Gaming Monitor - Sta, gdje i kako

Brethren, help! Kakvi su vasi stavovi povodom velicine? Monitora, naravno :stuck_out_tongue:
Gledam 24" i 27". 1080p ili 1200p (16:10) naravno, buduci da su 1440p em preskupi, em ne mogu izmaxati igre na toj rezoluciji sa GTX770 ala nikako. Da li je 27" preveliko za tu rezoluciju, tj. da li se osjeti pixelation. Za TV-ove ovo nije problem jer sjedimo na par metara udaljeni, ali monitor mi je onako blizu, ne vise od nekih 40cm udaljen.

Dalje, proizvodjac. Citam dosta po netu svi hvale ove Dell-ove UltraSharp, pogotovo ovu U seriju, skoro pa bezeless ekran, Vesa mount, IPS, LED Backlight ovo ono. Izgledaju pravo fino. Ima li iko iskustva sa istim ? Samsungovi izgledaju isto fino, ali su oni dosta jeftinija varijanta, ali nisu ni priblizno kvalitetni cini mi se. Na kraju LG, AOC i ostali, sta znam, to ne bih.

I na kraju budzet. Maksimalno 250e, cini mi se da se moze za te pare uzeti nesto fino. Kupovao bih ili u BG ili u Zagrebu pa ganjao povrat PDV-a, to mi je lako jer u oba grada imam drugove pa mogu kupiti i donjeti.

Dajte neka iskustva ili savjete da cujem. Hvala unaprijed

Dell

samo ne znam zasto 16:10? 1080p mora da bude 16:9 jer da je 16:10 bio bi 1680 x 1050, uvek ces imati neke crte ako gledas normalan 16:9 sadrzaj i slicno

ali ono ako ti je to nebitno DELL i samo DELL!!!

I ja bas jurim gaming monitor. Dell ako hoces prelepu sliku. Ali Dell nije gaming monitor. Juri nesto do 2ms odziva i preko 60hz. Imas Asus i Benq 144hz i 1ms ali slika dosta ruznija nego taj Dell. Ali to je ta brzina za gaming monitor.

1920x1200 je isto 16:10 :stuck_out_tongue: ( pise ili jedno ili drugo ). Znaci Dell tata ? Ti imas ili ?

Ima li neki link ? Koliko para ? :smiley: PS. ne mislim da je brzina odziva bas toliko bitna, ali dobro, sto brze to bolje, svakako

Pisem ti sa telefona, ne mogu sada linkove da stavljam. Ali samo kucaj na google g-sync i izaci ce ti oba. Ne znam koliko je sada kod nas. Mislim da je oko 300ā‚¬ ali euro luduje pa nasi trgovci mesetare. A zavisi sta igras. Ako igras pucacine onda je brzina bitna. Ako ne igras pucacine ili ti fps onda ti i ne trazis gaming monitor i kupi neki Dell. Prelepe su boje i sve.

Ja imam 24", 1200p. Ne znam sta da kazem, bolje ganjati 1080p nego 1200p, prije svega jer je to prihvaceni format, a i 1200p su obicno stariji monitori.
Sto se tice pikselizacije, dok god ne zagledas i trazis piksele, neces ih ni vidjeti. Posebno jer volis da ti igre ā€œleteā€, tesko da ces sa 60 fps da uocavas neku pikselizaciju.

Izgleda da cu se na kraju odluciti za 24" 1080p monitor, mislim da mi je to bolje nego kupovati neki 27" za iste pare ali dosta losijeg kvaliteta. Bar kako sam ja uspio da vidim po cijenama.

Gore sam naslov mozda pogresio, u principu monitor je prvenstveno za igranje, a posle toga web-design i programiranje, serije itd. Ali ne mora to da bude striktno ā€œgamingā€ monitor, ako se razumijemo.

G-Sync dakle ima jedan Acer i jedan BenQ
Acer XB270H ( on je 27" ) ali kosta oko 50k dinara sto je negdje oko 410e. Cak i kad odbijem PDV, to mi prelazi cak i 300e, a toliko ne zelim da lupim na monitor ( iako je preseksi u svakom pogledu :stuck_out_tongue: )
BenQ u pitanju je XL2420G, njega ne mogu da nadjem nigdje da se prodaje ni u bg ni u zagrebu, a cijena na Newegg-u mu je 600$, tako da se bojim i pomisliti koliko ovako kosta :stuck_out_tongue:

http://www.instar-informatika.hr/monitor-led-24-benq-rl2455hm-1ms-2xhdmi-full-hd-rts-gaming/42157

Ovaj djeluje dosta primamljivo, pogotovo zato sto me izadje cca 150e, ali ima TN panel. Koliko sam uspio iz ovog svog ā€œistrazivanjaā€ da skontam, monitori sa IPS panelom i 1/2ms response time ili ne postoje ili su mnogo rijetki. Dakle, sad ostaje pitanje, IPS vs 1/2ms. Da samo dodam, trenutno sljakam na 21.5" LG Flatronu sa 5ms i sto se mene tice sasvim je ok, mada nisam nikad imao priliku da gejmam na 1ms pa da uocim razliku.

IPS vs TN paneli. Pa veoma je jednostavno u cemu je razlika, ali ono sto nije jednostavno je sta tebi treba i kako koristis tvoj Monitor.

IPS ima mnogo bolje uglove vidljivosti, boje su mnogo lepse nego na TN-u ali mana mu je odziv nije nesto narocito za ozbiljan iliti competitive gaming.

TN paneli imaju mnogo brzi odziv, i neki mid-high end modeli imaju veci refresh rate do 140hz ( bukvalno sto vise hz monitor podrzava, toliko fps-a moze da prikaze ). Ali mane su mu da ima dosta ispranije boje, uglovi vidljivosti su uglavnom losi i boje mogu da variraju na razlicitim uglovima pa cak i slika da bude tamnija ili svetlija.

Ako mislis da uzmes neki monitor, ozbiljno gledaj specifikacije i naravno koji display panel ima, ja sam naveo neke bitnije razlike ali sigurno ima jos nekih.

Naravno mozda i postoji dobri TN panel monitori koji su bolji ali ti High end TN-ovi su bas skupi, naspram nekog solidnog IPS-a, ali opet veliki TV-ovi imaju mnogo veci latency naspram monitora.

Ma sve ja znam sto se samog opisa tehnologije tice, sta je bolje, sta nudi IPS, sta je odziv, sta je refresh rate, o tome svi citamo svaki dan i razlike su jasne. Ono sto mene zanima su real-life iskustva, koliko su bitne razlike da bi se covek odlucio za nesto. Napisah gore da je monitor prvenstveno igranje (miks igara od Dote 2, preko MGS-a, Dragon Age-a i ostalih AAA igara, Insurgency, Guild Wars 2, dakle svega pomalo ), pa onda web dizajn i programiranje, i na kraju serije i filmovi. Volio bih naci neku zlatnu sredinu po svim aspektima. Pogledaj ovaj gore sto sam linkao pa mi reci sta o njemu mislis.

Edit : evo ga i naslijednik popularnog U2414 Dell-a
http://www.instar-informatika.hr/monitor-led-dell-s-series-s2415h-238-1920x1080-ips-glossy-led-backlight-10001-8-000-0001-178178-6ms-250-cdm2-speakers-vga-hdmi-black-3y/S2415H-09

Ja trenutno koristim dellov monitor, P2412H, koji je TN i ima odziv od 5ms.

Iskreno trebao sam da uzmem IPS-ov, ali sta sada. Sto se tice odziva od 5ms, pa i nije toliko lose sto se tice igara. Od voznji, RPG-ova i nekih vecih AAA naslova. Jedino sto bas ako se nesto jako brzo krece konstanto kao npr kada vuces prozor i mrdas ga sa leva na desno, tada se bas primeti i dosta je ne citljivo i razmuljano. Jedina velika mana TN panela koja me jako nervira je ugao gledanja, po gotovo vertikalan, slika ume da bude jako tamna, pa moram da napanjim brightness na nekim igrama.

Posle sam vidieo dellov 23 inca ultrasharp, sa slicnim specifikacijama kao taj na linku i slika mnogo bolje izgleda, ali ima odziv od 8ms. Ovaj tvoj sto si stavio link ima 6ms, sto mislim da je po prilicno solidno za IPS panel.

E sada zaista ne znam kako izgledaju 1ms monitori tj. njihovo ponasanje. Ali ako si all around korisnik, mislim da ti 5ms dovoljno podnosljivo, pa cak i mozda 6.

Najverovatnije je taj.

Neki zakljucak je: da je ipak bolje uzeti IPS monitor nego TN. Mnogo bolje izgledaju a realno odzivi na TV su mnogo veci a dosta njih se igra na konzolama.

Ja bih definitivno uzeo IPS da mogu, ali nije mi nesto oglavu da uzimam kada je i ista dijagonala 24ā€™ i ista rezolucija. Sto se tice G-sync monitora ljudi ih hvale to jeste, aliā€¦ em sto su sada skupi, em sto imas jako mali izbor dobrih monitora koji podrzavaju G-sync trenutno i naravno treba ti Nvidia GPU i jos plus svi su TN paneli, mada ljudi kazu da su bolji nego standardni TN.

Jaooo ja sanjam o ovom monitoru kako bi mi dobro legao ā€¦ :smiley:
Za gaming mislim da nista bolje ne moze da se kupi :slight_smile:
http://www.asus.com/us/Monitors/ROG_SWIFT_PG278Q/

Ne da je dobar, nego je odlican.

Mada i cena mu je odlicna : D

Nista dakle, kako se meni cini na kraju lovim Dell neki, posto kao i ti, i na drugim mjestima ljudi preporucuju image quality vs odziv za ljude koji nisu neki competitive gamer, sto ja svakako nisam. Sad jos samo da se odlucim koji Dell :stuck_out_tongue:

Ja sanjam o bilo cemu ( ploce, GPU, monitori etc ) sto na sebi ima Republic of Gamers logo haha :smiley: Ali sve kosta kao da je od suvog zlata. Jednog dana, jednog danaā€¦

Edit : Hvala svima na odgovorima do sad. Ako jos neko ima sta da doda, slobodno, nista mi jos nije zacrtano.

Moja preporuka je kupi Dell. Mnogo lepa slika a monitor je raznovrsniji.

Prvo bih spomenuo da vreme odziva, ako je ispod 12ms je sasvim lepo i korektno kako za gaming tako i ostale stvariā€¦ I ja u poslednje vreme gledam da promenim monitor i dosta sam citao o odzivu i svi kazu da neces primetiti nikakvu razliku izmedju 8ms, 6 ili 1-2ā€¦

Sto se tice Dell monitora, smatram da trenutno imaju najbolji odnos cene i kvaliteta. Konkretno sam nasao ovaj model u emmi-u naravno (stvarno izuvaju sve sa cenama)
http://www.emmi.rs/monitor-monitor-238-dell-p2414h-led-ah-ips.11.html?productId=36930
Da napomenem da sam citao o tzv. ā€˜izlivanjuā€™ svetlosti kod dell monitora, ali obzirom da je drugaru bas ovaj model drugi monitor vec 2 godine i nikakvih problema nije imao, a bavi se ozbiljno web dizajnom, planiram da ga uzmem sebi :slight_smile: