iPad, subjektivni review :)

Dakle, ipad.

Odluka o kupovini je naprasno pala; otisli smo u Metro u nedelju u ponoc, pocetkom decembra. Bila je neka akcija, najjeftiniji model 53k dinara – naravno, s pdv-om je to izaslo na 58k, ali boze moj, ne odustaje se na kasi. Moze da se nadje polovan za oko 450e, ali hteo sam nov. Za one koji ne znaju, cena zavisi od toga ima li 3G i od kolicine memorije (16, 32 ili 64 gb). Bitno je da je hardver isti.Ja sam ponosan vlasnik verzije s wifi i 16gb hardom.

Da bi ga uopste pokrenuo, mora da bude instaliran itunes na kompu, koji se koristi za sync filmova, muzike, aplikacija itd. Kada se posle prvog synca na ipadu pojavi glavni ekran, krece uzivancija. Ekran je prelep, UI reaguje fluidno i bez greske na svaku vasu komandu, ma sve prosto leti. To se jednostavno mora doziveti, neverovatno je koliko sam cin koriscenja utice na opsti utisak. Kazu da procesor nije posebno jak, ali je ocigledno sve optimizovano do maksimuma. Osecaj tokom koriscenja je fantastican, ko da imas netbook iz buducnosti. Sto je jos bolje, baterija traje dobrih 7-10 sati, ma sta radio. Na primer, jedan film oduzme oko 25% baterije. Znaci moguce je odgledati 4-5 filmova na jedno punjenje! U praksi, ako ga koristim ceo dan, isprazni se do veceri.

Po meni ipad nema smisla porediti s laptopovima ili dedicated e-readerima poput kindlea. Na njemu se ne radi ozbiljan posao. Ipad je savrsen media-consumption device, sto ce reci da se koristi za surfovanje, citanje stripova i knjiga, slusanje muzike, igranje igara, gledanje slika i filmova. Drugim recima, svemu onome cemu vam sluzi i desktop racunar ili laptop, s tim sto je daleko mobilniji i zabavniji za koriscenje. Otkad imam ipad, ne palim kompjuter po nekoliko dana. Gledanje slika, specificno, dobija potpuno novu dimenziju preko ipada – cak mi je i zena primetila kako se bolje udubis u slike kad su ti tako blizu ocima i kad je toliko intuitivno zumirati i skrolovati kroz fotografije. Cak je i moja mama naucila da ga koristi za 5 minuta.

Prvih nekoliko dana sam se pitao ima li smisla jailbreakovati ga ili ne. Kad sam shvatio koliko su appovi jeftini (najcesce od 1 do 5 dolara, redje 10), odusevio sam se. Na kraju je ispalo da ako napravis hrvatski account, itunes store prihvata nase internet i kreditne kartice! Ura! Nakupovao sam svasta, a ne verujem da sam prevazisao 40e. Realno, ne vidim dobar razlog za jailbreak. To sto ga nisam jailbreakovao mi je dozvolilo da updateujem firmware na 4.2, koji donosi foldere i multitasking. Time je otklonjena jedna od dosadasnjih mana ipada, da nisi recimo mogao da slusas internet radio i surfujes u isto vreme.

Ima gomila dobrih igara za smesno male pare. Vec sam skinuo svasta sto valja: Angry Birds, Plants v Zombies, Perfect Cell, Infinity Blade, Cut The Rope, Osmos, Fruit Ninja… Skoro ceo jedan ekran mi je popunjen igrama. Nisam ni xbox upalio danima. Neke igre koje imamo na kompjuteru, npr. World of Goo, dobiju novu dimenziju kad upravljas prstima. Jos su bolje igre pravljene samo za ipad, kao Cut the Rope, koji je jedna od genijalnijih igara koje sam igrao u poslednje vreme. Infinity Blade, koji pokrece unreal engine, pokazuje sta je ipad u stanju da izgura.

Svaka cast na kupovini! Posle toliko citanja koliko je IPad totalno nekoristan, sada konacno ima jedan koji protivreci svim tim. Samo jedno pitanje - kazes moras imati Itunes instaliran? Da li znaci da stalno mora sa kompjuterom biti povezan?
Naravno, sada kada imas Ipad, olovku u ruke i postani Pro u Photoshopu :slight_smile:

Dobar review, svaka cast!
Mene brine konkretno njegova svrha da li je cisto za zanimanje i hvaljenje ili ima neku visu svrhu i da li ga nosis negde i tako to ?

Ne mora samo jednom da ga activira isto kao iphone ipod…

Hvala, hvala. Mnogo sam srecan sto ga imam. Imali ga kolega i kum, merkao sam ga mesecima – ne treba mi stvarno, a tako je lep! :slight_smile:

Nisam siguran na sta mislis kad kazes “stalno povezan”…? usb kablom nakacim ipad na kompjuter kad zelim da uradim sync, i tada se automatski upali itunes (kojem sam inace pogasio svu ostalu automatizaciju, tako da radi samo ono sto dozvolim). U suprotnom, ipad i moj kompjuter nemaju puno veze jedan s drugim.

Pa, ja ga povremeno ponesem na posao kao zanimaciju ako nema sta da se radi. Vecina igara je dizajnirana da se igra u malim dozama, tako da je lako prekinuti. Fantastican je za citanje stripova, a bogami nije los ni za knjige. Poneo bih ga na putovanje da prekratim vreme – sa 8 sati rada, to je jako puno igranja, citanja, gledanja nekog filma, slusanja muzike… Zavalim se na kauc kuci i surfujem dok slusam neku internet radio stanicu… Mami sam ga dao da pogleda slike s naseg putovanja. Chetujem preko skajpa. Drugim recima, pokriva sve sto bi inace radio na kompu, osim posla.

Ne znam jel to pokriva termin “visa svrha”, ali za moje potrebe je to sasvim dovoljno! :wink:

E da, nisam pomenuo jednu manu – ne podrzava flash sadrzaj! Ovo u praksi skoro da uopste nije mana, posto vecina sadrzaja na netu vec postoji u kompatibilnom formatu, ali cisto da se zna – necete moci da igrate flash igre ili da gledate klipove na nekim sajtovima. Ali zato Gametrailers radi, Youtube i Dailymotion takodje. Mogu i Southpark epizode da se pogledaju, koje jesu u flashu, ali za to mora da se kupi jedan programcic…

Imao sam ga u rukama, i o njemu kao i o ostalim proizvodima apple-a imam samo reci hvale. Ne postoji bolji. Samo iPad za mene nema svrhu, to je veliki iPhone.

Pa, iphone je telefon. Ipad je kompjuter za po kuci. Naravno, nista bez wirelessa. Jedan mali detalj – otkako ima ipad, cesce sedim pored supruge na kaucu, ili lezimo u krevetu i gledamo film – daleko manje vremena provodim odvojen ispred monitora, gde mi samo gleda ledja. Zanimljiv, mali ali bitan drustveni momenat…

:slight_smile: Steve pravi porodicne stvari :slight_smile: bitno je da se zena ne budni :slight_smile:
Za flash svi su vec upoznati sa tom situacijom jer je Steve reako da nije optimiziran i ako ga budu dobro optimizirali ubacice ga na iUredjaje :slight_smile:
Mogu da zamislim kako je dobro cepati angry birds na velikom ekranu :slight_smile: uh i ja bih :slight_smile:

e da skini giveaway poklanjanje aplikacija ja sam skinuo par dobrih igara
ubaci me na gamecenter email: [email protected]

Super review, sjajan gedzet. Zanimljivo kako sam bas pre neki dan razmisljao da li si mozda ipak pogresio sto si kupio kindle umesto ipada, kad ti kupi oba. :smiley:

Ja sam ipak siguran da mi ne bi zamenio laptop, kada ga vec imam, iPad mi deluje nekako suvisno. Bas zbog toga sto na laptopu mogu malo i da radim nesto ozbiljnije iz kreveta, ali siguran sam da je osecaj mnogo vise cool i futuristicki sa ipadom. Moracu da svratim ovih dana da probam… Pogotovu me zanimaju stripovi, to bi cak mogao da bude faktor prevage u mom slucaju, prosto je nestvarno idealan za tako nesto. Naravno, sa cenama polovnih uredjaja kod nas, apsolutno se vise isplati novo sa garancijom. Sto se tice igara, sve je to jako lepo i privlacno, ali moram da priznam da mi deluje kao igrackica za casual igrace i cisto gubljenje vremena pored milion “pravih” igara na konzolama (slican osecaj imam i sa arcade igrama). Tako sam se i ja pomalo zeznuo sa PSP-om i razmisljam da ga prodam. Da si malo mobilniji, imalo bi ipak mnogo vise smisla, ovako mi vise izgleda kao impulsivna kupovina, dok je vecina drugih tvojih kupovina mnogo bolje promisljeno. Ali, jednom se zivi, i dobrodosao u Mac familiju. :slight_smile:

Haha - odlicne su igre, videces. Ne zalegnes sad tri sata uz neku igru, ali pola sata, sat uz neki naslov je taman. A sto se mobilnosti tice, meni je ipad vise za po kuci nego da ga nosim unaokolo. Pre ce biti da mi je netbook suvisan, ali njega sam uzeo u datom trenutku zbog putovanja u japan. Evo, trenutno ovo kucam na ipadu, lezim na podu i glava mi je u lidijinom krilu, a na net radiju ide blagi sving – prava uzivancija. :slight_smile:

Ali da je bila impulsivna kupovina, jeste. :slight_smile:

I meni je veoma interesantan uredjaj,ali cini mi se preskup,i ne znam koliko bi mi drzale paznju te “male” igre.Da ima FM-a kojeg mogu po ceo dan da igram bilo bi mnogo bolje :slight_smile:

Nije lose ipd je super al ja bi uzeo galaxy tab :):slight_smile:

Dobar je iPad, mada meni bi više služio iPhone od iPad-a.
Nemam mogućnosti nikakve da uzmem iPhone, a ne znam ni koje se cene kreću za njega. :slight_smile:

Odličan review. :slight_smile:

Fin review, i ja sam doduse cuo na sve strane kako ga pljuju itd… Da citam stripove, e-books i da u Beogradu skoro svugde ima wi-fi, onda bi verovatno kupio iPad, al do tad, iPhone mi je vise nego dovoljan…

Uzdravlje da ga koristis!!! :slight_smile:

Lepo si sve napisao Ali malo mi je neprakticno nositi iPad napolje kada sada postoje ovi telefoni kao Galaxy Tab , iPhone 4 , XPERIA x10 i ostalo sa WiFi mada Cestitke :):beer:

Aman ljudi sto bih ga uopste nosio napolje, za to sluze telefoni :slight_smile: – ipad je vise ‘home appliance’ tip tehnike, znaci sedi negde po kuci i pokupis ga sa stola kad ti zatreba. O tome vam pricam, ipad ispunjava drugacije potrebe od iphonea i slicnih gadgeta. Plus, velicine ekrana nisu ni za poredjenje…

Mislim da uopste nisi pogresio sa kupovinom i koristis ga upravo u svrhe za koje je dizajniran. Potreba za ipadom je jako subjektivna stvar. Imao sam prilike da ga probam i naravno da je sa tehnickog aspekta odlican. Ne bih ga ni poredio sa svojim iphone-om prve generacije. Posebno mi se dopala lakoca u radu na toliko vecem touch ekranu koji kao da je jos pre 4 godine dizajniran za ovu dijagonalu (ovo govorim kao neko ko vec 3 godine koristi iphone). Ali cu ja i dalje svojih 500-600e radije “baciti” na iphone novije generacije iako kucam ovo na iTelefonu i prilicno je nepregledno i neudobno :smiley:

znao sam da ne smem da citam ovaj review. Malo je falilo zadnji put kad sam bio u metrou da ga uzmem ali na kraju sam ipak odustao. Sad me devojka vise nece pustiti u Metro, zato sto ako tamo udjem, bez Pad-a ne izlazim posle citanja ovog review-a :smiley:

Ali, vidis sta je Djordje napisao, iPad ce vas samo jos vise zbliziti, reci joj da ga uzimas zbog nje