Leaked Microsoft document hints at second next-gen Xbox

Microsoft has been planning a second, cheaper and less power next-gen Xbox console. Codenamed Lockhart, it’s designed to take most of the key next-gen improvements found in the Xbox Series X and provide them at a lower price point for gaming at 1080p or 1440p. A newly leaked Microsoft document, posted on Twitter, includes references to this Lockhart console and multiple “Project Scarlett consoles.”

The leaked document also mentions a Lockhart profiling mode. Sources familiar with Microsoft’s Xbox plans tell The Verge that this special Lockhart mode is part of the Xbox Series X developer kit. The devkit, codenamed Dante, allows game developers to enable a special Lockhart mode that has a profile of the performance that Microsoft wants to hit with this second console. We understand that includes 7.5GB of usable RAM, a slightly underclocked CPU speed, and around 4 teraflops of GPU performance. The Xbox Series X includes 13.5GB of usable RAM, and targets 12 teraflops of GPU performance.

Zar ne postoji vec X koji pokriva taj segment?

Postoji, osim što neće moći da potera next gen igre na isti način kao Lockhart konzola.
X i dalje nema SSD, novi CPU/GPU, brži RAM i naprednu arhitekturu.

1 Like

Iskreno ne vidim ni logiku, a ni samisao postojanja takve konzole.
Tipa platiš 200$ jeftinije konzolu i dobiješ šta?
Igre neće biti iste kao na punokrvnom XSX, koštaće te isto kao i za XSX. Gde je smisao u uštedjenih 200$. A što je najgore, developeri će morati da troše dodatno vreme/resurse da smanjuju detalje, rezoluciju i prilagodjavaju igru inferiornom HW.

Što se mene lično tiče - totalni promašaj. Ako već ciljaju da smanje trošak i naprave jeftiniju varijantu, bolje da su ko Sony izbacili verziju sa drive-om i digital only varijantu.

4 Likes

Ne. Za 1080p igranje ti i ne treba više, a ogroman broj ljudi će i dalje tako igrati. Ista igra na XSX je 4K na XSS će biti 1080p. Kao što sada imaš na PCu opciju da pomeriš rezoluciju prema konfiguraciji. I dalje svi igraju iste igre samo sa drugačijim podešavanjima. Niko se od PC igrača ne buni što je tako već decenijama…

Kad budu pravili igre za Xbox, developeri će imati dva profila - Anaconda i Lockhart, eksportuješ igru za oba iz jednog izvora. Nema tu šta puno da se troši vremena ili razmišlja.

1 Like

Ali gde da igraš u 1080p, takav TV više ne mozes ni sad da kupiš, zamisli tek kroz 6-7 godina, koliko će konzole trajati, to će biti arhaična tehnologija :joy:. Sad 4k TV imaš za 400-500€, tako da ni to nije neko ulaganje veliko, osim ako ne nasednes na propagandni materijal da bez 10bitnog panela, HDR i sličnih gluposti ne može da se igra i gleda bilo šta.

Po meni je ovo pun pogodak i mnogi youtuberi dijele isto ovo misljenje. Jos ako cijena bude 200$ kao sto se spominje… Takodjer sam na youtube gleda da Microsoft sprema jos akvizija po pitanju kupovine gamerskih studija jer zele svake godine imati par jakih naslova.

Pa i nije za nas namenjeno, ali imaš gomilu ljudi kojima će to biti i dalje izazov da priušte. Mislim da je pogrešno polaziti uvek od sopstvenih mogućnosti kao default za sve ostale. U razvijenim zemljama imaš razne opcije da imaš poslednje parče tehnike, u drugim delovima sveta je to mnogo teže.

Ma zamisao je super. Da nisam gamer I da klinac hoće konzolu, to je dar sa neba.

1 Like

Bukvalno, jedan od scenarija, roditelj kupi XSS, game pass i evo ti pikaj…

1 Like

Ma sigurno je da ima veca ciljna grupa koja ce ovo zeliti da kupi. Ne pati svatko od rezolucije, pogotovo kad se kupuje djeci. Primjer je Nintendo Switch. Microsoft zeli da ima sto vecu bazu gamera jer velike novce zaradjuju kroz usluge/servise.

Switch bas nije dobar primer za poredjenje jer je to generalno handheld uredjaj a ne home console. Pogledaj samo WiiU nije imao taj handheld aspekt i fejlovao je maksimalno a vecina eksluzivnih igara sto se igra na switchu su originalno radjene za WiiU. Nije mi jasna politika MS-a da gadja zemlje treceg sveta, ti ako nemas novca da priustis konzolu od 400-500 dolara koja traje 6-7 godina, ti isto tako nemas novca da kupujes igre na legalan nacin ili da placas razne pretplate, ne vidim gde i kako ce MS da profitira.

Mislim da je ovo dobra ideja, ne pate svi od rezolucije i ne broje svi piksele, recimo meni bi bilo sasvim prihvatljivo tipa konzola od 250 evra koja tera sve next-gen igre u 1080p i 60 fps (recimo u mojoj sobi ni nemam 4K Tv vec Full HD), ono nisam nikad patio od tih tehnikalija, dovoljno bi mi bilo sto igram next-gen igre sa vise poligona, boljim teksturama, vise detalja u odnosu na last-gen a 1080p ili 1440p i 60 fps bi mi bilo sasvim dovoljno, ni ne treba mi vise.
Ono da izlazi tako neka verzija PS5 najverovatnije bi uzeo tu ekonomicniju varijantu (ona digital-only verzija konzole mi je skroz bezveze kao ideja).

Inace navodno sam negde procitao pre nekoliko dana glasine da ce XSX kostati 400 dolara a da ce ta slabija verzija konzole biti cak duplo jeftinija i zaista super povoljna sa cenom od 200 dolara , sad ukoliko je to istina mislim da bi MS mogao ozbiljan posao da napravi sa tom jeftinijom verzijom konzole da uzme ozbiljan deo kolaca i Soniju.

Nekima je lakše da plate 200-300 nego 400-500? Nekima je dovoljno da kupe jednu ili dve igre godišnje (što je i najveći procenat kako ljudi kupuju na konzolama). Tim igračima su dovoljne njihove FIFE, GTA, CoD i Fornite koje igraju non-stop i ništa drugo ih ne zanima.

Vrlo lepo zapažanje jednog developera:

I can’t believe I’m STILL reading people talking about how the Series S Lockhart will hold back games, or that its slower than an xbox one X. Lockhart will have the same CPU (slightly slower but that’s ok due to decreased workload), the same SSD speed (though size may be smaller), same memory speed (though smaller size, again ok due to decreased memory footprint of not hitting 4k resolution as that takes up a large whack of vram) and 4tf RDNA 2 GPU (which is more than enough to handle a 4k game at 1080p or a 1440p game at checker board).

The fact I’m still seeing people say “its only 4tf? But the One X was 6tf, this thing is shit!” shows just how little people know not just about how development processes work, but also how hardware configurations work. The hardware inside the Lockhart is leaps and bounds better than the One X, its a full generation ahead.

If MS release this as a 1080p equivalent of the Series X, maybe with a few bells and whistles turned off (likely ray tracing but hey, we have no idea), and give this a decent price… This thing WILL sell stupidly good. A lot of people don’t have a 4k TV set, and this year money has hit them hard. The choice of a $400/$450/$500 console OR a machine that does the same stuff at the max res their TV supports for nearly half the price…? That’s an utterly INSANE deal.

I’m likely going to pick one up just for the bedroom to replace my One X, and my Series X will go alongside my Switch/PS5 in the living room.

And I’m telling you now… If the actual final design some how ends up being that damn white cube that’s been floating around… I may even pick up another one just for the damn sheer sexiness of it.

5 Likes

Ako zaista onda terabajti nisu toliko bitni, i X sa 6tb nije brzi od Lockharta od 4, onda malo sebi time izbijaju argument protiv PS5. Ali, ok, obican X je dotrajala tehnologija i ima smisla da u post-corona svetu ponude i neku light varijantu za 1080p gaming.

Pa ne ubija argument, sve vrijeme ponavljaju da je RDNA2 4TF>od danasnjih 6TF. A ps5 i xsx su obe RDNA2, i tu je razlika tih 2TF ili koliko vec.
Ja sam rekao da cu vjerovatno ovu konzolu da kupim na izlasku, posto nemam 4K tv, niti imam potrebe za njim, i ono najbitnije, poslije par minuta igranja apsolutno ne vidim ni rezoluciju ni ona sitna unapredjenja koja spadaju u eye candy na PC podesavanjima.

Zadnji put kada sam testirao kupio sam duplo jacu graficku od tadasnje, upalio sto sam imao igara i prebacio na ultra settings, iiii smorio se kao plovak posto nikakvu razliku nisam vidio. Siguran sam da neko ko je tehnicki potkovaniji vidi ove detalje, ali meni apsolutno svejedno. Seljacke oci kako imam obicaj reci.

Ovo je bitno: 4tf RDNA2 >> 6tf RDNA

Ove deluje zanimljivo da se u startu uzme PS5 i novi XBOX za solidnu cifru i bude se pokriven. Barem pricam u svom slucaju jer nemam 4K tv, a i nemam neku nameru da ga menjam uskoro.