Bethesda joins Xbox | Roundtable stream

Moguce, nisam bas ispratio brojke. Znamo da piraterija sigurno utice, ali pitanje je koliko, pogotovu sa danasnjim zastitama.

Ali FH4 je najprodavanija (mada nije bas prva nego 6.) jer se pojavila pre par dana na Steamu, posle par godina mozes da prodajes “bajatu” igru na novoj platformi kao novu.

Mislim, MS sigurno ima svoju kalkulaciju u svemu tome, ali se i dosta toga radi sa nekakvim projekcijama i perspektivama buduce zarade. Tu je vise pitanje neke vizije kako ce se pokazati na duge staze, a ne samo kratkorocnog profita.

Zar nije njihova vizija jasna već tri godine unazad? Sve njihove igre izlaze istog dana na Xbox konzolama, WIn 10 storeu, Steamu i Game Pass servisu. Da tu nešto ne valja, promenili bi nešto. Ovako broj pretplata samo raste (trenutno 18+ miliona aktivnih pretplatnika) kao i broj igrača koji su te igre igrali.

Plus Xbox je u poslednje dve godine itekako profitabilan sa rekordnim prihodima. Ovo što vi predlažete je korak unazad u odnosu na brojke koje su pred nama.

Nije tri, proslo skoro pet godina, play anywhere je krenuo u septembru 2016 sa igrom Recore. Da, i ja kontam da bi se vec okrenuli da ne valja… Ali, guranje Windowsa je dugorocna strategija i nije iskljuceno da pomalo “zrtvuju” Xbox u takvom biznis modelu. Dobro za njih i za PC, ali za ljubitelje Xboxa, nisam siguran jer zaostaje poprilicno iza Playstationa. Zar nije uspeh u odnosu na direktnog konkurenta najbolji pokazatelj? Znam, reci cete - bio je los start, kriv je Don Matrik… Ali, ne vidim da se nesto bitno promenilo u poslednjih 5 godina u njihovoj poziciji, od kada je krenuo program, cak ih ni Gamepass nije mnogo izvukao.

Da da, profitabilni su, nema sumnje, rasturili su pogotovu u prosloj korona-godini. Ali, ne mozemo bas reci da dobro stoje u odnosu na Xbox 360 eru, ili se ja negde varam u kalkulaciji, imao sam utisak da su tada bili bas egal dok je PS3 imao los i spor start, pa se onda u svetlu toga, korak u nazad cini kao korak u napred.

Ali dobro, idemo dalje, svet se promenio dosta od tada, Bethesda je korak u dobrom smeru.

1 Like

Ima svega po malo. PlayStation zarađuje duplo više od Xbox-a i ima dosta veću bazu. Ali i pored toga su uspešni, prave rekordne zarade i profite. Ne moraš biti PlayStation da bi bio uspešan. Takođe njihov pristup je drugačiji, kao i Nintendov. Sve tri kompanije guraju svoje vizije i ide im dobro.

1 Like

Uvek mozes da se pomiris sa drugim mestom i da kazes da imaju drugaciji pristup a i svakako su uspesniji od Sege, Atarija i Komodora. Klinci danas vole taj izraz lowkey, nemas velika ocekivanja i onda budes samo prijatno iznenadjen.

Lično me baš ne dotiče makar bili i na pedesetom mestu dok god imam dobre igre na Game Passu. Da li i koliko zarađuju ne bi trebalo da bude naša briga, nego što bolji proizvod i usluga.

4 Likes

Zar ne izdaje Sony bajate ekskluzive na PC po punim cijenama?

Pa izdaje, i to isto ne valja.

1 Like

Samo što je pristup ms-a drugačiji možeš platiti 70$ na steam ili je igrati u gamepass za 5$ i to je poenta da te žele u svom sistemu a Sony nema ekvivalent tom pristupu

Upravo. Mislim, ako neko još igra nešto što je i na mojoj platformi, apsolutno je nebitno. Ako ja mogu da igram ili još bolje, dođe u okviru moje pretplate, divota.

1 Like

Slazem se sa proficom. Da mi plate, ne bih se vratio na PC. Only console. Manje vise mi nebitno koja, trenutno je to xbox.

1 Like

Zvuci iracionalno da je nekoga briga ali “tvoja” platforma, koja god to bila, je upravo nastala na temelju ekskluziva, ni Xbox ni Playstation ne bi nikada postojali da je sve moglo da se igra na PC-u. Da li njih sada to ugrozava kao etablirane brendove i da li je to uopste relevantno ukoliko se zaista krecemo u pravcu servisa, to je pitanje vizije koju ne moramo da delimo medjusobno, ili sa velikim kompanijama.

PC je platforma na kojoj sam se ubedljivo najvise igrao, ali mislim da su identitet i znacaj konzola, kao i ranije personalizovanijih kucnih racunara, neraskidivo vezani za ekskluzive koje su skrojene “to the metal” za platformu koristeci direktan pristup resursima sto cesto rezultuje izvlacenjem maksimuma iz njih i omogucava stepen kontrole tako da rezultat i iskustvo igraca budu bas onakvi kakve je autor zamislio.

Naravno, svet se menja i shvatam zasto takva ideja nekome moze izgledati retrogrogradno u najboljem smislu a u najgorem sebicno i malodusno. Nekada smo imali citavu jednu skalameriju na kojoj si stojeci mogao da igras samo jednu igru, mozda je nekome tada ideja da na kucnom racunaru mozes igrati visa igara takodje bila blasfemija jer su tada luna parkovi bili znacajan faktor i pokretac u razvoju igara.

Ali, ako je sve zaista pitanje servisa, zasto MS jednostavno ne ponudi ekskluzive i pretplatu za Playstation? Cemu onda i delimicna ekskluzivnost?

Svi ste u pravu na neki nacin. Microsoft se okrenuo servisu, sada XBOX podrazumijeva ekosistem a ne samo konzolu gdje je konzola najjeftiniji/najpovoljniji ulaz u taj ekosistem. Cloud gaming jos ne razmatram kao ozbiljnu opciju. Naizgled, xbox kao konzola jest pomalo “zrtvovan”, no s objavom playstation ekskluziva na PC nisam vise siguran.

Zato što želiš korisnike u tvom ekosistemu i da tu budu aktivni. Game Pass je najjeftiniji način da privučeš korisnike a ekskluzivni sadržaj je najbolji način. Pretplata ili servis ne znači da ne postoji potreba za ekskluzivnošću.

Drugo, Playstation to nikad ne bi dozvolio, kao ni Nintendo.

Sta ce ti ekosistem uopste, lepo postanes publisher, zasto bi se odrekao 100 miliona korisnika Playstationa. Ne verujem bas u to da bi Sony imao ista protiv da se na njihovoj platformi igraju Bethesdine igre, kao i do sada. Zasto ih je MS zakljucao za svoj ekosistem ako stvarno nije bitno gde ih igras. Sega je u tom slucaju ispala najpametnija, zadrzali su najvrednije IP-jeve jer su “igre jedino vazne”.

Ekskluzive nisu vazne, al’ ne moze da se igra van MS ekosistema. Razlika je samo u tome da li imas jednu ili dve platforme koje ces onda da zoves ekosistem.

Vremenske ekskluzive, ekosistem-ekskluzive, pretplata-ekskluzive, potejto-potato.

Pa zašto onda Disney+ sadržaji nisu na svakom kanalu i servisu? Ili HBO ili Netflix originals? Jednostavno, zato što taj servis gubi na privlačnosti. Sada je Xbox dobio dodatni nivo privlačnosti jer ćeš Bethesda igre igrati samo tamo.

Pa upravo to. Privlacnost je profitabilna, a privlacnost daju ekskluzive. Da li ogranicavas sadrzaj na servis ili na hardver, to je samo pitanje forme, a ne sustine. A ti dovodis u pitanje sustinu kada postavljas pitanje zasto bi nekoga bilo briga da li na drugom mestu moze nesto da gleda ili igra.

Servis nije mnogo drugaciji od konzole. Ekskluzivitet kao pojava perzistira kao pokretac profita i diferencijator, u bilo kojem obliku.

Ja kažem da me baš briga iz moje perspektive da li neko na svojoj platformi ima pristup istoj igri kao i ja. Realno, trebalo bi sve nas to najmanje da zanima jer su igre najbitnije.

MS, Sony ili Nintendo jeste briga i žele što više korisnika u svojim ekosistemima, zato svoje ekosisteme prave privlačnijim za korisnike. Game Pass je samo najjeftinija ulaznica za MS/Xbox ekosistem i jedan od kanala (njima najbitniji).

Prvi pasus je pomalo zamena teza. Nema smisla diskutovati o tome da li je bitno igracima da li su igre dostupne na drugim sistemima.

Servis ili konzola jesu privlacni zbog toga sto je igra dostupna samo na njima, nije sama igra privlacnija zbog toga.

Kao neko ko poseduje sve sisteme duzi niz godina, ne posedujem akcije doticnih firmi, nemam nikakve preferencije ka njima - pricam u svoje ime, ti si ipak ceo forum napravio oko toga i posvetio jednom brendu - mogu samo relativno ravnodusno i neupucen u biznis kejs da iznesem misljenje o tome kako ce se to reflektovati na poslovanje.

Generalno, ekskluzive su super za posao, ne idu nigde, bez obzira na to da li se distribuiraju u okviru servisa ili razvijaju za dedicated hardver, sto ima svojih prednosti i ogranicenja.

Ali ovo važi samo ako si na jednoj platformi ili servisu. Možeš biti pretplaćen i na Netflix i na Disney+. Ako neko bude samo na PS5 ili Switch konzoli, propustiće dosta toga. Ako bude imao više uređaja, biće sasvim ok.

Pitanje je više za one koji ne mogu da priušte sve to gde će da idu.