Developer: Turn 10 Studios
Izdavač: Microsoft Studios
Platforma: Xbox One
Datum izlaska: Septembar 15, 2015
Žanr: Racing
Forza Motorsport 6 predstavlja šesti dio Forza Motorsport serijala, odnosno osmu racing igru u režiji Turn 10 Studija. Kao i njeni predhodnci, donosi poboljšanja u grafici, fizici i gameplayu.
[HR][/HR][SIZE=4]Grafika[/SIZE]
Igra se pokreće u 1080p rezoluciji i zaključanih 60fps, bez obzira na vremenske uvjete. Grafički je igra zaista impresivna. Možda će neki reći da u ovom polju nije puno napredovala od petice, što je u neku ruku i istina. Forza Motorsport 5 je doživjela ogroman grafički skok u donosu na Forza Motorsport 4, dok je u Forzi 6 taj ogroman skok dodatno ispoliran. Pored toga dobili smo i dva nova, nazovimo ih “grafička moda” u igri - kišu i noć. Kiša daje igri jednu novu dimenziju ljepote. Turn 10 studio je odradio odličan posao sa implementacijom kiše u igru. Refleksija svjetlosti od mokar asfalt nerijetko izgleda fotorealistično, a tu su i trodimenzionalne kapi kiše koje se razlijevaju po vozilu.
Za noć nemam puno stvari da pišem, osim da je sama vožnja izazovnija jer postoje dijelovi staze na kojima se ne vidi prst pred okom. Pa vožnja po noći zahtjeva određeno poznavanje staze.
Jedini nedostatak svemu ovome je to što je vijeme statično i unaprijed definisano. A pored toga nemaju sve staze implementiranu kišu ili noć, već samo pojedine.
[HR][/HR][SIZE=4]Zvuk
[/SIZE]
Turn 10 studio već godinama postavlja standard za zvuk motora u racing igrama na konzoli. Mogu reći da se taj standard nastavio i kroz ovu igru.
[HR][/HR]
[SIZE=4]**Fizika/Gameplay **
[/SIZE]
Forza Motorsport 5 nam nije ponudila najbolji fizički model. Odnosno onakav model kakav smo mogli očekivati. Bio je to veliki napredak u odnosu na četvorku, ali sa određenim nedostacima. Forza Motorsport 6 je prekrila sve nedostatke iz petice i dodatno poboljšala fiziku kroz unapređenje trenja, suspenzije, prijenosa težine itd. Fizika u kišnim uvjetima je jako dobra. Smanjeno je trenje, 3d puddle dodatno otežava upravljanje vozila i usporava ga. A ni utrkivanje po noći nije samo grafičko unapređenje, nego je smanjen grip kako bi dodatno otežali vožnju po mrklom mraku.
Također tu je i model potrošnje guma, goriva i oštečenja vozila. Mada, mislim da je potrošnja guma malo preblaga, dozvoljava agresivnu vožnju bez prevelikih posljedica.
Razlika između klasa vozila je dobro napravljena. Tako da vožnja F1, Ferrari 458, Ford Mustanga i Ford Fokusa nije ni približno ista. Sve kako se povećava serija vozila potrebno je više prakse i prilagođavanje kako bi zadržali vozilo na stazi i odvezli što bolji krug. Postojanje impulse triggera na kontroleru donekle olakšava vožnju, jer daje informacije o proklizavanju vozila, njegovoj stabilnosti i blokiranju točkova.
Drivatar – najbolja umjetna inteligencija u racing igrama prezentovana do sada. Nekoliko izbora težine, što je teže to su vozači inteligentniji, pametnije se postavljaju kada pokušavaš preteći, znaju i ukrasti, skratiti krivinu. Od svakog stvarnog vozača prikupljaju se podaci od vožnje koji se implementiraju u Drivatar sistem i tako umjetna inteligencija vozača napreduje. Na unbeatable(najteže) težini kazniće i najmanju grešku koju napravite, stalno vrebaju. Kako smanjujete težinu, tako i njihova inteligencija slabi. Ali i na srednjoj težini AI vozači znaju odraditi pametan posao, koji se i ne viđa često u svijetu umjetne inteligencije kod racing igri.
Izbor asistencija je standardan. Sve što više asistencija ugasite, više kredita dobijate na kraju utrke.
Vrlo lagano se dolazi do novca. Posle svakog levela imate 9 potencijalnih nagrada od kojih jednu nasumičnu osvajate. A unutar tih 9 nagrada jedna je glavna nagrada i ona je najvrijednija. Ono što je zanimljivo, ako u garaži imate već kupljen automobil koji dobijete, onda umjesto automobila dobijete novac(u vrijednosti automobila). Moj drugi spin je npr. ovako završio…
[HR][/HR]
[SIZE=4]UI:
[/SIZE]
Jednostavnog dizajna i dosta pregledan. Ovakav dizajn se sve češće koristi u igrama. Prvo što mi pada na pamet je FIFA serijal koji ima sličan meni.
[HR][/HR]
[SIZE=4]Automobili/staze:
[/SIZE]
460 automobila. Raznovrstan izbor, svaki od automobila je sadržan i u Forzavisti. Nema RUFa uopšte, nadam se da je to znak da će nam brzo doći Porsche automobili.
26 staza, svaka sa različitim varijacijama. Također, raznovrstan izbor i svaka je laserski skenirana. Volio bi da postoji neka staza kao što je Fujimi Kaido, ljubitelji Forze će znati na šta mislim. Veći broj i staza u odnosu na peticu, ali i dalje nedovoljno.
[HR][/HR]
[SIZE=4]Karijera
[/SIZE]
Obimni sadržaj kakav je nudila Forza Motorsport 4 izgleda da je teško nadmašiti. Međutim Forza Motorsport 6 nam nudi solidan broj utrka i dužinu trajanja karijere.
Sama karijerea predstavljena je sa „Stories of motorsport“ koji se sastoji od 5 dijelova, počevši od slabijih automobila do mehaničkih zvijeri.
Unutar tih dijelova imamo po tri serije, sa po 4,5 i 6 utrka.
A unutar tih serija se nalazi izbor od 6 vrsta automobila.
Da bi se 100% kompletirala jedna serija, moramo voziti sa svakom vrstom vozila od šest ponuđenih. Tako granajući, da bi došli do 100% u karijeri moramo odvoziti cca. 450 utrka. Obično su utrke po 2,3 ili 4 kruga zavisno od veličine staze, a vremenski je potrebno oko 5-10minuta za svaku utrku. Tako ćemo u karijeri provesti preko 50h vožnje.
Ako je nekome i to malo, uporedno sa prelaskom karijere otkljućavamo i tzv. showcase evente. Gdje se susrećemo sa zanimljivim sadržajem: Slalom između čunjeva, 1vs1 The Stigs Digital Cousin, Endurance utrke. Showcase eventi nam nude 25h igranja.
Endurance event - Sebring 82 kruga po kiši:
Pored toga u singleplayer modu imamo još Test drive, Free play i Rivals.
Test drive, kao što naziv kaže, izaberete automobil i stazu i vozite neograničen broj krugova.
Free play, tu kreirate sami vlastitu utrku. Birate stazu, automobil, broj automobila u gridu itd.
Rivals, poznat kroz Forza serijal. Dodatno proširuje vrijeme igranja.
Karijera je dosta repetativna i monotona. Mnogima će sam koncept karijere brz dosaditi, jer jednu te istu utrku vozite po šest puta. A showcase eventi će razbiti malo tu monotoniju sa zabavnim sadržajem. I dalje postoji nešto duže učitavanje utrka, pa se i to može uzeti kao mana igre.
[HR][/HR][SIZE=4]Multiplayer:
[/SIZE]
MP dio igre je sličan kao i kod predhodnih Forza igri. Postoje obične multiplayer utrke i liga. Veliki plus ide veoma brzom pronalasku servera, čekanje svega 10-15 sekundi.
Unutar običnih utrka imamo utrke po klasama, driftanje, drag utrke, tag virus, king.
Liga vas spaja sa ostalim vozačima shodno vašim voznim sposobnostima. Ukoliko pobjedite određeni broj utrka u datoj ligi i vozite čisto, prelazite u sljedeću diviziju.
Veliki plus je čak 24 vozila u gridu.
[HR][/HR][SIZE=4]Mods:
[/SIZE]
Iako sam ovo mogao ubaciti u neku od gornjih sekcija, mislim da zaslužuje da ga posebno izdvojim i obavim analizu. Mods predstavlja kartice, koje ti daju neku prednost u utrci. Da li će to biti dodatni grip, dodatna snaga motora, redukcija težine, novćani bonusi i sl. Postoje modovi koji se mogu iskoristiti samo jednu utrku, a imamo i one koji vjećno traju. Imamo tri tipa kartica, jedne poboljšavaju karakteristika automobila i vjećno traju, druge rade sve isto, samo što traju jednu utrsku, a imamo i kartice koje smanjuju određenu karakteristiku automobila ili od vas zahtjevaju vožnju isključivo kokpit kamerom, ali vam nakon utrke daju veći broj kredita.
Turn 10 voli dodatni sadržaj naplatiti stvarnim novcem, ali ove kartice se mogu dobiti tokom igranja ili kupiti igrinim novcem. Da, dobro ste pročitali, novac koji koristite za kupovinu vozila je isti koji se koristi za kupovinu ovih kartica.
Ja lično koristim samo one kartice koje vjećno traju, nemam volje da prije svake utrke biram novu karticu. Fino je što rade na dodavanju nekog novog sadržaja u igru, ali mislim da se moglo i bez ovoga.