Forza Motorsport 6

Developer: Turn 10 Studios
Izdavač: Microsoft Studios
Platforma: Xbox One
Datum izlaska: Septembar 15, 2015
Žanr: Racing

Forza Motorsport 6 predstavlja šesti dio Forza Motorsport serijala, odnosno osmu racing igru u režiji Turn 10 Studija. Kao i njeni predhodnci, donosi poboljšanja u grafici, fizici i gameplayu.

https://youtu.be/GxtZdy2zHak

[HR][/HR][SIZE=4]Grafika[/SIZE]

Igra se pokreće u 1080p rezoluciji i zaključanih 60fps, bez obzira na vremenske uvjete. Grafički je igra zaista impresivna. Možda će neki reći da u ovom polju nije puno napredovala od petice, što je u neku ruku i istina. Forza Motorsport 5 je doživjela ogroman grafički skok u donosu na Forza Motorsport 4, dok je u Forzi 6 taj ogroman skok dodatno ispoliran. Pored toga dobili smo i dva nova, nazovimo ih “grafička moda” u igri - kišu i noć. Kiša daje igri jednu novu dimenziju ljepote. Turn 10 studio je odradio odličan posao sa implementacijom kiše u igru. Refleksija svjetlosti od mokar asfalt nerijetko izgleda fotorealistično, a tu su i trodimenzionalne kapi kiše koje se razlijevaju po vozilu.

Za noć nemam puno stvari da pišem, osim da je sama vožnja izazovnija jer postoje dijelovi staze na kojima se ne vidi prst pred okom. Pa vožnja po noći zahtjeva određeno poznavanje staze.

Jedini nedostatak svemu ovome je to što je vijeme statično i unaprijed definisano. A pored toga nemaju sve staze implementiranu kišu ili noć, već samo pojedine.
[HR][/HR][SIZE=4]Zvuk
[/SIZE]
Turn 10 studio već godinama postavlja standard za zvuk motora u racing igrama na konzoli. Mogu reći da se taj standard nastavio i kroz ovu igru.
[HR][/HR]
[SIZE=4]**Fizika/Gameplay **
[/SIZE]
Forza Motorsport 5 nam nije ponudila najbolji fizički model. Odnosno onakav model kakav smo mogli očekivati. Bio je to veliki napredak u odnosu na četvorku, ali sa određenim nedostacima. Forza Motorsport 6 je prekrila sve nedostatke iz petice i dodatno poboljšala fiziku kroz unapređenje trenja, suspenzije, prijenosa težine itd. Fizika u kišnim uvjetima je jako dobra. Smanjeno je trenje, 3d puddle dodatno otežava upravljanje vozila i usporava ga. A ni utrkivanje po noći nije samo grafičko unapređenje, nego je smanjen grip kako bi dodatno otežali vožnju po mrklom mraku.

Također tu je i model potrošnje guma, goriva i oštečenja vozila. Mada, mislim da je potrošnja guma malo preblaga, dozvoljava agresivnu vožnju bez prevelikih posljedica.

Razlika između klasa vozila je dobro napravljena. Tako da vožnja F1, Ferrari 458, Ford Mustanga i Ford Fokusa nije ni približno ista. Sve kako se povećava serija vozila potrebno je više prakse i prilagođavanje kako bi zadržali vozilo na stazi i odvezli što bolji krug. Postojanje impulse triggera na kontroleru donekle olakšava vožnju, jer daje informacije o proklizavanju vozila, njegovoj stabilnosti i blokiranju točkova.

Drivatar – najbolja umjetna inteligencija u racing igrama prezentovana do sada. Nekoliko izbora težine, što je teže to su vozači inteligentniji, pametnije se postavljaju kada pokušavaš preteći, znaju i ukrasti, skratiti krivinu. Od svakog stvarnog vozača prikupljaju se podaci od vožnje koji se implementiraju u Drivatar sistem i tako umjetna inteligencija vozača napreduje. Na unbeatable(najteže) težini kazniće i najmanju grešku koju napravite, stalno vrebaju. Kako smanjujete težinu, tako i njihova inteligencija slabi. Ali i na srednjoj težini AI vozači znaju odraditi pametan posao, koji se i ne viđa često u svijetu umjetne inteligencije kod racing igri.

Izbor asistencija je standardan. Sve što više asistencija ugasite, više kredita dobijate na kraju utrke.

Vrlo lagano se dolazi do novca. Posle svakog levela imate 9 potencijalnih nagrada od kojih jednu nasumičnu osvajate. A unutar tih 9 nagrada jedna je glavna nagrada i ona je najvrijednija. Ono što je zanimljivo, ako u garaži imate već kupljen automobil koji dobijete, onda umjesto automobila dobijete novac(u vrijednosti automobila). Moj drugi spin je npr. ovako završio…

[HR][/HR]
[SIZE=4]UI:
[/SIZE]
Jednostavnog dizajna i dosta pregledan. Ovakav dizajn se sve češće koristi u igrama. Prvo što mi pada na pamet je FIFA serijal koji ima sličan meni.

[HR][/HR]

[SIZE=4]Automobili/staze:
[/SIZE]

460 automobila. Raznovrstan izbor, svaki od automobila je sadržan i u Forzavisti. Nema RUFa uopšte, nadam se da je to znak da će nam brzo doći Porsche automobili.
26 staza, svaka sa različitim varijacijama. Također, raznovrstan izbor i svaka je laserski skenirana. Volio bi da postoji neka staza kao što je Fujimi Kaido, ljubitelji Forze će znati na šta mislim. Veći broj i staza u odnosu na peticu, ali i dalje nedovoljno.
[HR][/HR]
[SIZE=4]Karijera
[/SIZE]
Obimni sadržaj kakav je nudila Forza Motorsport 4 izgleda da je teško nadmašiti. Međutim Forza Motorsport 6 nam nudi solidan broj utrka i dužinu trajanja karijere.

Sama karijerea predstavljena je sa „Stories of motorsport“ koji se sastoji od 5 dijelova, počevši od slabijih automobila do mehaničkih zvijeri.

Unutar tih dijelova imamo po tri serije, sa po 4,5 i 6 utrka.

A unutar tih serija se nalazi izbor od 6 vrsta automobila.

Da bi se 100% kompletirala jedna serija, moramo voziti sa svakom vrstom vozila od šest ponuđenih. Tako granajući, da bi došli do 100% u karijeri moramo odvoziti cca. 450 utrka. Obično su utrke po 2,3 ili 4 kruga zavisno od veličine staze, a vremenski je potrebno oko 5-10minuta za svaku utrku. Tako ćemo u karijeri provesti preko 50h vožnje.

Ako je nekome i to malo, uporedno sa prelaskom karijere otkljućavamo i tzv. showcase evente. Gdje se susrećemo sa zanimljivim sadržajem: Slalom između čunjeva, 1vs1 The Stigs Digital Cousin, Endurance utrke. Showcase eventi nam nude 25h igranja.

Endurance event - Sebring 82 kruga po kiši:

Pored toga u singleplayer modu imamo još Test drive, Free play i Rivals.
Test drive, kao što naziv kaže, izaberete automobil i stazu i vozite neograničen broj krugova.
Free play, tu kreirate sami vlastitu utrku. Birate stazu, automobil, broj automobila u gridu itd.
Rivals, poznat kroz Forza serijal. Dodatno proširuje vrijeme igranja.

Karijera je dosta repetativna i monotona. Mnogima će sam koncept karijere brz dosaditi, jer jednu te istu utrku vozite po šest puta. A showcase eventi će razbiti malo tu monotoniju sa zabavnim sadržajem. I dalje postoji nešto duže učitavanje utrka, pa se i to može uzeti kao mana igre.

[HR][/HR][SIZE=4]Multiplayer:
[/SIZE]
MP dio igre je sličan kao i kod predhodnih Forza igri. Postoje obične multiplayer utrke i liga. Veliki plus ide veoma brzom pronalasku servera, čekanje svega 10-15 sekundi.
Unutar običnih utrka imamo utrke po klasama, driftanje, drag utrke, tag virus, king.
Liga vas spaja sa ostalim vozačima shodno vašim voznim sposobnostima. Ukoliko pobjedite određeni broj utrka u datoj ligi i vozite čisto, prelazite u sljedeću diviziju.
Veliki plus je čak 24 vozila u gridu.
[HR][/HR][SIZE=4]Mods:
[/SIZE]
Iako sam ovo mogao ubaciti u neku od gornjih sekcija, mislim da zaslužuje da ga posebno izdvojim i obavim analizu. Mods predstavlja kartice, koje ti daju neku prednost u utrci. Da li će to biti dodatni grip, dodatna snaga motora, redukcija težine, novćani bonusi i sl. Postoje modovi koji se mogu iskoristiti samo jednu utrku, a imamo i one koji vjećno traju. Imamo tri tipa kartica, jedne poboljšavaju karakteristika automobila i vjećno traju, druge rade sve isto, samo što traju jednu utrsku, a imamo i kartice koje smanjuju određenu karakteristiku automobila ili od vas zahtjevaju vožnju isključivo kokpit kamerom, ali vam nakon utrke daju veći broj kredita.

Turn 10 voli dodatni sadržaj naplatiti stvarnim novcem, ali ove kartice se mogu dobiti tokom igranja ili kupiti igrinim novcem. Da, dobro ste pročitali, novac koji koristite za kupovinu vozila je isti koji se koristi za kupovinu ovih kartica.
Ja lično koristim samo one kartice koje vjećno traju, nemam volje da prije svake utrke biram novu karticu. Fino je što rade na dodavanju nekog novog sadržaja u igru, ali mislim da se moglo i bez ovoga.

@SuperAsme odlicno odradjen posao, svaka cast :smiley:

Sto se Forze tice, ako je suditi po screenshotima, izgleda stvarno fino. Cekamo neki pure gameplay video da se vidi na sta to lici.

Steta sto su i Gran Turismo i Forza ekskluzive za konzole, igrao bih obe vrlo rado :smiley:

edit : sad vidim , 450 automobila, damn

Imaš zato Project CARS i Asseto Corsa-u koji šiju sve redom, pa ti vidi :slight_smile:

Igrao obe. Asseto Corsa je Early Access nered od igre, sa engineom koji je kvalitetno sra*je ( 1 light source u 2015. godini ), auta i staza premalo, i sva se ponasaju isto.
Project Cars je malo bolji po pitanju sadrzaja, ali izgleda ocajno cak i kad se izmaxa, i ni blizu onog sto je obecano.I dalje, poslije bezbroj patcheva je bagovita do zla boga i na sve strane, a Ian Bell je kvalitetni debil pun sebe. Dodajmo tome cinjenicu da su vec najavili Project Cars 2 i da PONOVO ocekuju crowdfunding da bude uspjeh, a nisu se potrudili da zavrse ni prvu igru, dovoljan je razlog da niko normalan ne baci pare na tako nesto.

PC fanboy ? Yes I am. Sh!tty games fanboy? Hell no :smiley:

Gran Turismo 5 je meni bio i ostao vrh racing igara do dan danas, Forzu nisam igrao bas mnogo da bi mogao da sudim ( sat vremena kod Nemesisa na X360, i neki stariji naslov ). Svakako bih ovu volio igrati. Mozda jednog dana.

Po mojem licnom misljenju se ne bi slozio da Project Cars bas sije Forzu, a pogotovo ne Forzu 6…Bar ne po onome sto sam igrao…

Career mod u PCars-u je jako mlak, Forza 4 ima career mod koji sumnjam da nece ni PCars 2 imati. PCars na PC-u sigurno izgleda lepse, za zvuk stvarno ne mogu da poredim posto se ni ne secam nesto da su bili narocito.

Stvarno Turn 10 uvek upegla Forzu koliko god mogu, da trci uvek stabilnih 60fps-a, da ima brdo sadrzaja koji ume da drzi dosta dugo, a da ne pricamo o online zajednici koji ne samo da imaju trkanja nego i decal editor/aukcije vozila/tuning setup… Stvarno mi nedostaje da igram Forzu, to mi je mozda jedino sto mi nedostaje sa Xbox-a.

@SuperAsme Druze vidim da u zadnje vreme igras bas hard Forzu 6:) , preporucio bi ti obavezno da uzmes i Forza Horizon 2 ako je nemas, inace takodjer igram Forzu 6 ali trenutno sam je “stavio na pauzu” i vratio se nazad na Horizon 2 koji me odusevljava svakim danom sve vise.

E da, koji je fol sa Forza i Forza Horizon serijalima ? Koje su razlike ?

FH ti je kao na nekom horizon festivalu koji je open world sa dodatnim misijama.

I Horizon je vise arkada nego simulacija.

Horizon je zapravo simcade. Nije simulacija, ali ima određene elemente simulacije. Sve dok ti možeš u opcijama podešavati ABS, TCS, ESC onda igra izlazi iz okvira arkade.

Ono sto ja mogu da kazem za FM6 to je da je do sada najbolja u serijalu a i sto se tice konkurencije, koje nije jaka dok se ne pojavi novi GT, dosta sadrzaja za razliku od proslog dela, fali mi samo legendarna Suzuka sto se tice staza. Sebring po kisi je dozivljaj koji ne moze da se opise, prosao sam sve enduranc trke a ua spomenutu stazu i 82 kruga na njoj mi je trbalo 3,5 sati. Sto se tice neke buducnosti ocekujem dinamicno vreme i jos dodavanja staza, bilo bi dobra da ubace sve staze koje su s pojavile u serijalu. Za FM6 rade Porsche ekspanziju…

Tačno se ne sjećam kada me je neka igra ovoliko zaokupirala. U ovih 12-13 dana od kad sam je počeo igrati proveo sam 35h u vožnji i ko zna koliko ukupno u igri.
Ali, ne mogu da vjerujem kako su loše odradili karijeru. Pa stories of motorsport je toliko dosadan da je to nevjerovatno. Prešao sam Volume 1 i započeo 2, toliko sam se smorio da mi je više muka otvoriti taj dio karijere. Sreća pa su showcase eventi kud i kamo zabavniji, inače bi ostao samo na multiplayeru.

Baš sam se obradovao kada sam vidio da su ubacili sa novembarskim updateom i besplatan NISMO LM prototip. Još 919 i zabava može početi. :slight_smile:

Dosta stvari su i ispravili sa ovim updateom

CARS· Fixed an issue where pop-up headlights on equipped cars would inadvertently engage automatically in Forzavista. In addition, fixed an issue where headlights pins in Forzavista would not function correctly for cars with pop-up headlights.
· Fixed an issue where electric cars did not burn battery with Fuel/Tire Wear Difficulty set to “simulation”
· Various fixes and improvements on a number of cars in the game

TRACKS
· LIME ROCK – Fixed an issue where cars entering the pits at high speeds would not have damage fixed during the pit stop
· NÜRBURGRING – Fixed an issue where cars could leave the environment after colliding with a barrier on the first turn of the Nürburgring + GP ribbon

AUDIO
· Corrected/updated engine audio on a number of cars in the game
· We’ve made some changes in the various available audio mix presets in the game. For example, the “Headphones” setting has been adjusted to make the player’s car more audible in the mix. This mix will work with all playback devices and is recommended for those who prefer to have their car audio more prevalent in the mix.

MULTIPLAYER
· Server enhancements to improve matchmaking performance. These enhancements should result in improved multiplayer connections, especially for the small population of Forza 6 players who were previously having trouble connecting to multiplayer in the game.
· We’ve made a change to address an issue where players could hold a multiplayer lobby open for an indefinite amount of time by not finishing a race. As a result of this change, players can no longer sit idle in League races and accrue points. In addition, players who are inactive for a certain period of time in a race will be removed.
· Fixed an issue where lobby hosts in an Xbox Live party would inadvertently stop waiting for players in his/her party after matching into a public lobby game, backing out, and then making a private multiplayer game
· Fixed an issue where MP lobbies with roll-off delay were preventing the rear view mirror from appearing for players

MODS
· Non-performance enhancing Mods will not set dirty lap times
· Using a Mod that forces sim damage on in a race will now result in Drivatar cars also taking sim damage
· Crew Chief Mods can no longer be sold

LIVERY/TUNING
· Fixed an issue where players could unlock and share locked liveries by altering the livery in ForzaVista and then entering the Test Drive section of the game
· Fixed an issue where tunes were inadvertently prevented from being shared due to language filter bug

MISCELLANEOUS
· Fixed an issue in replays, where telemetry for Drivatar cars was showing “stock,” even if the car was upgraded
· Fixed an issue where Drivatars would be duplicated in a multiplayer lobby