksu. Ne znam šta im je u vodi ili vazduhu tamo ali ljudi kidaju. I ne možeš da kažeš da su im to samo imigranti iz Afrike nego pravi holandezi. Cela trenutna Glory organizacija je i počela od Golden Glory kluba. Neverovatno su jaki u ovom sportu. Kad pomene Verhuvena, bio sam u drugom redu od ringa kada je osvojio teškaški turnir u Čikagu i uzeo svetsku titulu. Glory 11 je bio jedan od najboljih priredbi do dan danas i to ne zato što me je kamera sto puta zakačila :grinning: Sad koliko pamtim bio je Zimmerman, Ilunga, Gohan Saki, Tyron Spong, Daniel Gita, Bradok Silva, Riko Verhuven… Inače nokaut Tyron Sponga to veče je bio poezija. Preporučujem ti da potražiš na netu. Savršena tehnika i nameštanje protivnika na penal…

Jeste Cikać dobio Husta ali kako :grinning: Sam Branko je priznao da sa tehnikom nema šanse da pobedi. Onda je odlučio da svaki put primi udarac nebi li zveknuo Husta. Isplatilo mu se. Ludi balkanac…

Ne bih se složio da je Mirko tad bio mnogo zelen. U to vreme je uveliko tukao Sem Greka, Le Benera, Majk Bernarda, Musašija, Peter Aertsa… Mnogo gotivim Mirka i kao borca i kao čoveka jer je i našim borcima pomogao dosta. Da ne pomisliš da ga nešto ne mirišem. Samo Hust je bio mnogo nezgodan za njega.
Njegov meč sa Fedorom sam odgledao bar 20 puta od dana kad su se tukli. Eskivaže, taktiziranje, medjusobno poštovanje… I Wanderlei Silva mu je bio odličan meč. Samo Silva je fizički bio manji pa možda nije bilo ujednačeno kao sa Fedorom. Ali odličan meč. Čak mislim da je Mirko i pokrenuo Silvin pad u narednim godinama jer ga niko do tada nije toliko jako pogadjao čistim udarcima. A Silva nije mogao ništa sa njegovom čuvenom serijom krošea kojima je ubijao protivnike. To je bio šok. Ali svaka mu čast jer je imao m*da da izadje Mirku na crtu 20kg lakši i 10-15cm manji.

Ne sećam se da je Rakić bio povredjen u tom meču. Baš ću da odgledam danas ponovo. Mislim, kažem ti još nisam zaokružio mišljenje o njemu na 100%. Bolje reći nije me ubedio iako njemu puca jaje da ubedjuje tamo nekog Darka u Čikagu :grinning: Ja bih voleo da lik uzme titulu i da najzad i mi srbi imamo šampiona u najjačoj mma organizaciji na svetu. Kad već volimo da se šibamo po stadionima i kafanama daj bar jednog da bude profi.

Večeras je Glory 76 sa Badr Hari na programu. Torent izadje nakon par sati, čisto onako :wink:

@xX8Lampard8Xx druže imaš li još slika? Mi smo malo skrenuli sa teme… Ekstra je sve što si okačio