Arcania:Gothic 4

Evo potrosio sam nekih 6-7 sati na igru pa da napisem moje utiske. Igra je slobodno mogla da se zove Arcania bez toga Gothic 4, i da napokon ostave jedan od najboljih RPG serijala ikada napravljen (po meni) da pociva u miru. Cim je Pyranha Bytes prekinuo saradnju sa JoWood-om, znao sam da Gothic vise nece biti isti i bio sam u pravu. Sem Diega, Gorna, Milten-a i jos nekih referenci vezanih sa prosle nastavke, igra gubi svaku konekciju sa prethodnim serijalom. Sistem napredovanja je puko odredjivanje dobijenih skill poena kad se dobije level. Raznolikost questova je sveden na minimum i sastoji se generalno od “fetch” questova i questova tipa ubij 10 toga donesi 5 dzigerica od onih. Ubacena je minimapa sa quest trackingom, tako da nema sanse da cete se ikad izgubiti ili necete znati gde da idete Prica je “on the go”, tj. generalni quest je bla bla osveta i kako napredujete u igri, tako cete nailaziti na razne prepreke glavnog questa tipa treba da idem tamo ali mi treba dozvola da me puste unutra i sad da bi dobio dozvolu moram da malo ubijem tamo malo da donesem onoga i tako u krug. Treba napomenuti kako prilikom rasporeda dobijenih poena se jasno vidi da se skilovi dobijaju do levela 16 a evo ja sam konkretno presao start zonu i dosao u drugu i tu sam presao ako gledamo na mapu nekih 15%, i vec sam lvl 11, ne znam sta ce biti kasnije. Crafting je uradjen tipa, nauci recept i ako imas dovoljno matova, pravi napitak, paprikas ili sta vec, dok u Gothic-u da bi napravio przeno meso, bilo je potrebno naci meso, tiganj i neki campfire. kod svakog veceg encampmenta, bilo da je to neka kafana na proplanku, farma, ili omanji grad, nalazi se teleport radi lakseg kretanja ali je to toliko traljavo odradjeno da u stvari nema ponudjenih teleporta gde zelite da idete nego vas teleport baca na prvi najblizi, sto znaci ako hocete da idete npr iz grada do prve kafane koja je udaljena 4 teleporta, moracete da gledate Loading screen 4 puta. Sve je to gledano u poredjenju sa prethodnim nastavcima. Ako gledam na igru kao da se zove Arcania, u pitanju jedan prosecan RPG koji u stvari nije ni toliko los ko voli ovakvu vrstu RPG-ja. Fight system je skroz Ok ako ne malo glupav, loot-a ima na pretek, questova je dovljno iako je kako sam napisao raznolikost istih svedena na minimum, a kako mi se cini, bice ovo jedna dugacka igra. S tehnicke strane igra moze da se pohvali kvalitetnim grafickim enginom koji vuce igru bez problema,iscrtava daleke predele i desice vam se da dodjete na lokaciju koju ste iz daljine videli pre dva sata i odusevicete se. engine takodje uopste nema problema da izvuce dovoljan broj frejmova da ne secka cak i kada ste u fajtu bilo da mlatarate enchantovanom sekirom ili bacate fireball koji pali i zari sve zivo, a u fajtu cete se uvek tuci sa najmanje 5 protivnika. Muzika je prava Gothic-ovska i ni u jednom trenutku nije dosadna ili da vam zasmeta. Ucitavanja nema sem prvog kad pokrenete igru, kad prelazite u novu zonu ili kad koristite jedan od idiotski teleportova. Voice acting varira od toliko smesnog da vam je neprijatno, do relativno pitkog i kvalitetnog.

Overall u pitanju je jedan solidan RPG koji je mogao sebi da izmisli neko unikatno ime i krene da gradi svoju fransizu sa daljim nastavcima, a ne ovako da se predstavlja kao nastavak serijala koji uopste ne lici na prethodne delove. Ali dobro, ime nosi novac pa valjda su mislili da ce im to bit pametan marketinski potez da konacno navuku Uncle Sam-a na Gothic, na ustrb razocarenja armije evropskih fanova. Preporucujem igru svakom RPG fanu, da skrati cekanje Fable-a 3, Two Worlds-a 2, Dragona Age-a 2 ili ME3, a svakom zagrizenom fanu Gothic serijala preporucujem da ovoj igri pristupi bez onog Gothic 4 u naslovu i bice relativno zadovoljan.

Nama_ Gothicašima_ ostaje za sada Risen i nastavak istog koji je vec uveliko u pripremi

Gledano kao Gothic nastavak 3/10
Gledano kao zaseban RPG 7/10

zaboravio si da napises dok cekate Fable III :smiley: .arcania moze slobodno da se zaobidje.igrao sam demo i nisam mogao celog da ga zavrshim…sve je bezvz od bacanja magije do pricana sa NPC i animacijama. lose i nizerazredno uradjeno…kao sto je jedan lik na gamestotu napisao ova je igra trebala da izadje pre Risena jer je jos gora od nje :smiley: fajt je onako moze da prodje u prvi mah igranja,mapa je luda i ne pregledna ne razumljivo sto se tice questova mada to je tako u svakom gotic bilo :slight_smile: .ocena 5/10

inace igra po nekim pricama moze da se zavrsi za 15 sati, ali to verujem da kod mene nece biti 15 sati jer znajuci sebe cu se zavucem u svaki zbun da pronadjem sve sto se moze naci.

naravno igru imam skinutu ali nemam diskova da je narezem. demo sam probao i po meni je ok igra ali sto akiris kaze nije dosledna da nosi ime gotgic. bilo kako bilo moze da zaokupira jedno vreme dok se ne pojave fable 3 i hot pursuit…

Po meni igra je super :slight_smile:
ko nije igrao prvi deo,drugi i treci trebao bi da odigra jer su svi delovi super…mada nekima se ne svidja treci deo ali meni je super :slight_smile:

Krenuo sam s tzv. Gothic 4 igrom. prvih sat vremena i razocarenje! Nije to onaj Gothic i nema vise tog dozivljaja igre. Slazem se a akirisom i da bi Gothic trebali da puste na miru ali marketing je marketing. Mozda pogode s tim nastavkom Risen-a…mozda. U svakom slucaju moze se igrati, fin PRG al Gothic - nije to to

Evo adekvatan opis ArcaniA-e : “Možete uzeti prazan disk u papirnom omotu i napisati na njemu Gothic 4, i to bi bilo dovoljno da prodate pola miliona jedinica, samo u Nemačkoj. Strast igrača prema “Pirani” (Piranha Bytes) u zemljama nemačkog govornog područija jednaka je onoj za Bioware u Severnoj Americi.” Isto tako mozete samo napisati ArcaniA i dobicete stvarnu igru