Ideje za neboder

Koliko novca treba za jedan takav trip?

Mislim da je oko 10-20€ ali nisam siguran.

Ako misliš na putovanje, sve zavisi. Nisam siguran koliko je novca potrebno ako se ide ciljano turistički, budući da sam u Kini boravio u okviru istraživačkih skupova i phd studija, ali ono što je sigurno jeste da je cijena povratne karte do Šangaja i nazad oko 800e.

Sa druge strane, Kina je jeftina za život. Npr, flašica koka kole košta 10 centi, vožnja taksijem u trajanju od pola sata je oko 3e, hrana je veoma povoljna i ogromna porcija nudli za dvije osobe se može kupiti za oko 2e. Smještaj takođe nije skup.

Najveći problem je doći do tamo, ostalo je sve jeftinije nego kod nas.

1 Like

Moram da te pitam jos nesto, je l ti ponudio neko tamo hranu koju nisi mogao da jedes?
Tipa neke pacove, macke?
Mislim meni su ok sve te razne kulture ali mislim da ne bih mogao da izdrzim da je na bas svakom cosku hrana koju organski ne podnosim, to je jedino sto me odbija kod njih.

Tamo je skroz drugi sistem, nebi mogao biti negde gde ce biti kamera iza svakog ugla.

Nije. Pazi, nije hrana u Kini takva kao što se misli ovdje. Ni u restoranima ni u onim uličnim štandovima nećeš naći tipa pacove i mačke, nema toga. Prodaju se najčešće nudle, piletina i neki njihovi specijaliteti (kombinacija riža plus meso).

Međutim, meni hrana u tom istočnom dijelu Kine nije previše prijala, iz prostog razloga što nisam navikao na nju. Probao sam u restoranu sve što je karakteristično za taj dio Kine, i od recimo 20 jela samo 2-3 bih mogao redovno da jedem i da se najedem kao čovjek. To su nudle (koje su zaista sjajne) i čuveni njihov hot pot. Pekinška patka je ok ali ne može da zamijeni naše pečenje :smiley: Sve ostalo mi je bilo toliko nepoznato i “blago” da se nisam mogao najesti. Tipa, imaju neko povrće koje mi nemamo i koje je kao sa druge planete. Sve je to zdravo, možda čak i ukusno ali uzalud kad moj organizam nije navikao na to.

I još jedna bitna stvar. Kineska kuhinja je u svakoj kineskoj regiji drugačija. Na primjer, Čengdu je svjetska prijestonica hrane, i čuo sam da se sa njihovom kuhinjom teško šta može porediti, sjajna je i mnogo bolja u odnosu na ostale kineske regije.

@fostes Postoji veliki broj kamera, ali to je pozitivno koliko i negativno. Pozitivno naravno iz bezbjednosnih razloga. Što se negativnih strana tiče, teško da ćeš naći Kineza kome kamere smetaju, tako da ne vjerujem da ih to brine previše. Ne gledaju na to isto kao mi.

2 Likes

Ja bi se plasio tamo da se preselim da zivim sa psom.

Ne jedu pse ako na to mislis. Postoji jedan mali grad koji je imao neki svoj festival koji se odrzavao jednom godisnje, i samo tu su jeli pse dok nisu i to zabranili. Uzasno je i to, iako se radi o samo jednom malom gradu koji ne predstavlja sliku cijele zemlje.

One odvratne stvari, tipa slijepi misevi i slicno, mogu se naci samo na nekim pijacama u siromasnijim mjestima. To nisam imao priliku da vidim niti zelim iskreno.

Ali ako govorimo o hrani, mislim da je mnogo gora situacija u recimo Indiji, kambodzi i tim okolnim zemljama. Tu se tek jede svasta.

1 Like